Elemzői vélemények cikkek
Mindenkit meglepett a magyar gazdaság, de miért?
A korrigált adatok szerint éves szinten 5 százalékkal, az előző negyedévhez képest 1,2 százalékkal nőtt a GDP a harmadik negyedévben. A piaci szolgáltatások adták a lendületet. A következő időszakban viszont inkább lassulás várható, az idei 4,5 százalék körüli GDP-növekedést jövőre 3,4 százalékos többlet követheti.
Szendereg a robogás a magyar iparban
Szeptemberben a korrigált adatok szerint alig több mint 2 százalékos növekedést ért el a magyar ipar. Az exportértékesítés hónapok óta lassul, az éves növekedés pedig 3 százalék körül lehet. Az eleve hektikus számokat produkáló magyar ipar csak lassan növekszik, elsősorban az exporteladások lanyhulása miatt. Szeptemberben 0,6 százalékos visszaesést könyvelhetett el a szektor, igaz, a munkanaphatással tisztított adatok 2,2 százalékos bővülést mutatnak.
Pogátsa Zoltán: hosszú távon nagy a baj
A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád-Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később ezek már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, - véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
A katalán események csak elfedik a sokkal nagyobb fenyegetést
A katalán népszavazást követő héten Spanyolország meglepően sikeres kötvénykibocsátásokat hajtott végre. Úgy tűnik, hogy a befektetők – legalábbis jelenleg – nem tartják valószínűnek a katalán elszakadást, sem azt, hogy az erre való törekvés nagyobb károkat okozna.
Közeleg az igazság pillanata: mi lesz a magyar bizonyítványban?
A következő hetekben két nagy hitelminősítő ismerteti legfrissebb elemzését a magyar gazdaságról. Bár a felminősítés mellett szólnak érvek, inkább egy későbbi jobb osztályzatnak megágyazó pozitív kilátást rendelhet a magyar osztályzat mellé a Moody’s és a Fitch Ratings - derül ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének előrejelzéséből.
Fényes a magyar jövő
Rendkívül kedvezőek a magyar gazdaság kilátásai, idén és jövőre is 3 százalék fölött lehet a GDP bővülése. A növekedést elsősorban a lakossági fogyasztás húzza, amely idén 5 százalékkal bővül, emellett a kedvező külső környezet és az expanzív fiskális politika is segíti a növekedést.
Négy meghökkentő előrejelzés 2017-re
Meghaladja-e a kínai gazdasági növekedés a várt mértéket? Nagy-Britannia mégis marad az Európai Unióban? A Saxo Bank, az online kereskedési és befektetési specialista idén is közzétette a következő évre vonatkozó meghökkentő előrejelzéseit.
Eddig megúsztuk az áremelkedést
Nem okozott meglepetést a novemberi inflációs adat elemzők szerint: a béremelések ellenére továbbra sincs inflációs nyomás a gazdaságban. Az éves átlagos infláció 0,4 százalék közelében alakulhat, a novemberi szám érdemben nem módosítja az idei inflációs kilátásokat.
Mindenkit megleptünk
Az elemzői várakozásokat jelentősen meghaladta a bruttó hazai termék (GDP) második negyedéves növekedése, ezért az idei év átlagos teljesítménye is jobb lehet a korábbi előrejelzéseknél a szakértők szerint.
Hipp-hopp, eltűnik a munkanélküliség
Gyorsabb ütemben csökkent a munkanélküliség az elemzői várakozásoknál április–júniusban éves szinten, a szakértők szerint akár 5 százalék alá is csökkenhet a ráta a nyár végén.
Így lehetne fellendíteni a gazdaságot
Nyolc évvel a gazdasági válság után sok nagy nemzetgazdaságot továbbra is jelentős negatív kibocsátási rés jellemez. A növekedés fellendítéséhez vonzó alternatíva lehet az infrastruktúrára irányuló beruházások fokozása annak érdekében, hogy ne csak a rövid távú kereslet lendüljön fel, hanem hosszú távon a gazdaság kínálati oldalának nagyobb mértékű növekedése is biztosítható legyen.
Csak a káosz biztos az unióból kilépőknek
Az Európai Unióba általában befelé igyekeznek az országok, de Nagy-Britannia most inkább kifelé kacsingat. Milyen hatással lenne az elszakadás a brit gazdaságra? Ezt fontos lehet szem előtt tartania Magyarországnak is a kvótareferendum kiírása kapcsán.
Lassan érződik a boltzár eltörlése
Elemzők szerint most már azt is elkezdik megvásárolni a magyarok, amire eddig sajnálták a pénzt. A bérek emelkedése és a vasárnapi boltzár eltörlése lendületes bővülést hozhat idén is a kiskereskedelmi forgalomban.
Lehagynak minket a régiós versenytársak
A számszerűen hasonló idei előrejelzések ellenére a magyar gazdasági folyamatok jellemzésében továbbra is nagy a különbség. A kormányzat fenntartható növekedést, Ausztria belátható időn belüli utolérését vizionálja, független szakértők viszont csak átmeneti részsikereket, folytatódó regionális leszakadást látnak.
Magyar gazdaság: szendereg a robogás
A magyar gazdaság növekedési üteme tavaly év végén átmenetileg ismét felgyorsult, több mint 1 százalékponttal haladta meg az EU átlagát. A régióban azonban a szlovák, a román, a lengyel, a cseh és a bolgár fejlődés így is gyorsabb volt. Éves átlagban idén a lassulás folytatódása várható.
Elemzők: elmaradt a várttól az infláció januárban
A várakozásoktól elmaradt az infláció januárban, amelyben az üzemanyagárak jelentős csökkenése, a sertéshús áfájának mérséklése és az élelmiszerek, illetve a szolgáltatások mérsékelt drágulása játszotta a fő szerepet makrogazdasági elemzők szerint.
Ami csúfos bukta volt – avagy a legrosszabb előrejelzések
Mint az köztudott, a gazdasági előrejelzések minden esetben igen kockázatosak, sőt utólag sokszor kiderül, hogy a valóságtól igen távol állnak. Most bemutatunk néhányat a legcsúfosabb bukták közül.
A legrosszabbkor robbant az arcunkba a VW-botrány
Európa idén átélte a svájci frank árfolyamának elengedését, a görög válságot, az amerikai lazítás vége körüli bizonytalankodást, a kínai részvénypiaci pánikot és a migrációs hullám okozta politikai feszültségeket. E problémák egy része ma is nyitott, ebbe a közegbe robbant be a VW-bomba.
Legalább a forint nem fog bezuhanni
Annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban növekedtek a magyar gazdasági és piaci kilátásokat meghatározó külső kockázatok, összességében a CIB Bank elemzőinek véleménye szerint a gazdaság és a forint eszközök viszonylag ellenállóak maradnak a negatív külső sokkokkal szemben.
Van ami lassul ebben a megkergült világban
Londoni pénzügyi elemzők szerint lassuló világgazdasági növekedésre utalnak a legújabb globális aktivitási mérőszámok, a feltörekvő piacok gyengélkedése ugyanis megfertőzheti a fejlett gazdaságokat is.
Ennél alacsonyabb már nemigen lesz a kamat
Az Equilor Befektetési Zrt. szakértői szerint az idén a bruttó hazai termék (GDP) 3,1 százalékkal, jövőre szerényebb mértékben, 2,7 százalékkal bővülhet, miközben ebben az évben az infláció 0,1 százalék, jövőre várhatóan 1,5 százalék lesz.
Megtorpanás, vagy itt a baj?
A vártnál visszafogottabban bővült az ipari termelés a nyáron, de az elemzők szerint még nem tudni, hogy csak megtorpant a magyar puma, vagy fékezni kezd. A Takarékbank szerint az idén 7,5 százalék felett maradhat a növekedés, az ING 6,5 százalékos bővülést vár.
Nem az olajáron csüng az orosz gazdaság
Oroszország nem feltörekvő, hanem „félrefejlődött” ország, így óriási tévedés lenne azt gondolni, hogy az olcsó olaj miatt az orosz gazdaság képtelen a dinamikus növekedésre – mondták a Trusted Sources vezető elemzői a Pioneer Investments makroökonómiai fórumán. Igaz, ehhez politikai eltökéltség és reformok kellenek.
Régóta vártuk az alkalmat, hogy vásároljunk
Az elmúlt években elhalasztott vásárlások növelték a kiskereskedelmi forgalmat az elemzők szerint, a vártnál gyengébb élelmiszerforgalom pedig a vasárnapi boltbezárások eredménye. A kiskereskedelmi forgalom volumene 2015 májusában a nyers adat szerint 4,4, naptárhatástól megtisztítva 5,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest a KSH szerint.
Hármas fokozatban gyorsul tovább a pannon puma
A GDP 2015-ben továbbra is lendületesen, 3,3 százalékkal növekedhet Magyarországon. A gyengébb első negyedév ellenére minimálisan tovább bővülhetnek a nemzetgazdasági beruházások, de a következő negyedévekben egyre inkább a magánfogyasztás lesz a belső felhasználás fő hajtómotorja – vélekedik előrejelzésében a TakarékBank.
Az OECD belenézett az üveggömbbe és növekedést látott
A korábban előre jelzettnél magasabb gazdasági növekedést, alacsonyabb munkanélküliséget jósol Magyarországnak az OECD. A szervezet szerint ugyanakkor az államadósság alig csökken, és jövőre lelassul a magyar gazdaság.
Japánban van a bizalom és a görögöknél a rizikó
A világ összes többi régióját, többek között Európát és Amerikát is megelőzve a japán vállalatok iránt nőtt a bizalom a legnagyobb mértékben. Minden harmadik elemző szerint bizakodóbbak a vállalatvezetők, mint egy éve. Az egészségügyi vállalatok rendelkeznek a legkedvezőbb, az energiaipari cégek pedig a legrosszabb ágazati kilátásokkal.
Benne van a pakliban a forintgyengülés
1,5% körüli kamatmélypontra, tartósan alacsony kamatkörnyezetre és a mainál gyengébb forintárfolyamra számítanak a CIB Bank elemzői a következő másfél évben. Úgy vélik: a magyar gazdaság a korábbiaknál felkészültebben várhatja az év második felére tehető amerikai monetáris szigorítását.
Kifogyott a szusz az építőiparból
Az építőipari termelés növekedésének további lassulására számítanak a szakértők, akik szerint erre mutat az új szerződések volumenének hónapok óta tartó csökkenése. Az elemzők többsége 5 százalék körüli növekedést vár.
Augusztusig nem várható áremelkedés
Az ING, az Erste, és a TakarékBank elemzői szerint augusztusig, vagy akár szeptemberig negatív tartományban maradhat az infláció, bár az ING szakértője szerint addig lehet egy-két hónap, amikor kissé emelkednek majd az árak.
Rég volt ilyen jó évünk – de mi vár ránk idén?
Meglepően kedvezőnek értékelték a KSH által közzétett negyedik negyedéves GDP-adatot gazdasági elemzők, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy ilyen nagymértékű utolsó negyedéves GDP-növekedésre legutóbb 2006-ban volt példa.
Még hónapokig csökkenhetnek az árak
Az üzemanyagárak esése és az élelmiszerárak csökkenése húzta lefelé az inflációt elemzők szerint, akik úgy vélték, még hónapokig maradhat a defláció Magyarországon. A nagy kérdés, hogy meddig zuhan még az olajár.
Előrejelzés: jövőre is tartja az iramot a pannon puma
Az idén és jövőre a korábban vártnál lényegesen erőteljesebb három százalék körüli, azután viszont már lassuló növekedést jósoltak hétfőn ismertetett, felülvizsgált előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Nagyobb lehet a bővülés – ha nem kavarnak be az oroszok
Éves szinten a vártnál magasabb, 3,3 százalékos lehet a GDP bővülése, de még közbeszólhat a rossz időjárás és természetesen az ukrán válság. A második félévben nagy valószínűséggel mérséklődik a bővülés üteme.
Az idei év még nem vidám, de jövőre minden jobb lesz
Várhatóan átlag alatti év lesz 2014 a világgazdasági növekedés szempontjából, de jövőre már jobbak a kilátások – jósolta hétfőn, Londonban ismertetett globális előrejelzésében a Moody's Investors Service.
Tényleg ugorhat idén a pannon puma
Megközelítheti a három százalékot a magyar gazdasági növekedés idén. A hazai fellendülés alapját egyebek mellett a fogyasztói bizalom erősödése, a kedvező monetáris politika és a csökkenő közüzemi díjak adhatják.
Ilyen még nem volt, az elemzők is meglepődtek
A fogyasztói árak emelkedését várták áprilisra az ING és az Erste elemzői, akik a csökkenést mutató adat nyilvánosságra kerülése után úgy vélték: az év végére 2 százalék körül lehet az infláció.