Ön szerint hová menjen a pénz?

Záró szakaszába lépett az intelligens szakosodáson alapuló kutatási és innovációs stratégia (S3) tervezési folyamata, mely elengedhetetlen feltétele a Strukturális Alapokból érkező, több mint 700 milliárd forintnyi EU-s K+F+I forráshoz történő hozzáférésnek. Azért, hogy a hozzáférhető támogatási forrásokat a lehető leghatékonyabban használhassa fel Magyarország, konzultáció indul.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pálinkás József szerint gondos tervezésre és fegyelmezett kivitelezésre van szükség

Az S3 az Európai Unió egy új típusú, a kutatás-fejlesztési és innovációs folyamatok célzottabb támogatását lehetővé tevő, ezáltal a térségek tudásalapú gazdasági fejlődését a helyi lehetőségeket és igényeket jobban figyelembe vevő megközelítése. A stratégia elkészítése a Strukturális Alapok 2014-2020 közötti forrásfelhasználásának előzetes feltétele, ezért nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőséggel bír. A stratégia elkészítésével azonosíthatóvá válnak a legjelentősebb fejlesztési lehetőséggel bíró helyi sajátosságok, melyek bázisán meghatározhatók majd a nemzeti, régiós és megyei prioritások. Vagyis most dől el, hogy melyik megyében milyen területek kerülnek a kutatás- fejlesztés fókuszába. Lehet, hogy míg mondjuk Szegeden az irányítástechnika, addig Pécsen az egészségipar kerül a fókuszba. Fontos eredmény lesz az is, hogy kialakíthatóvá válik az ennek megfelelő támogató és szabályozási környezet is.

Van átjárás
Kérdésre válaszolva Pálinkás József elmondta, ha egy vállalkozás más régióból kívánna egy, a szakosodási stratégiában az ország más területére fókuszált témában pályázni, azt egy konzorciumhoz való csatlakozással könnyedén megteheti. Kiemelte továbbá, hogy biztosan lehet majd számítani a kkv-k és kutatóintézetek együttműködését, illetve a beszállítói kapcsolatok fejlesztését célzó pályázatokra. (Beszállítói sikerekre vágyik? Biztosabb pozícióra? Jöjjön el a KKV-AKADÉMIA ilyen témájú konzultációjára!)
Jelenleg a kutatás-fejlesztés és az erre szánt pénzek centralizációja erősen túlzott, körülbelül 60-65% összpontosul Budapesten. Ezen kívánnak változtatni a szervezett decentralizáció révén. A cél, hogy olyan fókuszált programok alakuljanak ki, amelyek koncentráltságuk révén, azzal, hogy egy helyen, kellő erőforrás ráfordításával valósulhatnak meg, nagyobb sikert érhessenek el, mint ha egy témában az ország több pontján folyna párhuzamos munka – magyarázta Dr. Pálinkás József a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal létrehozásáért felelős kormánybiztos a témában tartott sajtótájékoztatón.

A Nemzeti Innovációs Hivatal által koordinált, a helyi innovatív vállalkozások, kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények, kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) döntéshozók és a megyei kormányhivatalok bevonásával, alulról építkező S3 tervezési folyamat legfőbb célkitűzése, hogy a hazai KFI 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó térségi és nemzeti prioritásai a  társadalom minden érintett körének bevonásával kerüljenek kialakításra, majd azt követően egyeztetésre az Európai Unióval is.

Legfontosabb célterületek
  • egészségipar
  • ict technológiák
  • irányítás technika (elektronika)
  • járműipar
  • önálló kezdeményezések támogatása (kezdeti támogatás innovatív kisvállalkozások számára, amikor a kockázati tőke bevonására még nem állnak készen)
A szeptemberben induló, közel két hónapon át tartó országos programsorozat kétfordulós szakmai és társadalmi konzultáció keretében valósul meg, a helyi döntéshozói és vállalkozói kör teljes bevonásával.  A megyei rendezvényekkel egy időben a NIH és a megyei kormányhivatalok online felületen is lehetőséget biztosítanak arra, hogy a társadalmi egyeztetés minél szélesebb kör bevonását tegye lehetővé.  A Piac&Profit kérdésére Pálinkás József kiemelte, bár a NiH látókörében lévő vállalkozásokat már hivatalosan felkérték a konzultáción való részvételre, az továbbra is teljesen nyitott, tehát minden kkv, amely számára fontos ez a téma, kifejtheti véleményét.

A döntés során figyelembe veszik az adott régió erősségeit és a korábban ott zajló tevékenységeket, de a konzultáció folyamán felmerült ötleteket egy szakértői testület is értékeli aszerint, hogy mennyi esélyt látnak megvalósíthatóságukra.  A Strukturális Alapokból érkező mintegy 750 milliárd forint és a saját költségvetésből erre a területre szánt körülbelül 70 milliárd forint hatalmas összeg, amelynek elköltésének látszania kéne az ország versenyképességének javulásában – hangsúlyozta Pálinkás József. Hozzátette, a most következő hét éves időszak és a fejlesztési pénzek hatékony felhasználása döntő jelentőségű abban, hogy Magyarországnak sikerül-e elérnie a vágyott k+f központ státuszt.

A végleges dokumentum november 12-én kerül a kormány elé.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo