Folytatódott a növekedés a kiskereskedelemben. A szeptemberi – naptárhatással korrigált – adatok szerint 5,4 százalékos volt a forgalombővülés éves összevetésben, így az év első kilenc hónapjában 6,5 százalékos többlet jött össze. A nyers adatok szerint a szeptemberi növekedés 4,4, a kilenchavi 6,3 százalékot tett ki.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy a szeptemberi adatok valamivel lassabb növekedésre utalnak. Ebben szerepe lehet a bázishatásnak, vagyis annak, hogy tavaly szeptemberben erős hónapot zárt az ágazat. „A friss adatsor passzol az utóbbi időszakot meghatározó trendbe. Továbbra is a nem élelmiszerek, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek népszerűsége jelenti a kiskereskedelem motorját. A naptárhatással korrigált, kilenchavi adatok szerint ugyanis ebben a termékkörben közel 10 százalékos volt a növekedés. Ezzel szemben az élelmiszereknél csak 4, az üzemanyagoknál közel 7 százalékos plusz jött össze” - fogalmazott a K&H Bank szakembere.
Hozzátette, hogy a kiskereskedelmi forgalom növekedését továbbra is segíti a nettó reálbérek emelkedésre, bár annak üteme lassult. Szintén hozzájárul a kiskereskedelmi forgalom bővüléséhez, hogy fokozódik a fogyasztási hitelek iránti kereslet. Látszik az is, hogy a használtcikk-kereskedelem jelentősége csökken, itt mindössze 3,3 százalékos volt a kilenchavi forgalomnövekedés, ez a fokozott lakossági bizalom jele. Utóbbit érzékelteti az autóeladások emelkedése is.
A szakember közölte: „A mostani kilátások szerint a kiskereskedelem jövőre is bővülni fog, de nem nagyon kap majd többlettámogatást a gyorsuláshoz. Így 2019-ben a jelenlegi állás szerint 5 százalék körüli emelkedés várható.”