A Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára elmondta: ebben a félévben mindenképpen megjelennek azok a pályázatok, amelyek keretében a kutatásfejlesztéssel foglalkozó vállalkozások juthatnak forrásokhoz. A 75 milliárd forintos keretösszeg majdnem fele uniós forrásból, másik része pedig az innovációs alapból származik majd. (Örülhetnek a mikrovállalkozások, hiszen a fejlesztésükre kiírt pályázaton elnyerhető vissza nem téritendő támogatás több mint a duplájára, 4 millióról 10 millióra nőtt.)
A pályázatok egy része a vállalkozások technológiai fejlesztését segíti, másik része a kutatásfejlesztési projekteket. A keretösszegből ötmilliárd forint áll rendelkezésre nemzetközi K+F-programok elősegítésére, ezen belül egymilliárd forint az EUREKA-programok, azaz hazai és külföldi közös projektek finanszírozására - közölte az államtitkár. Az EUREKA-pályázatokban azok a vállalkozások vehetnek részt, amelyek találnak egy külföldi, szintén EUREKA-tagállamból származó partnert egy adott projekthez. A támogatást az egyes országok kormányaitól kapják meg a vállalkozások; Magyarország esetében 20-70 millió forint juthat egy-egy projektre. Mint az államtitkár elmondta, a határokon átívelő kapcsolatok segítségével a fejlesztésekben érdekelt társaságok egyrészt meg tudják osztani költségeiket, másrészt egymás tudásbázisát tudják hasznosítani.
Cséfalvay Zoltán a magyar EUREKA elnökség eredményeiről szólva elmondta: Magyarország szeretné elérni, hogy az EUREKA Eurostars nevet viselő program nagyobb mértékű uniós támogatásban részesüljön. A hagyományos EUREKA-programokhoz külön támogatást biztosító eddigi 800 millió eurós keretösszeget 2,8 milliárdra növelnék. (Olcsóbb és zöldebb is lehetne az üzemanyag egy magyar találmány révén, a lehetőséget egyelőre Németországban látták meg benne.)
Felvennénk Kanadát
Erdő Sándor, az EUREKA szervezetet irányító, úgynevezett magas szintű munkacsoport elnöke elmondta: Magyarország szeretné elérni azt is, hogy elnöksége alatt Kanadát is felvegyék az EUREKA-tagállamok közé. Ezzel kapcsolatban előrehaladott tárgyalások folynak, és a nyáron sor kerülhet az észak-amerikai ország csatlakozására.
Magyarország az EU-elnökség után, tavaly júliusban vette át az EUREKA elnökségi feladatait egy évre. Az alapításkori 18 tagországgal szemben most 39 állam és az Európai Bizottság tagja a nemzetközi szervezetnek. Az EUREKA egy olyan kormányok közötti együttműködés, amely az innovációt, az új tudásra épülő gazdasági növekedést hívatott támogatni. Az EUREKA az elmúlt 27 év alatt mintegy négyezer projektet támogatott, a fejlesztések együttes értéke mintegy 30 milliárd euró. Magyarország 1992-ben csatlakozott a szervezethez. Azóta nyolcvan olyan EUREKA-program valósult meg, amelyben magyar vállalkozások vagy kutatóintézetek, egyetemek vettek részt, s jelenleg is fut tizenöt EUREKA-projekt. Az államtitkár azt mondta, utoljára 2010-ben biztosított az állam mintegy félmilliárd forintos forrást EUREKA-pályázatokhoz.