Gazdasági kilátások cikkek
Márciusban lépésre kényszerülhet a jegybank
Habár az inflációs mutató lényegében a decemberi szinten áll, az egyre nagyobb hangsúllyal figyelembe vett maginflációs mutató már elérte a jegybank inflációs célját, így márciusban kamatemelésre is sor kerülhet.
Ingatlanárak hegymenetben: újabb buborék?
Vajon újabb buborék alakul ki az ingatlanárakban, vagy tartós lesz az áremelkedés? Elég a béremelés a magyar vállalatoknak, hogy kezeljék a munkaerőpiaci kihívásokat? A Piac & Profit most megjelent februári számában többek között ezekre a kérdésekre is válaszokat adunk! Keresse az újságárusoknál!
Családvédelmi akcióterv: az ördög a részletekben rejlik
Tegnap Orbán Viktor az évértékelő beszédében jelentős szociálpolitikai intézkedéseket jelentett be. Az intézkedések első olvasata pozitív, valóban segíthetnek javítani a demográfiai mutatókon, de érdemes lesz megvárni a részleteket. Az ingatlanpiacnak újabb lökést adhat az intézkedéscsomag.
Akkor most készüljünk a Brexitre?
A jelen állás szerint senki sem tudja, hogy mi lesz a Brexittel, lesz-e egyáltalán vagy elhalasztják? A sokféle lehetséges forgatókönyv mellett a prudens üzleti működés azonban megköveteli, hogy felkészüljünk a legrosszabb eshetőségre, még akkor is, ha abban reménykedünk, hogy a Brexitet mégis elhalasztják.
Csath Magdolna: nemzeti érdek az egészséges lakosság
A magyar vállalatok is nyerhetnek, ha emelik a béreket, de ez csak az egyik szükséges lépés lenne a munkaerőhiány ellen Csath Magdolna közgazdász szerint. A Szent István Egyetem professzorával a túlóratörvényről, a globális rangsorokról és arról is beszélgettünk, miért árthatnak a versenyképességnek az autóipari beruházások.
Bődületes összeget tapsoltuk el a boltokban
18000 boltban közel 2300 milliárd forintot hagytak ott a magyarok 2018-ban a hazai kiskereskedelemben, ami 7 százalékkal haladja meg a 2017-es összesített éves forgalom mértékét. A mennyiségi eladás 1 százalékkal emelkedett. A gyártói márkák viszik el az értékbeli forgalom mintegy háromnegyedét, és a diszkont a legnépszerűbb bolttípus - derült ki a Nielsen kiskereskedelmi indexéből.
Hogyan juthatott ideáig Venezuela?
Amerikai katonai beavatkozás a küszöbön, a lakosság háromnegyede éhezik –a világ egyik leggazdagabb országa lehetne Venezuela és mégis koldusbotra juttatta az unortodox gazdaságpolitika és a korrupció.
A tavalyi évet még sokáig fogjuk emlegetni
A magyar gazdaság 2018-ban a GKI becslése szerint 4,6 százalékkal, az EU-ban (is) kiemelkedő mértékben bővült. A növekedési ciklus valószínűleg elérte csúcspontját, idén lassuló, 3,4 százalék körüli növekedés várható.
Meddig maradnak velünk a mínuszok?
A 2018-as év szűkmarkú volt a befektetőkkel, sőt, az év vége kifejezetten lejtmenetet hozott még a fejlett részvénypiacon is. Jogos tehát a kérdés, hogy idén merre vegyék az irányt a befektetők, hogyan teljesíthetnek a piacok akkor, amikor a kereskedelmi háború, a kínai lassulás és a Brexit réme is ott lebeg a világgazdaság felett.
Mozgalmas év elé nézünk: mit várhatunk a 2019-től?
A 2018-at megelőző évek viszonylagos gazdasági nyugalmához képest az elmúlt esztendő nem szűkölködött a nemzetközi és hazai piacokat befolyásoló eseményekben. Olyan meghatározó kérdésekben, mint a kereskedelmi háború az USA és Kína között, vagy a Brexit körüli tárgyalások előremenetele, 2018 vége sem hozott lezárást, így az idei is mozgalmas évnek ígérkezik. Éves előrejelzés, avagy mire számíthatunk 2019-ben.
Bizakodva indítják az évet a nagyvállalatok
A vállalatok optimistán tekintenek 2019-re – ezt mutatja a K&H nagyvállalati növekedési index, amely megtörve az elmúlt egy év csökkenő trendjét, fölfelé mozdult, és jelenleg 8 ponton áll. A jó hangulat egyértelműen a cégek saját kilátásaik pozitív megítélésének köszönhető, hiszen magasabb pénzügyi eredményekkel és beruházási aktivitással terveznek idén, miközben a gazdasági növekedést is kedvezőbben látják.
Globális szintű politikai pánikra készülhetünk
Itt a fináléja annak a monetáris politikának, amely időhúzásra játszott, vagy hamis megoldásokkal operált. 2019-ben már érezhető lesz a változás előszele, amelyet 2020 hoz majd meg – áll a Saxo Bank idei első előrejelzésében.
Unortodox gazdaságpolitika: miért kereskedett rizzsel a BMW?
Magasról lehet nagyot esni – ez a mondás különösen igaznak tűnik Argentína esetében, amely alig száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országainak egyike volt, mára viszont egy venezuelai típusú válság irányába tart. Mi romlott el ennyire?
Már a háttérhatalom sem a régi
Ma ültek össze a világ gazdasági, és politikai irányítói a svájci Davosban. A valamikor egységes „háttérhatalom” azonban most már olyannyira megosztott, hogy az gyakran az együttműködés rovására megy. És ez nagyobb probléma, mint gondolnánk, mert a korábbi gondokat nem sikerült megoldani, de egyre újabbak jönnek.
Kriptovalutára áll át Latin-Amerika unortodox diktátora
Venezuela frissen megválasztott régi-új elnöke új alapokra helyezné a latin-amerikai ország pénzügyi rendszerét. Az eredmény megjósolhatatlan, de semmi jóval nem kecsegteti az állampolgárokat.
Hörcsögüzemmódba kapcsolnak a britek
Beindul a felvásárlás, a cégek és a fogyasztók is megkezdik a felkészülést a legrosszabbra, de van néhány olyan buktatója megállapodás nélküli kilépésnek az Európai Unióból, amire nem lehetséges előre készülni.
Ne hagyjuk magunkat behülyíteni
Most, hogy a britek egy részeg angol turista kecsességével tántorognak az EXIT felirat felé, egyszerű lenne a „Mit adott nekünk az Unió” poénjával élni, ha végiggondoljuk az Európai Unióhoz csaknem napra pontosan tizenöt éve csatlakozott Magyarország helyzetét. Tény azonban, hogy Nagy-Britannia kiválásának fényében és az elmúlt években itthon is gyakran hallható „Brüsszelezéssel” érdemes szembeállítani néhány olyan dolgot, amelyet az Unió adott Európának, különösen azok után, hogy a briteket már sikerült behülyítenie a politikusoknak.
Még korai kongatni a vészharangot?
Az év vége látványosan megrázta a piacokat, ami egyelőre óvatosságra inti a befektetőket. A K&H befektetési szakembereinek előrejelzése alapján azonban a kép nem olyan borús, amennyire elsőre látszik, hiszen a kereskedelmi háború, a Brexit és a kínai lassulás jelentette kockázatok mellett is masszív globális növekedés várható idén, hazai szinten a gazdaság növekedése és a csökkenő államadósság akár felminősítést is hozhat.
A politikusok veszélyes mértékben elszakadtak a valóságtól
Senki sem hisz abban, hogy a briteknek lenne egy B-terve, sőt most már abban sem, hogy bármilyen tervük lenne. A politikusok veszélyes mértékben elszakadtak a valóságtól. Csak Brüsszel jóindulatán múlik, hogy elkerülhetik-e a kemény Brexitet.
Ekkora maflást kormány még nem kapott
A várakozásoknak megfelelően hatalmas arányban elutasította a londoni alsóház a kedd esti szavazáson a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást. Theresa May konzervatív párti miniszterelnök nem kíván lemondani, viszont az ellenzéki Munkáspárt bizalmatlansági indítványt terjesztett be kormánya ellen, és ezt az alsóház már szerdán tárgyalja is. Londoni elemzői vélemények szerint még mindig annak van a legnagyobb esélye, hogy a kilépési megállapodást valamilyen formában a parlament később elfogadja.
Óvatos optimizmus a kockázatitőke-piacon
A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázatitőke-bizalmi felmérése szerint a piac továbbra is erős, de a befektetési tevékenység ütemének lassulása várható ebben az évben. A megkérdezett közép-európai tőkebefektetők háromnegyede (75%) szerint a kockázatitőke-piaci aktivitás megtartja a jelenlegi szintjét, ami emelkedést jelent a nyári felméréshez képest. A válaszadók egytizede (11%) az aktivitás növekedésére számít, amely alacsonyabb a nyári egyharmadhoz (31%) képest, tehát a megkérdezettek a növekedés ütemének lassulására számítanak.
A vámosok készülnek a Brexitre, a kisvállalkozások tanácstalanok
Alig kereken 100 nap, és Nagy-Britannia elhagyja az Európai Uniót. A brit gazdaság pang, miközben az uniós országok kiépítik vámszolgálataikat.
Mit szólna ma Marx a marxista Kínához?
Kína hamarosan a világ vezető gazdaságává válik, a kontinensnyi ország tehát sikeresen hajtott végre gazdasági szerkezetátalakítást, miközben megőrizte egypártrendszer-jellegét. Vajon mit szólna a 19. századi gondolkodó, Karl Marx a tanain alapuló rendszerhez? Kopátsy Sándor, a Piac & Profit alapítója, szerkesztő bizottsági tagja válaszol erre a kérdésre.
A nyolcvanas években közelebb voltunk az osztrák életszínvonalhoz
Az elmúlt hónapokban – az MNB egy sajtóközleménye alapján – újra terítékre került a fejlett gazdaságokhoz (különösen Ausztriához) való gazdasági felzárkózás kérdése, amit az egy főre jutó GDP alapján mértek. A GKI Gazdaságkutató ZRt. számításainak segítségével megmutatjuk, mennyire reális a 2030-ig tartó gazdasági felzárkózás.
Várd a váratlant és készülj a lehetetlenre
Fekete hattyúként emlegetik azokat az eseményeket, amelyekre nem lehet előre számítani, vagy annyira hihetetlenek, hogy senki sem számol velük. Ettől függetlenül azonban fel kell készülnünk rájuk.
Tíz meghökkentő előrejelzés 2019-re
Lehet, hogy az előttünk álló év lesz az, amikor Németországban beköszönt a recesszió, az Apple tőkét juttat a Teslának, Trump kirúgja a Fed elnökét, és az Egyesült Királyságban a Munkáspárt elsöprő győzelmet aratva Jeremy Corbynt a miniszterelnöki székbe ülteti, a GBPUSD-t pedig az 1.00 szintre süllyeszti.
Lassuló ütemben, de jövőre még bővül az építőipar
2018-ban az építési piac várhatóan 2.8%-os növekedésre számíthat, mely növekedés az előrejelzési időszakban (2019-2021) átlagosan évi 1,6%-ra lassul majd le. A 2021-es építési piac volumene azonban 15%-kal még így is elmaradhat a 2007-es szinttől - olvasható az EUROCONSTRUCT 19 országra vonatkozó jelentésében.
Év végére magához tért a magyar gazdaság
A nyár végi megtorpanást követően decemberben már harmadik hónapja növekedett a GKI konjunktúraindexe. Egyaránt javultak kissé az üzleti és a fogyasztói várakozások, mindkettő erős optimizmust tükröz.
Konszolidálódik a régiós bankpiac
Növekvő jövedelmezőség, stabil tőkemegfelelés és az eszközállomány minőségének javulása jellemzi a közép- és kelet-európai régió és a balti térség bankszektorait, amelyet a pozitív makrogazdasági folyamatok is támogatnak. Az elmúlt években számottevő aktivitás volt tapasztalható a banki fúziók és felvásárlások piacán a régióban, mely konszolidációs hullám a jövőben tovább erősödhet.
Optimisták a magyar munkáltatók
Továbbra is optimisták a magyar munkáltatók a hazai gazdasági viszonyokat tekintve – legalábbis ez szűrhető le a ManpowerGroup legfrissebb kutatásából. A többségük változatlan létszámmal kezdi meg a 2019-es évet, csak alig 3 százalékuk tervez elbocsátást.
Fekete karácsony: nem csak az autósok örülhetnek
Az olajkitermelő országok múlt héten elfogadott napi 1,2 millió hordós kitermeléscsökkentésének hatására az eddig zuhanó olajár újból megindult fölfelé, ennél sokkal többre azonban nem lehet számítani – tájékoztat a K&H Alapkezelő. A befektetőknek azonban nincs miért aggódniuk, hiszen a stabilan alacsony olajár támogatóan hat a gazdasági növekedésre, az inflációcsökkentő hatása miatt pedig a Fed is lassabb kamatemelési ciklusra válthat. Legjobban persze az autósok járnak, hiszen év végéig már nem várható drasztikus olajáremelkedés.
A hard brexittel visszatérnek a roamingdíjak is
Londoni pénzügyi elemzők szerint jelentősen visszaesne a brit kiutazó turizmus, ha Nagy-Britannia a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeit rögzítő megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, és ezt több európai fogadó ország is jelentősen megszenvedné. A magyar idegenforgalmi szektorra gyakorolt negatív hatás ugyanakkor elenyésző lenne.
Egyre gyilkosabb a verseny a fogyasztóért
Tovább erősödik a hazai kiskereskedelemben tapasztalható konjunktúra, az élelmiszer mellett az egyéb fogyasztási cikkekre is egyre többet költenek a magyarok. A kiskereskedelmi forgalom felfelé ívelő ciklusa azonban a végéhez közeledik, az immáron hatodik éve tartó fogyasztásbővülés az idénre prognosztizált 4,5 százalékával várhatóan eléri csúcspontját. A jelenlegi dinamikus növekedés mellett így már egy esetleges recesszióra is fel kell készülni – figyelmeztet az Euler Hermes Hitelbiztosító legfrissebb iparági jelentésében.
Gyakorlatilag mindenki dolgozik
A munkanélküliségi ráta 3,7 százalékos volt augusztus és október között, ami továbbra is rekordalacsony szintet jelent, a foglalkoztatás pedig csúcson van. Technikailag lényegében elérte a magyar gazdaság a teljes foglalkoztatottságot. Szerkezeti változásra van szükség a javuláshoz, például a rész- és távmunka térnyerésére.
Bod Péter Ákos: véget ér a kegyelmi állapot
Egy gazdasági ciklus ívének teteje felé tartunk, előbb-utóbb elérünk arra a pontra, ahonnan már csak lefele vezet az út – figyelmeztet Bod Péter Ákos közgazdász. A nemzetközileg elismert szakember szerint túl nagyra hízott az állam, ez pedig kockázati tényező lehet egy nehezebb időszakban.
Éles fordulat jön gazdaságban
Tízéves rekord után lassulhat a kelet-közép-európai régió gazdasági fejlődése: a 2017-es 4,5 százalékos növekedés után mérsékeltebb tempó várható, részben azért, mert fokozódnak a fizetésképtelenségből adódó kockázatok - derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből.
Magyar gazdaság: még kitart az optimizmus
Novemberben lényegében változatlan maradt a GKI konjunktúraindexe. Az üzleti várakozások október után most is javultak, a fogyasztóiak viszont tovább csökkentek. Az üzleti bizalmi index idei átlaga körül alakult, a fogyasztói viszont ez évi mélypontja közelében van, de továbbra is optimizmust jelez.
Egy dolog biztos: van jövő az online kereskedelemben
Globálisan az online kiskereskedelem forgalma négyszer gyorsabban bővül a hagyományos, offline kereskedelemnél, és évente közel egyötödével bővül majd a jövőben Az elkövetkező pár évben az európai piacokon a napi fogyasztási cikkek (FMCG) e-kereskedelmét a munka–magánélet változó dinamikája, a sűrűbben lakott területek és a praktikum iránti fogyasztói igény hajtja majd, - derül ki a Nielsen piackutató legújabb riportjából.
Drágább lesz az életünk: emelkedő inflációt hoz 2019
Inflációból és gazdasági növekedésből egyaránt 3% feletti éves átlagos értékre számítanak 2019-re a CIB Bank elemzői. A kevésbé támogató külső környezetben a gazdaság motorja a belső felhasználás marad, amelyet a feszes munkaerőpiac, a dinamikus bérkiáramlás és az élénk hitelfelvételi kedv is támogat.
Már nem a használt a menő: mi várható 2019-ben a kereskedelemben?
A szeptemberben 5,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, elsősorban a tartós fogyasztási cikkek népszerűsége miatt. Az adatokból most már arra is lehet következtetni, hogy mi várható jövőre.
A háztartások húzzák a gazdaság szekerét
Alaposan átírta a háztartások fogyasztási és megtakarítási szokásait az elmúlt időszak. Az Aegon Prémium Ügyfélklubjának utóbbi előadásán elhangzott, hogy a jövedelmek szintjétől kezdve az élelmiszerre költött összegek arányán át a felvett hitelek összetételéig és a biztosításra költött kiadásokig szinte minden téren fontos elmozdulások történtek.
Pénteken újra mérlegre kerül Magyarország
Magyarország egyedül a Moody’s hitelminősítőnél szerepel stabil kilátással. A héten ezt kedvezően módosíthatja a cég, de elképzelhető, hogy jövőre lesz csak változás – vélekedett Németh Dávid a K&H vezető elemzője.
Domokos László: kisebb, hatékonyabb állam kell
Válság idején nem megszorításokra, hanem a versenyszféra finanszírozására van szükség. Ha tudni szeretnénk, mennyire érintheti Magyarországot egy esetleges válság, az államháztartás egyensúlyára érdemes figyelni – mondta Domokos László. Az Állami Számvevőszék elnöke arról is beszélt, milyen hiteleket érdemes felvenniük a vállalatoknak és a fogyasztóknak.
Korai pánikolni, egy-két évünk lehet a válságig
Idén a részvények és a kötvények is gyengén teljesítenek, így sokan vészharangot kongattak egy újabb recesszió miatt. A gazdaság ciklikusságát tekintve azonban egyelőre még a fellendülési szakaszban tartunk, így akár még 1-2 év is eltelhet a gazdasági lassulásig - tájékoztatott a K&H Alapkezelő. A jelenlegi fázisban azonban szélsőséges mozgásokra és akár kisebb-nagyobb veszteségekre is lehet számítani, ezért a befektetőknek nem az egyes eszközök pillanatnyi eredményét kell nézni, hanem a teljes portfólió hosszú távú nyereségét.
Mindenkit meglepett a magyar gazdaság, de miért?
A korrigált adatok szerint éves szinten 5 százalékkal, az előző negyedévhez képest 1,2 százalékkal nőtt a GDP a harmadik negyedévben. A piaci szolgáltatások adták a lendületet. A következő időszakban viszont inkább lassulás várható, az idei 4,5 százalék körüli GDP-növekedést jövőre 3,4 százalékos többlet követheti.
Szendereg a robogás a magyar iparban
Szeptemberben a korrigált adatok szerint alig több mint 2 százalékos növekedést ért el a magyar ipar. Az exportértékesítés hónapok óta lassul, az éves növekedés pedig 3 százalék körül lehet. Az eleve hektikus számokat produkáló magyar ipar csak lassan növekszik, elsősorban az exporteladások lanyhulása miatt. Szeptemberben 0,6 százalékos visszaesést könyvelhetett el a szektor, igaz, a munkanaphatással tisztított adatok 2,2 százalékos bővülést mutatnak.
Építőipar: marad a lendület
Az építőipar az év egészét tekintve 22 százalékkal bővülhet, jövőre pedig a jelenlegi kilátások alapján további 15 százalékos növekedést érhet el - kommentálták piaci elemzők az építőipar szeptemberi teljesítményéről hétfőn megjelent KSH-jelentést.
Trump lehet a megoldás a háttérhatalom ellen
Az OPEC a világ legnagyobb kartellje, amely kézben tartja az egyik legértékesebb nyersanyagot. A kőolaj-kitermelő országokat tömörítő szervezet azonban szembekerült azzal az egyetlen emberrel, akivel senki sem szeretne: Donald Trumppal.