Gazdasági kilátások cikkek
Mégis Magyarország húzza a régiót?
Az utóbbi hónapokban súlyosan kiéleződött orosz–ukrán válság még tovább gyengítette a tágabb értelemben vett európai átalakuló térség növekedési kilátásait, a régión belül azonban a közép-európai EU-gazdaságok – különösen Magyarország és Lengyelország – ennek ellenére a vártnál jóval erősebb teljesítményt nyújtanak – áll az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) idei harmadik átfogó előrejelzésében.
Előrejelzés: jövőre is tartja az iramot a pannon puma
Az idén és jövőre a korábban vártnál lényegesen erőteljesebb három százalék körüli, azután viszont már lassuló növekedést jósoltak hétfőn ismertetett, felülvizsgált előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Egyre elégedettebbek vagyunk magunkkal
Egyre többen értékelik jónak Magyarország gazdasági teljesítményét. Még 2013-ban csak a lakosság 6 százaléka vélekedett így, most már 18 százalék szerint jó irányba mennek a dolgok.
Nagyobb lehet a bővülés – ha nem kavarnak be az oroszok
Éves szinten a vártnál magasabb, 3,3 százalékos lehet a GDP bővülése, de még közbeszólhat a rossz időjárás és természetesen az ukrán válság. A második félévben nagy valószínűséggel mérséklődik a bővülés üteme.
Nekünk már Bulgária az ellenfél
Tavalyi eredményéhez képest Magyarország három helyet javítva, a 60. helyet foglalja el a világ országainak versenyképességi rangsorában, ám régiós versenytársaink kezdenek lehagyni minket. A legnagyobb gond a bürokrácia és a korrupció.
Kicsit romlott a hangulat augusztusban
A vállalkozók többsége még mindig kedvező folyamatokról számolt be augusztusban, ennek ellenére az üzleti hangulat egy kissé visszaesett az erős nyár után. A foglalkoztatási szándék még mindig pozitívban van, ami kedvező a következő negyedévre nézve.
Ilyen jó évünk egy darabig már nem lesz?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a 3,9 százalékos magyar GDP-növekedést hozó idei II. negyedév nemcsak az elmúlt nyolc év legjobb eredménye, de megismétlődése sem várható a következő években.
Bizakodóbbak a vállalkozások – a lakosság már nem annyira
Augusztusban a GKI-Erste konjunktúraindex értéke lényegében nem változott az előző hónaphoz képest. Mindez ellentétes folyamatok eredményeként alakult így. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti kilátások enyhén javultak, míg a fogyasztói várakozások romlottak.
A nagyoknak is jól megy a szekér...
A hazai vállalati szektor pozitívan látja pénzügyei jövőbeni alakulását. A legnagyobb cégek árbevétel- és eredményvárakozásai nagymértékben megugrottak, és nem csak az exportértékesítésben várnak fellendülést.
Minket is magával ránthat az ukrán káosz
Az ukrán válság hatására Közép- és Kelet-Európa a pénzügyi zűrzavar felé sodródik – állapította meg a legnagyobb globális gazdasági felmérés, amelyet negyedévente végeznek el a világ pénzügyi szakemberei körében.
Nyolc éve nem ugrott ekkorát a pannon puma
A várakozásokat meghaladóan nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben az elemzők szerint, akik egyaránt úgy látják, hogy a korábbi prognózisaikban várt, éves átlagos 3 százaléknál gyorsabban bővülhet a GDP az év egészében.
Karácsonyra jöhet a drágulás
A következő hónapokban is lassú maradhat a fogyasztói árak emelkedése, de az év végére gyorsulhat az infláció. Jövőre pedig jelentősebb drágulásra számíthatunk.A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint júliusban 0,1 százalékos volt az infláció, miután az előző három hónapban csökkentek a fogyasztói árak az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz, júniushoz mérten 0,2 százalékkal emelkedtek az árak.
Az idei év még nem vidám, de jövőre minden jobb lesz
Várhatóan átlag alatti év lesz 2014 a világgazdasági növekedés szempontjából, de jövőre már jobbak a kilátások – jósolta hétfőn, Londonban ismertetett globális előrejelzésében a Moody's Investors Service.
Optimistábbak a vállalkozások
Tovább javult az üzleti bizalom szintje a második negyedévben Magyarországon, már három egymást követő negyedévben nőtt a konjunktúramutató értéke - derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) júliusi felméréséből.
Kinek fog fájni az orosz embargó?
Egy éves importtilalmat vetett ki Moszkva az uniós – így magyar - élelmiszertermékekre. A magyar termelők egy részét ugyan érzékenyen érinti az intézkedés, de összességében a gazdaság csak alig érzi meg az embargót. Az oroszok viszont sokat buknak rajta.
Újra biztatóak a globális növekedési kilátások
A világgazdaságnak az utóbbi időben meg kellett küzdenie a kínai gazdaság szándékos lassításával, az Ukrajnában és Gázában zajló geopolitikai szempontból is kritikus eseményekkel és a kedvezőtlen amerikai időjárással.
A vártnál is jobban pörög az ipar
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt előzetes adatai szerint az ipari kibocsátás júniusban 11,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal nőtt. A bővülés motorja továbbra is a járműipar, elemzők értékelése szerint.
Kiskereskedelem: visszaütött a statisztika
Látványosan lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése júniusban, akik szerint ez folytatódik a következő hónapokban is a bázishatás kiesése miatt. A kiskereskedelem lassulása a GDP-ben is érezhető lesz.
Rég volt ilyen jó évünk, kérdés meddig marad így
Növekedési szempontból az idei esztendő az elmúlt évekhez képest kiugróan jó lesz. Ezt főként a választási gazdaságpolitika és az EU-támogatások beömlése következtében átmenetileg jelentősen emelkedő belföldi kereslet magyarázza.
Tíz éve várunk erre a magyar gazdaságban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 56,7, ami a legmagasabb júliusi érték 1995 óta; ez alapján a válaszadók nagyobb hányada júniushoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be.
Már nem csak a közmunkásból van több
A gazdaság élénkülésével együtt fokozatosan javulnak a munkaerő-piaci folyamatok, nem csak a közmunkaprogramok "húzzák" a foglalkoztatási adatokat. Elsősorban az iparban nőtt a foglalkoztatottak száma, ezzel szemben a mezőgazdasági alkalmazottak száma csökkent.
Kevésbé, de még mindig optimisták a kkv-k
A hazai vállalkozások következő egy évre vonatkozó pénzügyi várakozásai visszafogottabbak lettek az év elejéhez képest, de az értékek még mindig meghaladják az elmúlt pár évre jellemző pénzügyi várakozásokat.
Nyolc éve nem látott tempó a magyar gazdaságban
A magyar gazdaság helyzete és kilátásai javultak az idén, a reál GDP nyolc éve nem látott ütemben nőtt, az export és a kkv-k fontos szerepet játszanak a növekedésben, de persze akadnak kockázatok, a hitelpiac helyzetéből és az ukrajnai válságból adódóan.
Dupla meglepetést okozott Matolcsy
Kétszeresen meglepte a jegybank az elemzőket: senki sem várt 20 bázispontos csökkenést, ezenkívül azt is bejelentették, hogy véget ért a kamatcsökkentési ciklus. A bejelentés hírére a forint szinte azonnal erősödésnek indult.
Még mindig a derűlátók vannak többségben
Az áprilisi csúcshoz képest az üzleti és fogyasztói várakozások is romlottak, a júliusi hangulatváltozás azonban csak az üzleti bizalmi index csökkenésének következménye. A fogyasztói bizalmi index május óta szinte változatlan.
110 milliárd: csak óvatosság, vagy megszorítás?
Biztonsági óvintézkedésnek nevezték elemzők a csütörtökön bejelentett 110 milliárd forintos kormányzati zárolást, amellyel a kormány biztosítaná, hogy Magyarország ne kerüljön vissza az uniós túlzottdeficit-eljárás alá.
Vigyázó szemüket a kormányra vetik a kkv-k
Négy éve nem volt ilyen optimista a kkv-szektor. A gazdaságpolitikával, a vállalati hitelkamatokkal és az uniós pályázatokkal kapcsolatos várakozások javultak leginkább, miközben a vállalkozás pénzügyeit és a versenyhelyzetét illetően visszafogottabbak lettek a cégek.
Még olcsóbb lehet az életünk
A következő hónapokban is a fogyasztói árak csökkenésére számítanak az elemzők, miután a júniusi fogyasztói árindex ismét alacsonyabb lett a piac által vártnál. Ugyanakkor az év végére újra beköszönhet az infláció.
Kedvezőtlenebb üzleti klímában is nőtt a kkv-k optimizmusa
A kis- és közepes vállalkozások várakozásai a beruházási aktivitások kivételével kismértékben javultak az elmúlt negyedévben. Az MKIK GVI áprilisi felmérésének eredményei alapján a kkv-k konjunktúraindexe az előző három hónaphoz képest némileg emelkedett.
Tényleg ugorhat idén a pannon puma
Megközelítheti a három százalékot a magyar gazdasági növekedés idén. A hazai fellendülés alapját egyebek mellett a fogyasztói bizalom erősödése, a kedvező monetáris politika és a csökkenő közüzemi díjak adhatják.
Jelentős adóváltozásokban bíznak a cégvezetők
A kormány gazdaságpolitikai elképzeléseinek sarokköve a magyar kis- és középvállalkozók megerősítése, helyzetbe hozása. Az adatok azt mutatják, hogy talán túlzottak a remények a kkv-szektorban, és kétséges, hogy ezeket a kormány ki tudja-e elégíteni.
Fellendülésre számíthatunk
A teljes közép-kelet-európai régióban fellendülésre számítanak a vállalatok az idei évben. A német külkereskedelmi kamarák felmérése szerint a régió minden országában javult az üzleti hangulat, a német cégeket még mindig az olcsó, képzett munkaerő vonzza.
Csúcson a konjunktúraindex
Másfél éves, látványos emelkedés után áprilisban érte el tizenöt éves csúcspontját a GKI–Erste konjunktúraindex értéke. A GKI (www.gki.hu) által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások a májusi romlás után júniusban minimálisan javultak, a fogyasztói bizalmi index csökkenése viszont ebben a hónapban is folytatódott.
Tapír trappolt végig a piacon
Tegnap tovább csökkent a Fed eszközvásárlás mértéke. Most már csak havi 35 milliárd dollárért vásárol a Fed jelzálogpapírokat és államkötvényeket. Ráadásul Yellen szerint nincs buborék a részvénypiacokon, az árazások normálisak, s így a döntéseiket sem befolyásolja.
Visszatérőben a vállalati bizalom
Régiós és magyarországi szinten is megduplázódott a bevételnövekedéssel számoló cégek aránya. A közép- és délkelet-európai térség vállalatvezetői egyre bizakodóbbak a hitelhez jutás feltételeit illetően is, ami a teljes régió gazdasági élénkülését jelezheti.
A kkv-k már búcsút intettek a válságnak
A hazai vállalkozások többsége úgy véli, lecsengett már a hat évvel ezelőtt kirobbant gazdasági válság, és inkább előre tekint. A korábbi negatív hangulat helyét egyre inkább az óvatos optimizmus vette át, hiszen a stagnálás mellett a vállalkozások egy jelentős része már a gazdasági helyzet javulását feltételezi.
Most még kényelmes helyzetben van a jegybank
A fejlett világban jelenleg csak Japánt és Európát fenyegeti deflációs veszély . Bár Magyarországon is negatívba fordult a fogyasztói árindex, egyelőre nyoma sincs valódi deflációs veszélynek, így a jegybank viszonylag kényelmes helyzetben van.
Kinek éri meg foci-vb-t rendezni?
A tömegsport-események, mint az olimpia vagy a labdarúgó-világbajnokság vonzereje kétségtelen, így az országok és a városok világszerte versengenek a rendezés jogáért, mit sem törődve az ezzel járó hatalmas a költségekkel, a szervezés nehézségeivel és a szoros időbeosztással. Mi motiválja mégis a pályázókat?
Élen a netes eladások
Elemzők szerint a vásárlóerő növekedése egyértelműen hat a kiskereskedelmi forgalomra, s az alacsony inflációnak és a piactisztulásnak is szerepe van a forgalom bővülésében. A leggyorsabban a netes értékesítés bővül.
Lendületben az ipar, felpörgőben a cégek
A magyar gazdaság áprilisban sem veszített az év eleji lendületéből, legalábbis erről tanúskodnak a most közzétett ipari termelési adatok. Ugyan a növekedés bázisát még mindig a járműgyártás adja, de a feldolgozóipar csaknem minden szegmensében nőtt a termelés havi és éves összehasonlításban is.
Fejleszteni akarnak a cégek
Megugrott a hazai vállalkozások beruházási kedve, jelenleg a cégvezetők közel kétharmada tervez valamilyen fejlesztést. A középvállalkozások esetében még ennél is jobb a helyzet, mivel közel tízből kilenc vállalkozás gondolkodik beruházásban.
Már 10 hónapja bővülünk
Fellendülésről tanúskodnak a Beszerzési Menedzser Index adatai a magyar gazdaságban. A gazdasági szereplők bizakodóak, az export, import is növekedést jelez, a foglalkoztatási ráta emelkedik.
Idén tényleg ugorhat a pannon puma
Várhatóan az eddig becsült számoknál gyorsabb lesz a magyar növekedés, húz az export, az iparban a járműgyártás, és növekszik a lakosság vásárlóereje, így a belföldi fogyasztás is kezd felélénkülni.
Valami megindult a magyar gazdaságban
Már a magánszektorban is látszik a beruházások beindulása - kommentálták banki elemzők a Központi Statisztikai Hivatal adatait, amelyek szerint tovább nőtt a beruházások növekedési üteme, és az idei első negyedévben a volumenindex 22,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Már nem vagyunk olyan optimisták
Másfél éves töretlen emelkedés után egy kissé csökkent a magyar gazdaság kilátásaiba vetett bizalom. Ugyanakkor az exportkilátásaikat jobban ítélték meg a cégek, a fogyasztók pedig a megtakarítási lehetőségeiket értékelték pozitívan.
Idén már vásárolni akar a magyar
A gazdasági válság kitörése óta először javult a lakosság hangulata Európában: 12-ből 8 országban bizakodóbbak az emberek, mint tavaly, és várhatóan többet költenek majd. A visegrádi országokban, így nálunk is kiugró a javulás.
Érik a felminősítés Magyarországnak
Minden várakozást felülmúlt a magyar gazdasági növekedés az első negyedévben. nyolc éve, az első megszorítások kezdete óta nem emelkedett 3,5 százalékkal éves összevetésben. Az idei növekedés a 2,1 százalékot is meghaladhatja, érik a felminősítésünk.
Év elejei pörgés, de bizonytalan folytatás
Az ipari termelés, ezen belül a járműipar és a kivitel húzta meg a magyar gazdaságot, a folytatás azonban bizonytalan a Policy Agenda elemzése szerint. A vállalati hitelezés továbbra is alacsony szinten maradhat, ami fékezi a beruházásokat.