"Megtalálni azokat, akiknél biztosan hatásos a gyógymód, azokat, akiknél várható mellékhatás, kideríteni, kik és miért hajlamosak egyes betegségekre - a Központ kutatói ezekre a kérdésekre keresik a választ.
Gének és környezeti hatások
Vannak olyan öröklődő neurológiai betegségek, amelyek hátterében egy azonosítható genetikai hiba áll (például a Huntington-kór, a Parkinson-kór), de sok olyan betegség is létezik, amelyet a gének és az azokra ható környezeti tényezők együtt alakítanak ki. Az Egyetem kutatói ezek közül a stroke-ra, az időskori elbutulásra, az Alzheimer-kórra és a depresszióra hajlamosító genetikai rizikófaktorokat vizsgálják" - fogalmazott Molnár Mária Judit.
"A clopidogril hatóanyagú véralvadásgátló (aszpirin) bizonyos génmutációnál nemhogy hatástalan, de akár kártékony is lehet. Az európai, ezen belül a magyar népességen belül 12,8 százalék e gén hordozóinak száma, ázsiai populációban viszont 30 százaléknál magasabb. A szklerózis multiplexnél alkalmazott béta-interferon a betegek felénél hatástalan, de ez általában készítmény másfél éves alkalmazása után derül ki".
"Csak" a hajlam öröklődik
Falus András akadémikus munkacsoportja a gyermekkori asztmával, az akut leukémiával és a kóros elhízással foglalkozik és több új génvariációt figyelt meg. "Fontos kiemelni, hogy nem az asztma öröklődik, hanem az arra való hajlam, amely epigenetikai, azaz környezeti tényezők révén manifesztálódik. Ilyen a levegő szennyezettsége, a dohányzás, vagy pszichoszociális tényezők, például a stressz. Amennyiben időben felfedezik a hajlamot, akkor a kór megelőzhetővé válhat, késleltethető a kialakulása, vagy enyhíthetők a tünetei" - hangsúlyozta Falus András.
Bagdy György professzor a hangulatzavarokkal és a depresszióval kapcsolatos kutatásokról elmondta, hogy sikerült az önemésztés, a múlton való rágódás genetikai alapjait kimutatni. Végeznek farmakogenomikai vizsgálatokat is. "Nagyon ígéretesnek mutatkozott endokannabinoid-receptoron ható antagonista vegyület alkalmazása az elhízás és annak szövődményei ellen. Ám hamarosan a szert ki kellett vonni a forgalomból, mivel viszonylag gyakran okozott mellékhatásként szorongást és depressziót. Munkacsoportunk azt vizsgálja, hogy hogyan lehetne a mellékhatásokat kiküszöbölni. Az egyik lehetőség, hogy genetikailag kiválasszuk azokat a személyeket, akiknél a készítmény szorongást okoz. Így vissza lehet majd hozni a készítményt" - magyarázta Bagdy György.