Éles fordulat jön gazdaságban

Tízéves rekord után lassulhat a kelet-közép-európai régió gazdasági fejlődése: a 2017-es 4,5 százalékos növekedés után mérsékeltebb tempó várható, részben azért, mert fokozódnak a fizetésképtelenségből adódó kockázatok - derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fordulat várható kelet-közép-európai régió gazdasági növekedésében a Coface hitelbiztosító legfrissebb elemzése szerint, amely 14 országot – Magyarország mellett Bulgáriát, Csehországot, Észtországot, Horvátországot, Lettországot, Lengyelországot, Litvániát, Oroszországot, Romániát, Szerbiát, Szlovákiát, Szlovéniát és Ukrajnát – sorol a térségbe.

Rekord után lassulás

A régió átlagos gazdasági növekedése 2017-ben 4,5 százalékos volt, ami 2008 óta a legmagasabb érték. A gazdasági növekedés adta kedvező környezet azonban nem volt elég ahhoz, hogy fennmaradjon a fizetésképtelenségi helyzetben látható korábbi javuló trend. A fizetésképtelenségi eljárások száma ugyanis 6,4 százalékkal nőtt a régióban, szemben a 2015-ös és 2016-os évvel, amikor csökkenés következett be. A helyzet a Coface prognózisa szerint a jövőben romlik, a régióban 2018-ban 10,4 százalékkal, 2019-ben pedig több mint 15 százalékkal növekedhet a fizetésképtelenségi eljárások száma. Mindez azt jelenti a Coface szerint, hogy vége a gyorsuló növekedést eredményező gazdasági ciklusnak a térségben, és lassulásra van kilátás. Magyarországon egyébként a Coface a tavalyi 4,1 százalékos növekedés után 2018-ban 4 százalékos GDP-emelkedésre számít.

Kép: Pixabay

Jelentős különbségek

A hitelbiztosító elemzése utal arra, hogy a fizetésképtelenségi eljárások száma régiós átlagban növekedett, de nagyon jelentős eltérések vannak az országok között. Horvátországban például az előző évhez képest több mint 40 százalékkal több eljárás indult 2017-ben, Szlovákiában viszont 27,1 százalékos csökkenés volt.

Magyarországon pedig 14,4 százalékkal 16 ezer fölé nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma, ami 3,06 százalékos fizetésképtelenségi rátát jelent. Ezzel a mutatóval a magyar gazdaság a régiós mezőny leggyengébb országai közé tartozik. A legjobb eredmény Lengyelországé, ahol 0,04 százalékos fizetésképtelenségi rátát mért a Coface, a legrosszabbul Szerbia áll, ahol 4,6 százalékos a mutató.

Magyar gazdaság: még kitart az optimizmus
Novemberben lényegében változatlan maradt a GKI konjunktúraindexe. Az üzleti várakozások október után most is javultak, a fogyasztóiak viszont tovább csökkentek. Az üzleti bizalmi index idei átlaga körül alakult, a fogyasztói viszont ez évi mélypontja közelében van, de továbbra is optimizmust jelez.
A magyar eredményeket értékelve a hitelbiztosító szakértői azt is elmondták, hogy bár az összesített számok alapján jelentősen romlott a helyzet, a részletes adatok szerint jóval kedvezőbb a kép. A magyarországi fizetésképtelenségi eljárások számának emelkedése ugyanis a hivatalból történő törlésekkel, például a tőkeelőírásokhoz köthető eljárásokkal magyarázható. A hitelbiztosító szakemberei kiemelték, hogy a hivatalból elrendelt eljárások nélkül a fizetésképtelenségi eljárások száma kismértékben csökkent, azaz kedvezőbbé vált a helyzet a magyar piacon.

Hiába bővül, kockázatos az építőipar

A Coface szakértői a különböző ágazatok közül kiemelten foglalkoznak a régiós építőiparral. A gazdasági növekedés segítette a régiós építőipar fejlődését, ezt mutatja például az is, hogy Magyarországon az ágazat a 2016-os jelentős, közel 20 százalékos visszaesés után 2017-ben 30 százalékos termelésnövekedést ért el. Ugyanakkor az elemzés szerint a régió építőiparára jellemző dinamikus, részben az állami infrastrukturális beruházásokhoz köthető bővülés elrejti a kockázatokat.

Többek között a munkaerőhiány, az alapanyagok drágulása alaposan megnehezítik a régiós építőipari cégek életét. Az építőipar fokozott kockázatát mutatja például az is, hogy Magyarországon az összes fizetésképtelenségi eljárás közel ötöde – 19 százaléka – építőipari céghez köthető, Romániában pedig 15 százalékos ez az arány. A fizetésképtelenségi statisztikák mellett a fizetési tapasztalatok is az ágazat nehézségeit tükrözik: egyre nagyobb késéssel fizetnek ugyanis az érintett vállalatok. A felmérés alapján például a lengyel építőiparban az átlagos fizetési késedelem egyetlen év alatt 32 nappal 116 napra emelkedett.

Domokos László: kisebb, hatékonyabb állam kell
Válság idején nem megszorításokra, hanem a versenyszféra finanszírozására van szükség. Ha tudni szeretnénk, mennyire érintheti Magyarországot egy esetleges válság, az államháztartás egyensúlyára érdemes figyelni – mondta Domokos László. Az Állami Számvevőszék elnöke arról is beszélt, milyen hiteleket érdemes felvenniük a vállalatoknak és a fogyasztóknak.

Véleményvezér

Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo