K+f pályázatok: mire számíthatunk?

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) írja ki, és a MAG Zrt. bonyolítja le az összesen 74,6 milliárd forint támogatási pályázatot kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységre és innovációra - válaszolta képviselői kérdésre Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kedden, az Országgyűlés innovációs és fejlesztési eseti bizottságának ülésén.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Többletpont is jár
Az Új Széchenyi Terv kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatoknál 2012-től többletpontot kaphatnak majd azok a cégek, amelyek alkalmazzák az Európai Bizottság által is támogatott IMP3rove Nemzetközi Innovációs Menedzsment módszert, amely kimutatja a kis- és középvállalkozások innovációs képességét.

A 74,6 milliárd forintból egyebek között a vállalkozások kutatás-fejlesztésének finanszírozására 28,3 milliárd forint jut, a technológiai fejlesztésre 23,3 milliárd forintért pályázhatnak majd, a kutatás-fejlesztési együttműködési pályázati összeg 17,5 milliárd forint, a többi pedig részben a k+f tevékenységben a nemzetközi együttműködést szolgálja. A napokban megjelenő első pályázaton mintegy 20 milliárd forint lesz elérhető.

Az innovációs stratégiáért és politikáért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium azt reméli, hogy a Nemzeti Innovációs Hivatal hatékonyan segíti majd a pályázókat. Cséfalvay Zoltán hozzáfűzte: a hivatal feladata szolgáltatásokat nyújtani az innováció menedzseléséhez. A pályázatok elbírálását bizottság végzi, amelyben szerepet kapnak majd a tárcák képviselői is.

Csak rásegít az állam

Az innovációs stratégiával kapcsoltban az államtitkár célként jelölte meg, hogy a GDP jelenlegi 1,14 százalékáról 2020-ra 1,8 százalékra emelkedjen a k+f költések aránya Magyarországon. A forrás döntően a vállalkozásoktól kell hogy eredjen - mondta, hozzáfűzve: az állam szerepe a "rásegítés" lehet. Az elképzelések szerint a jelenleg is jelentős kutatás-fejlesztési munkahelyek mellé további 10 ezret lehet létrehozni 2020-ig.

Osztolykán Ágnes, az LMP képviselőjének felvetésére, miszerint szűkül a felsőoktatásban az ingyenesség köre, s ezzel a szellemi kapacitás, az államtitkár azt válaszolta, hogy éppen az innovációt segítő műszaki és orvostudományi egyetemeken ingyenes a képzés. (A 2012. február 8-i határidőig 31 jelentkezés érkezett a jubileumi, XX. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatra.)

Cséfalvay Zoltán az innovációs stratégiát ismertetve szólt arról is, hogy az évtized végéig Magyarországon lehetséges 10 világszínvonalú kutatóhely létrehozása, és 300 fiatal, nagyon gyorsan fejlődő, úgynevezett "gazella" vállalkozás alapítása. Ez utóbbi támogatására 2,2 milliárd forint pályázati pénzt szánnak az idén. A k+f és innovációs pályázatok célja az is, hogy felkészítse a vállalkozásokat, tudományos kutatóhelyeket arra, hogy 2014-től minél több uniós forrást érjenek el Magyarország számára.

A főbb szempontok és a kockázati tőke szerepe

Pósán Lászlónak (Fidesz), a bizottság elnökének kérdésére, hogy miként segítik a kutatási eredmények hasznosulását, Cséfalvay Zoltán elmondta, a pályázatoknál fő szempont lesz a szabadalomképesség, illetve a szabadalom megszerzése, ami igazolja azt, hogy a kutatási eredmény gazdaságilag is hasznosulhat.

Spaller Endre KDNP-s képviselő a kockázati tőke bevonásának lehetőségét firtatta, amire az államtitkár elmondta, hogy az ezt szolgáló Jeremie kockázati tőke program nem működik jól, bár azt az eredményes izraeli program alapján állította össze az Európai Unió. Magyarországon a programból a kockázati tőke hiányzik - tette hozzá.

A bizottsági ülésre meghívott szakértők a drága eszközök beszerzésének támogatását hiányolták. Cséfalvay Zoltán példaként azt a 48 európai nagyprojektet említette, amely ilyen eszközparkot eredményez majd, s amelyek közül az egyik a Szegeden megvalósuló lézeres kutatóközpont, az Extreme Light Infrastructure (ELI).

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo