Fellendülésre számíthatunk

A teljes közép-kelet-európai régióban fellendülésre számítanak a vállalatok az idei évben. A német külkereskedelmi kamarák felmérése szerint a régió minden országában javult az üzleti hangulat, a német cégeket még mindig az olcsó, képzett munkaerő vonzza.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A német külkereskedelmi kamarák által közép‐ és kelet‐európai térség 16 országában megkérdezett csaknem 1500 vállalatvezető szerint – az előző felméréshez képest – javultak mind a jelenlegi gazdasági helyzet, mind a következő évre vonatkozó kilátások is. A térség legtöbb országában jelenleg ugyan még mindig túlsúlyban vannak azok a vélemények, mi szerint az adott ország gazdasági helyzete nem jó (csupán négy országban tapasztaltak fordított arányt), de az előző évhez képest javult a negatív és pozitív válaszok egyenlege, a 2014‐re vonatkozó kilátások tekintetében pedig már túlnyomórészt javulásra számítanak mind a nemzetgazdaságra, mind a saját vállalatra vonatkozóan – olvasható a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara közleményében.

A gazdasági helyzet megítélésében egyfajta észak–déli megosztottság tapasztalható: a balti államokban, Lengyelországban és Csehországban a legtöbb kérdésben pozitív válaszokat adott a résztvevők többsége, míg a nyugat‐balkáni országokban inkább a borúlátó hangvétel uralkodik. Magyarország, Szlovákia és Románia legtöbbször a középmezőnyben szerepel. Csaknem minden részt vevő országban a javuló gazdasági helyzet tükröződik az erősödő foglalkoztatási és beruházási szándékokban is.

Vonzó munkaerő-piaci feltételek jellemzik a befektetési feltételrendszert

A befektetési és üzleti környezet megítélése a térség átlagában csak kismértékű elmozdulásokat mutat a 2013‐as felméréshez viszonyítva. Az összes országban elsősorban a rendelkezésre álló munkaerővel elégedettek a befektetők, éspedig mind a termelékenység, mind a képzettség és a költségszint tekintetében. Csaknem mindenhol a helyi beszállítók rendelkezésre állása és minősége is messzemenően megfelel a várakozásoknak, az infrastruktúra minőségét viszont a legtöbb országban nem tartják megfelelőnek.

Szeretik a vállalkozók az EU-t, és nem csak a pénzért
Ismét nőtt az előző negyedévhez képest a KKV Konjunktúra Index értéke. Ezzel már több mint egy éve emelkedő pályát mutat. A cégvezetők több mint fele már abban bízik, hogy erősödni fog saját vállalkozásának helyzete a következő félévben. Ezzel együtt a várakozásoknál jóval pozitívabban vélekednek az európai uniós tagságunkról, még ha a többségük nem is reménykedik abban, hogy részesülhet EU-s forrásokból.
Változatlanul elégedetlenül nyilatkoznak a régióban működő német cégek vezetői a gazdaságpolitikai környezet számos tényezőjéről. Mindenekelőtt a korrupció, a kiszámíthatóság hiánya és a bürokrácia váltanak ki nagy elégedetlenséget. Az adórendszert illetően viszont elég nagy szórás tapasztalható az egyes országokban mért elégedettség tekintetében.

Ismét Lengyelország a legvonzóbb befektetési cél

Az egyes országokban tapasztalt hiányosságok ellenére a beruházók túlnyomó többsége elégedett az eredeti telephely‐választással: a térség átlagában a válaszadók 83 százaléka választaná ismét a jelenlegi országot beruházása céljául, és csupán 17 százalékuk részesítene előnyben egy másik országot. Az egyes országok beruházási vonzerejére adott válaszokban a 2014‐es felmérés nem hozott változást az első öt helyezettben: a több mint 1400 válaszadó vállalatvezető megítélése szerint idén ismét Lengyelország bizonyult a leginkább vonzó országnak, Csehország pedig megőrizte második helyét a 3. helyezett Észtország előtt.

A felmérés összes eredménye ingyenesen letölthető a DUIHK honlapjáról.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo