Mozgalmas év elé nézünk: mit várhatunk a 2019-től?

A 2018-at megelőző évek viszonylagos gazdasági nyugalmához képest az elmúlt esztendő nem szűkölködött a nemzetközi és hazai piacokat befolyásoló eseményekben. Olyan meghatározó kérdésekben, mint a kereskedelmi háború az USA és Kína között, vagy a Brexit körüli tárgyalások előremenetele, 2018 vége sem hozott lezárást, így az idei is mozgalmas évnek ígérkezik. Éves előrejelzés, avagy mire számíthatunk 2019-ben.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly decemberben, az év utolsó történései között Donald Trump az USA elnöke és Hszi Csin-ping kínai elnök Buenos Airesben ideiglenes fegyverszünetet hirdetett a kereskedelmi vámok kiterjesztésének felfüggesztésével. Ez a jelenleg átmeneti állapot 2019 első felében akár egy hosszabb távú megállapodáshoz is vezethet, ami kedvezően befolyásolhatja a jelenlegi, globálisan negatív befektetői hangulatot.

Az EU-n belüli politikai hangulat egyik fő befolyásoló eleme 2019-ben is a Brexit témája lehet. Az Egyesült Királyság Európai Uniós kiválásának feltételrendszerét tartalmazó megállapodást a brit parlament január 15-én leszavazta, ami tovább árnyalja a március végi Brexit kimenetelének lehetséges opcióit.

Donald Trump
Kép:GageSkidmore/Wikipedia

„A Brexit körüli bizonytalanság hatására az eurózóna gazdasági növekedése lelassulhat 2019-ben, lokális recesszió azonban nem várható. Az új évben az euróövezet gazdasági növekedésének mozgatórugója a lakossági fogyasztás lehet” – mondta Miroslav Novák, az Akcenta CZ pénzügyi elemzője.

Az eurózóna monetáris politikája az inflációs cél teljesítése érdekében továbbra is laza maradhat, az Európai Központi Bank várhatóan leghamarabb a negyedik negyedévben folyamodhat kamatemeléshez.  A Fed idén is folytathatja a kamatemelési ciklust, azonban annak üteme sokkal mérsékeltebb lehet a jegybank legutóbbi kommunikációja alapján.

Globális szintű politikai pánikra készülhetünk
Itt a fináléja annak a monetáris politikának, amely időhúzásra játszott, vagy hamis megoldásokkal operált. 2019-ben már érezhető lesz a változás előszele, amelyet 2020 hoz majd meg – áll a Saxo Bank idei első előrejelzésében.
Hazai kilátások

Az EU gazdasági növekedésének lassulásával párhuzamosan a magyar gazdaság növekedése veszít lendületéből, így 2019-re 3-4 százalék közötti GDP növekedés várható az országban. A reálbérek további növekedésével a háztartások rendelkezésre álló jövedelme is gyarapodhat, elősegítve a lakossági fogyasztás további bővülését.

Az elmúlt 2 évben a Magyar Nemzeti Bank tudatosan alacsonyan tartotta az alapkamat összegét, azonban a felfelé kúszó inflációs rátának köszönhetően 2019-ben valószínűleg megkezdődik a monetáris szigorítás. Kérdéses azonban, hogy bevárja-e az MNB az EKB hasonló intézkedését, vagy, követve Nagy Márton jegybanki alelnök január 16-i, a bécsi Euromoney konferencián elhangzott szavait, akár már az első negyedévben restriktív lépésekbe kezd.

„Amennyiben a globális kockázatok mérséklődnek az első félévben, úgy a javuló globális növekedési kilátások és az optimistábbá váló befektetői hangulat pozitív hatást gyakorolhat majd a feltörekvő piaci devizákra, így a forintra is. A hazai fizetőeszköz ennek következtében az euróval szembeni 2018-as gyengülés után 2019 második felére visszatornázhatja magát a rég látott, 310 forint körüli átlagos, euróval szembeni árfolyamra. Hasonló mozgás várható a dollárral szemben is, mivel a Fed kamatemelési ciklusának lassulása és az ikerdeficit következtében a dollár jelentős gyengülése következhet be, így a negyedik negyedév akár 248 forintos dollárárfolyamot hozhat.” – tájékoztatott Miroslav Novák, az Akcenta CZ szakértője.

Unortodox gazdaságpolitika: miért kereskedett rizzsel a BMW?
Magasról lehet nagyot esni – ez a mondás különösen igaznak tűnik Argentína esetében, amely alig száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országainak egyike volt, mára viszont egy venezuelai típusú válság irányába tart. Mi romlott el ennyire?

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo