Mintegy 21 hónapnyi munkát fektettek bele a 780 770 450,- forintnyi teljes összköltségű (amiből 550 110 165,- forint az Uniós támogatás összege) modern döntéstámogatási mezőgazdasági rendszerbe, az AGRON2 projekt-be. Konzorciumi összefogásban a Humansoft, a BME-Infokom Innovátor Nonprofit Kft., az Agrár Európa Tanácsadó Iroda Kft. és a Sárkány Informatikai Zrt. együttműködésével készült el az új, termelési mintavevő, adattovábbító és értékelő technológia.
Magyarországon a növény- és állattermesztés aránya mindössze 35 százalékban állattenyésztés és 65 százalékban a növénytermesztés- azon belül is főként a szántóföldi növények - felé tolódott el. Az AGRON2 emiatt elsősorban a búza, kukorica, napraforgó és a repce termesztésére specializálta magát, amely növények lefedik a magyarországi szántóföld kultúra döntő részét. A hozamnövekedés szempontjából fontos tényező a növényvédelem, a vegyszerezés és a kártevők elleni védelem, a növényvédelem alapköve pedig a pontos előrejelzés.
Ennek az előrejelző rendszernek dolgoztuk ki a biológiai és előrejelző szabályrendszerét, amelynek lényeges eleme egy webes alkalmazás. Az informatikai megoldás tartalmaz egy WIKI tudástárat is, amelyben megtalálható minden növényfajtákról, károsítókról, növényvédelmi szabályokról, megfigyelési módszerekről, növényvédő szerekről, növényi tápanyagokról, a növény fejlődési fázisairól és azok jellemzőiről. Emellett grafikus felületen csapadékdiagramot, növény, tőzsdei, termény árakat is meg tudnak jeleníteni.
Ezzel párhuzamosan egy rádiófrekvenciás elven működő szenzorhálózat szondáit helyeztek ki terepen, a Kiszombor és Püski menti szántóföldeken. A napelemes szenzorhálózat képes mérni - többek között - a talajnedvességet, a sugárzást, a levegő hőmérsékletet, a talajhőmérsékletet, a szélsebességet és a szélirányt is. Tehát a szenzorok kihelyezésével az időjárási és piaci információkra alapozva gyakorlatilag magát a teljes operatív tevékenységet képes támogatni a rendszer.
Az AGRON2 kutatás-fejlesztési megoldás segítségével jelentős hozamnövekedést lehet elérni, de az országban eddig keveset áldoztak az ilyen jellegű megoldásokra. Ezentúl egy könnyen kezelhető döntéstámogató rendszer áll a gazdák rendelkezésére.