Gazdasági kilátások cikkek


Trumptól is függ a magyar autógyártás jövője

Trumptól is függ a magyar autógyártás jövője 

A magyar járműgyártás az idén először mínuszba került és többéves távlatban is egyre gyengébbek a számok. Közben a világpiacon Kína vette át a vezető szerepet. Az EU egyelőre több autót exportál, mint amennyit fogyaszt, ez kedvező a magyar piac szempontjából és az új magyar kapacitásoknak is van helye. Trump esetleges protekcionista intézkedései azonban érinthetik az európai és a magyar autógyártást, valamint az európai eladásoknál is visszafogottabb évek jöhetnek.
Magyar gazdaság: még mindig van feljebb?

Magyar gazdaság: még mindig van feljebb? 

A Takarékbank megerősítette a magyar gazdaság idei növekedésére vonatkozó 4,6 százalékos prognózisát, alapvetően a beruházások fellendülésére alapozva. 2019-re a korábban jelzett 3,8 százaléknál magasabb, 4,1 százalékos GDP-bővülést várnak a kedvező áthúzódó hatások, a reálbérek további dinamikus emelkedése, és a fogyasztás ennek köszönhető markáns növekedése miatt, 2020-ra pedig 3,5 százalékot 0,2 százalékponttal többet a korábbinál - ismertette Suppan Gergely, a hitelintézet vezető elemzője.
Nagy baj készül: újabb válság jöhet?

Nagy baj készül: újabb válság jöhet? 

A Lehmann Brothers csődjét követő 2008-as pénzügyi válságnál is nagyobb krízistől tartanak a közgazdászok, mint William White, aki már 2007-ben is figyelmeztetett a kockázatokra. A gond, hogy az állami mentőcsomagok csak a tüneteket kezelték, a válságot okozó problémák megmaradtak.
2004 óta nem volt ilyen jó negyedéve a magyar gazdaságnak

2004 óta nem volt ilyen jó negyedéve a magyar gazdaságnak 

A KSH az előzetes adatközlését némi meglepetésre felfelé revideálta (a szolgáltatások miatt), így a hazai GDP 2018 második negyedévében 4,8 százalékkal bővült éves bázison. Ez 2004 óta nem látott dinamikát jelent. A negyedéves növekedési ütem is módosult, de az 1 százalékos adat ellenére továbbra is egy trendszerű lassulásról beszélhetünk.
Szinte a teljes a foglalkoztatottság

Szinte a teljes a foglalkoztatottság 

A munkanélküliségi ráta 3,6 százalékra csökkent, a foglalkoztatottak száma pedig megközelítette a 4,5 milliót. Ez lényegében a teljes foglalkoztatottságnak felel meg, a további javuláshoz viszont szerkezeti változásra van szükség.
Nyakunkon a következő válság: egy tőzsdeguru szerint így pukkad szét a lufi

Nyakunkon a következő válság: egy tőzsdeguru szerint így pukkad szét a lufi 

A 2008-as válság óta folyamatosan emelkednek a tőzsdeindexek és a nagyvállalatok részvényárfolyamatai. De a többség már túl van értékelve, vélik elemzők. Jön a korrekció: a zuhanás. Amit Jeremy Grantham tőzsdeguru szerint furcsa módon éppen Trump védővámháborúja halasztott el. Csak egy kicsit.
Most pótolják be a magyarok a hét szűk esztendőt

Most pótolják be a magyarok a hét szűk esztendőt 

Az első félévben közel 7 százalékkal bővült a kiskereskedelem, elsősorban nem élelmiszerek, ezen belül is a tartós cikkek jelentős forgalma miatt. Az év egészében közel 7 százalékos növekedés várható, jövőre viszont némi lassulásra lehet számítani Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint.
Építőipari cégek: nő az árbevétel, de a költségek is

Építőipari cégek: nő az árbevétel, de a költségek is 

Jelentősen emelkednek az építőipari cégek költségei, ugyanakkor az elmúlt évek fellendülésében most először az árbevételük az inflációt meghaladó ütemben emelkedik. A nagy kérdés az ágazatban, hogy mi lesz 2020 után.
Hiperinfláció: amikor egy talicskányi pénz kell egy ebédhez

Hiperinfláció: amikor egy talicskányi pénz kell egy ebédhez 

Történelmének legsúlyosabb gazdasági válságát éli át Venezuela, de az ottani hiperinfláció a kanyarban sincs a történelem nagy gazdasági katasztrófáihoz képest. Ugyanakkor a venezuelai megoldási kísérletek várhatóan csak még nagyobb bajt okoznak majd.
Varoufakis: Görögország még nincs kint a vízből

Varoufakis: Görögország még nincs kint a vízből 

A legutolsó, immáron harmadik mentőcsomaghoz kapcsolódó gazdasági kiigazító programot is lezárta hétfőn Görögország, de az eurózóna leggyengébb tagja valószínűleg még nincs kint a vízből – vélekedik Yanis Varoufakis volt görög pénzügyminiszter.

Pogátsa: hosszú távon nagy a baj 

A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád–Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.

Három pont, ahol az USA gazdasága sebezhető 

Habár az amerikai elnök szívesen állítja be úgy magát, mint a világ első számú vezetőjét, az Egyesült Államok gazdaságának vannak olyan pontjai, amelyekre az európaiak és Kína nagyon érzékeny ütéseket tud bevinni.

Egymillió százalékos infláció: megvan mit lép Venezuela 

A világ legnagyobb olajtartalékán ülő Venezuela példátlan gazdasági és humanitárius válság irányába halad. Az év végére az infláció mértéke elérheti az egymillió százalékot, a gazdaság 18 százalékkal zsugorodik. A kormány intézkedései várhatóan csak súlyosbítanak majd a helyzeten.

Ha így megy tovább, vízum kell egy londoni hétvégére 

Miközben az Egyesült Királyságban a napi belpolitikai izmozás folyik a Brexit körül, a tárgyalások nem haladnak London és Brüsszel között. Most már maga a miniszterelnök vezeti majd az egyeztetéseket, miközben egyre fogy az idő és mind valószínűbb egy horror forgatókönyv a britek kilépése után.

Pogátsa Zoltán: hosszú távon nagy a baj 

A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád-Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később ezek már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, - véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.

Ez sokba fog nekünk kerülni 

Ultimátumot adott az amerikai elnök a szövetségeseknek: 2019-ben már a GDP-jük 2 százalékát védelmi kiadásokra kell költeniük, vagy számoljanak a következményekkel. Források szerint az USA kilépésével fenyegette meg a tagállamokat.

Romlottak az Y generáció gazdasági kilátásai 

Az idei felmérés egyértelműen negatív változást mutat az Y és Z generációk üzleti motivációról alkotott véleményével kapcsolatban a Deloitte Millennial Survey kutatása szerint.

Pont a Harley 

A Donald Trump által viselt kereskedelmi háború a világ többi része ellen fájó ponton ütött vissza az amerikai elnöknek. Pontosan az a cég mutatott fügét neki, amely az elnök által oly vehemensen képviselt amerikai álmot testesítené meg. Persze az igazság az, hogy a motorgyártó már amúgy is bajban volt, és az elnök döntése tulajdonképpen kapóra jött a legendás márkának.

Magyar gazdaság: a csúcsról csak lefele vezet az út? 

A magyar gazdaság idei növekedése meghaladhatja a 4 százalékot, ám a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok, a globális kereskedelmi háború veszélye és az uniós pénzek gyors felélése miatt valószínűleg ez jelenti a hazai konjunktúraciklus csúcsát – és innen már csak lefelé vezet az út.

Újra csúcson a bizalom 

Júniusban ismét csúcsot döntött a GKI konjunktúraindexe. A GKI (www.gki.hu) által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások megközelítették februári csúcspontjukat, s a fogyasztóiak sem sokkal maradtak el eddigi tetőpontjuktól.

Trumpot célozta meg Brüsszel 

Ma léptek életbe az Európai Unió védővámjai válaszként a Donald Trump által az acél-, illetve alumíniumtermékekre kivetett sarcára. Az uniós védővámok érzékeny ponton találhatják el az amerikai elnököt, a szavazóbázisa mindenképpen megérzi Brüsszel válaszát, de az árat az óceán mindkét oldalán élő fogyasztók fogják megfizetni.

Könnyes búcsú a szabadkereskedelemtől? 

Újabb, összességében 200 milliárd dollárnyi importot érintő védővámot lengetett be Kínával szemben az amerikai elnök, mire Peking hasonló viszontválaszt helyezett kilátásba. Meddig durvulhat a kereskedelmi háború?

Kezd megjönni a nagyvállalatok beruházási kedve is 

Élénkülőben a hazai nagyvállalatok beruházási szándéka, a cégek 54 százaléka tervez valamilyen fejlesztést a következő egy év során. Nyugat-Magyarországon még ennél is ígéretesebb a helyzet, ugyanis tízből hat cég kíván beruházni. A legnépszerűbb beruházási cél jelenleg a technológiafejlesztés – jelzi a K&H nagyvállalati növekedési index. 

Mi várható, ha az USA-Kína kereskedelmi háború tovább fokozódik? 

Úgy tűnik, hogy a piacok beárazták a legfrissebb vámokat, de egy kiterjedt kereskedelmi háború esélye továbbra is jelentős. A gazdasági elemzésekre épülő különböző piaci forgatókönyvek azt mutatják, hogy egy világszintű kereskedelmi háború a globális eszközök árát 10 százalékkal csökkentené, mindezt úgy, hogy leginkább az amerikai befektetőket terhelné a változás.

Mi hajtja a magyar gazdaságot? 

Az első negyedévben 4,4 százalékkal növekedett a GDP. A fejlődés részben a belső fogyasztásnak köszönhető. Az idén 4 százalék körüli növekedésre lehet számítani, amit jövőre 3-3,5 százalékos emelkedés követhet.

Palócz Éva: „Ilyen lehetőségünk többet nem lesz” 

Hatalmas mennyiségű uniós pénz áramlott a magyar gazdaságba az elmúlt években. Kérdés, hogyan hasznosulnak ezek a források, mely ágazatok profitálhatnak valójában a pályázati konstrukciókból, és hol ütötte fel fejét a korrupció. Palócz Évával, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatójával beszélgettünk a témáról.

Euró: beszállni könnyű, kiszállni nehéz 

A hét eleji mozgolódást követően konszolidálódni látszik a helyzet a kötvénypiacokon. Csökkenő mértékben, de továbbra is a biztonságosabb fundamentumok felé fordulnak a nemzetközi befektetők – ismertette Horváth István, a Sberbank Treasury vezetője. Az USA és a német államkötvények mellett a hagyományos menekülőeszközök, az arany és az olaj a kedveltek most a piacon.

Jól érzik itt magukat a német vállalatok 

Jónak értékelik a gazdasági helyzetet a közép- és kelet-európai országokban tevékenykedő német vállalatok a német kamarai hálózat legfrissebb felmérése szerint. Javult mind a gazdasági helyzet, mind a saját kilátásaik megítélése a tavalyi évhez képest.

Egy picit megzuhantunk márciusban 

Májusban minimálisan romlott a GKI konjunktúraindexe. Ez a fogyasztói várakozások kedvezőtlenebbé válásának következménye, az üzleti várakozások ugyanis, ha szerényen is, de javultak. Mindazonáltal a GKI konjunktúraindexe nem sokkal marad el februári történelmi csúcsától.

Kopátsy Sándor: a gyenge forint a sikerünk egyik forrása 

Habár a forint elmúlt években végbement leértékelődése komoly fájdalmakkal járt, Kopátsy Sándor szerint mégis ez jelenti a magyar gazdaság jelenlegi sikereinek egyik legfontosabb alapját. A Piac & Profit egyik alapítójának és máig aktív szerkesztőbiztossági tagjának írását változtatás nélkül közöljük.

A benzinkutakon érezhetjük Trump újabb lépését? 

Donald Trump amerikai elnök felmondta az Iránnal kötött atomalkut, és azonnal szankciókat is jelentett be a Perzsa-öbölbeli országgal szemben. Az olajár emelkedésnek is indult, és négyéves csúcsra jutott a döntés után.

Palócz Éva: ilyen lehetőségünk többet nem lesz 

Hatalmas mennyiségű uniós pénz áramlott a magyar gazdaságba az elmúlt években. Kérdés, hogyan hasznosulnak ezek a források és milyen ágazatok azok, amelyek valóban profitálhatnak a pályázati konstrukciókból – és hol ütötte fel fejét a korrupció. Palócz Évával, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatójával beszélgettünk a témáról.

Egész évben folytatódhat a gazdaság javulása 

Változatlan vállalati és lakossági optimizmus, bizonytalanabb fiskális-monetáris folyamatok – ez látszik a Policy Agenda felmérésnek adataiból. A gazdasági növekedés stabilan négy százalék felett alakul az idén, lassan gyorsul az infláció is, de ez ebben az évben még nem jelent problémát.

A választások után sem vált ütemet a gazdaság – egyelőre 

A Fidesz-KDNP újabb kétharmados többsége várhatóan maga után vonja az egycentrumú magyar modell korábbinál is markánsabb kiépítését. A versenyképesség folytatódó romlása, az EU-val való viszony kiéleződése, az EU-támogatások 2020 után csak mértékében bizonytalan csökkenése azonban nagy kihívást jelent e politika fenntarthatóságával kapcsolatban.

Magyar gazdaság: csúcsközelben a várakozások 

Áprilisban a februári történelmi csúcsnál kissé alacsonyabb szinten maradt, de még mindig jó hangulatot tükröz a GKI konjunktúraindexe. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások hibahatáron belül romlottak, a fogyasztóiak viszont tovább javultak.

Időzített bombaként ketyeg a dollár a devizapiacon 

Tíz évvel a globális pénzügyi válság kezdete után egyre többen keresik azt az eszközt, amely leválthatja az amerikai dollárt a világ vezető tartalékdeviza-szerepéről – olvasható a Saxo Bank második negyedéves kitekintésében.

Egy különleges gazdasági korszak végéhez értünk 

Véget ér minden idők legnagyobb monetáris politikai kísérlete, miközben egyre erősebb a világban a nacionalizmus, megdöbbentő méretű az egyenlőtlenség, és a fiatalabb generációk széles köre küzd a kilátástalansággal – vélekednek a Saxo Bank elemzői a bank 2018 második negyedéves kitekintésében.

A német cégek szeretik Magyarországot 

A német és más külföldi befektetők a tavalyinál jobb gazdasági helyzetről számoltak be. A nemzetgazdaság jelenlegi állapotát 2005 óta eddig még soha nem értékelték ennyire kedvezően, mint idén.

Visszatért a régi mumus: felpöröghet az infláció 

Márciusban 2 százalékos volt az éves infláció. Az év hátralévő részében több felfelé mutató kockázat befolyásolhatja az árindexet, amely a mostani kilátások szerint decemberre elérheti a 3 százalékos szintet - figyelmeztetett Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.

Jó évet zártak az építőanyag-iparban 

A tavalyi évben az építőanyag-kereskedések havi forgalma rendre 3-10 milliárd forinttal meghaladta a 2016. évi azonos hónapban regisztrált forgalmat – állítja a GfK, építőanyag-kereskedői paneladataira alapozva. A piac összforgalma 24 százalékkal bővült részben az árak, részben pedig a volumennövekedés generálta forgalomnövekedés okán. A kiadott építési engedélyek száma és az Családi Otthonteremtő Program folytatása 2018-ban is pozitív kilátásokra enged következtetni.

Szembeszelet fúj a Brexit 

A szigetország és az EU hosszúra nyúló válása továbbra is a politikai történések meghatározó tényezője (legalábbis az Egyesült Királyságban), de a gazdaság tekintetében a jelek szerint a Fidelity International elemzői nem nagyon aggódnak.

Magyar gazdaság: túl a csúcson? 

Februári, történelmi csúcsa után márciusban kissé mérséklődött a GKI konjunktúraindexe. Márciusban az üzleti szférán belül kissé minden ágazat várakozása rosszabb lett.

Egy vezérigazgatói felmérés margójára 

Március elején hozták nyilvánosságra a 7. PWC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés 2018 eredményeit és az azokból levont következtetéseket. Érdekesek az ilyesféle felmérések, ezeket a magam részéről érdeklődéssel, ám kétkedve fogadom. Érdekes olvasni, hogy – ugyan név nélkül és nem beazonosítható cégek vezetőjeként – egyes számú vezetők mit gondolnak bizonyos kérdésekről. Ugyanakkor éppen a névtelenség és a be nem azonosíthatóság miatt kétkedéssel is fogadom ezeket a válaszokat, az azokból levont, levonható következtetéseket, mindazok értékét és súlyát.

Négy százalékos növekedésre számíthatunk 

2017 IV. negyedévében a magyar gazdaság növekedése az elemzői várakozásoknál kedvezőbben alakult, 4,4 százalékot tett ki. Éves szinten a növekedés 4,0 százalék volt. A vártnál kedvezőbb növekedési adatok, illetve az év első hónapjának kedvező ipari és kiskereskedelmi adatainak eredményeként a Századvég Gazdaságkutató Zrt. felfelé módosította a gazdasági növekedésre vonatkozó várakozásait.

Gazdasági kilátások: ez vár az új kormányra 

A magyar GDP 2014-ben, a beruházás és a fogyasztás 2017-ben haladta meg a pénzügyi világválság előtti szintet. Az ipar 2015-ben, a kiskereskedelem 2016-ban, az építőipar 2017-ben érte el ezt, a pénzügyi szektor azonban még most is nagyon messze van tőle.

A sertéspestis és Ukrajna fenyegeti a magyar gazdákat 

Komoly kihívás elé állíthatja a magyar agráriumot a 2020 után kezdődő költségvetési ciklus bizonytalanságai mellett a hazánkat körülvevő sertéspestis, valamint a dinamikusan növekvő ukrán mezőgazdasági termelés – hangzott el a K&H székházában megrendezett, az agrárium fő kérdéseinek és lehetőségeinek megvitatását szolgáló Agrár Klub 5 éves, jubileumi rendezvényén.

Rekordon a vállalati bizalom, de azért nem árt az óvatosság 

A világ legnagyobb vállalatainak az előttünk álló évvel kapcsolatos bizalmi indexe öt éve nem látott rekordot ért el – ez derül ki a Fidelity International legújabb felméréséből.

Kivégzi a gazdaságot a választás utáni bizonytalanság? 

Az olasz pártok sokban különböznek, azonban akadnak közös tulajdonságok is, amelyek összekötik őket. Ilyen például az adócsökkentés, a magasabb nyugdíj, valamint a sokrétű és bőkezűbb szociális ellátás. Minden esélye megvan Olaszországnak arra, hogy gazdasági teljesítménye negatív irányba forduljon, hiszen olyan problémákkal néz szembe az ország, mint a gyenge bankrendszer vagy a magas munkanélküliség.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Gazdaság

Meglepő, de a hazai Európa egyik legpezsgőbb lakáspiaca

Meglepő, de a hazai Európa egyik legpezsgőbb lakáspiaca 

2023-ban 107 ezer lakás cserélt gazdát Magyarországon. Ez 26,1 százalékos visszaesést jelent az előző évi eredményhez képest.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo