Márciusban lépésre kényszerülhet a jegybank

Habár az inflációs mutató lényegében a decemberi szinten áll, az egyre nagyobb hangsúllyal figyelembe vett maginflációs mutató már elérte a jegybank inflációs célját, így márciusban kamatemelésre is sor kerülhet.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

MNB

Az idén januári fő inflációs szám a piaci várakozások közelében, kissé alatta alakult és megegyezett a decemberi számmal. Az egyre erőteljesebb figyelemmel követett maginfláció azonban 0,4 százalékponttal 3,2 százalékra ugrott, ráadásul az MNB indirekt adóktól szűrt maginflációs mutatója is elérte a 3,0 százalékot. A KSH maginflációs mutatója 6 év után most volt először 3 százalék felett. A MNB által számított többi tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutató - a keresletérzékeny és a ritkán változó árú termékek és szolgáltatások inflációja - is nőtt az előző hónaphoz képest.

A fő inflációs szám év/éves változását tekintve januárban a szeszes italok és dohányáruk árszintje emelkedett legjobban (+6,9%), elsősorban a jövedéki adó emelése miatt. Ugyanakkor az élelmiszerek áremelkedése is jelentős és átlag feletti volt (+4,2%), az üzemanyagok viszont ezúttal is lefelé húzták az árindexet.

A CIB Bank elemzőinek előrejelzése szerint 2019-ben az éves átlagos infláció várhatóan nem mutat látványos eltérést a 2018-as átlaghoz képest, de az MNB monetáris politikája szempontjából továbbra is kiemelten fontos maradhat az adószűrt maginfláció alakulása. Amennyiben a februári maginflációs számok 3 százalékos vagy annál magasabb értékeket mutatnak, a márciusi jegybanki ülést követően valószínűsíthető egy magasabb inflációs előrejelzés közzététele, likviditásszűkítési intézkedéssel és az idén várható betéti kamatemelésre - esetleg az alapkamatemelésre is - vonatkozó még erőteljesebb kommunikációval, iránymutatással.

Hasonló véleméynt fogalmazott meg az ING bank elemzése is. Mivel a maginflációs mutató az MNB inflációs célja felett tartózkodik, nagyon közel kerültünk a kamatemeléshez, ami 2011 után az első ilyen jellegű lépés lenne a hazai jegybanktól. Tekintettel arra, hogy várhatóan a maginfláció az elkövetkező hónapokban tovább emelkedik majd, éves átlagban pedig eléri a 3,6 százalékot, az MNB márciusban megkezdheti a monetáris szigorítást a devizacsere-ügyletek állományának csökkentésével és a betéti kamatok egyidejű emelésével.

Bődületes összeget tapsoltuk el a boltokban
18000 boltban közel 2300 milliárd forintot hagytak ott a magyarok 2018-ban a hazai kiskereskedelemben, ami 7 százalékkal haladja meg a 2017-es összesített éves forgalom mértékét. A mennyiségi eladás 1 százalékkal emelkedett. A gyártói márkák viszik el az értékbeli forgalom mintegy háromnegyedét, és a diszkont a legnépszerűbb bolttípus.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo