Tényleg ugorhat idén a pannon puma

Megközelítheti a három százalékot a magyar gazdasági növekedés idén. A hazai fellendülés alapját egyebek mellett a fogyasztói bizalom erősödése, a kedvező monetáris politika és a csökkenő közüzemi díjak adhatják.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén jelentősen emelkedik, de a későbbiekben lassul a gazdaság növekedési üteme – Kép: Pixabay

A válság éveit követően idén már egyértelmű növekedésre számíthatunk az eurózónában és az egész Európai Unióban. Különösen jó hír, hogy a magyar gazdaság az eurózónát lényegesen meghaladó mértékben, közel három százalékkal bővülhet idén – derül ki az EY legfrissebb negyedéves Eurózóna Előrejelzéséből

„A hazai fellendülés alapját elsősorban a fogyasztói bizalom erősödése, a Növekedési Hitelprogram, a csökkenő közüzemi díjak, a növekedést támogató monetáris politika és az uniós támogatások biztosítják. A továbbra is visszafogott külföldi kereslet és a gyenge forint azonban lassíthatja a bővülést” – mondta Havas István, az EY vezérigazgatója.

Az idei 2,9 százalékos GDP-növekedést követően a magyar gazdaság bővülése a következő években is tartósan 2 százalék körül alakul majd. Az élénkülés mértéke megfelel a régiós trendeknek, de lényegesen meghaladja a nyugat-európai országok növekedési ütemét – derül ki az EY negyedéves gyorsjelentéséből.

Lassú javulás az eurózónában

Az EY tanulmánya szerint lassú, de biztos fellendülés kezdődött el az eurózóna gazdaságban. Az idei 1,1 százalékos GDP-bővülést követően jövőre 1,5 százalékos, az azt követő hároméves időszakban pedig átlagosan 1,6 százalékos növekedéssel lehet számolni a valutaunióban.

A legnagyobb mértékű, 2,2 százalékos bővülésre a kommunikációs szektorban lehet számítani idén. Ezt követi a feldolgozóipar 1,9 és az építőipar 1,8 százalékos felfutással. Ezzel párhuzamosan az export is folyamatosan bővül: idén 3,5 százalékkal, jövőre 3,8 százalékkal növekedhet a kivitel az eurózónában.

Az EY Eurózóna Előrejelzése szerint az export bővülése mellett a fogyasztás élénkülése is segíti a gazdasági növekedést idén a valutaunióban. Azonban még mindig komoly problémát jelent, hogy továbbra is jelentős különbségek vannak az egyes tagállamok gazdasági teljesítménye között. A növekedést ráadásul a rendkívül alacsony infláció, illetve esetleges defláció is visszafoghatja – derül ki a jelentésből.

Szeretik a vállalkozók az EU-t, és nem csak a pénzért
Ismét nőtt az előző negyedévhez képest a KKV Konjunktúra Index értéke. Ezzel már több mint egy éve emelkedő pályát mutat. A cégvezetők több mint fele már abban bízik, hogy erősödni fog saját vállalkozásának helyzete a következő félévben. Ezzel együtt a várakozásoknál jóval pozitívabban vélekednek az európai uniós tagságunkról, még ha a többségük nem is reménykedik abban, hogy részesülhet EU-s forrásokból.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo