A gazdasági elemzők olyan biztonsággal jósolják meg a jövőt, mintha természetfeletti tudás birtokában lennének. Az alapszabály ebben az esetben is: minél merészebb az előrejelzés, annál nagyobb lehet aztán a kiábrándulás. A sofortgmbh.eu a The Street összegzése alapján összegyűjtötte azokat a legmerészebb előrejelzéseket, amelyekből semmi nem valósult meg, sőt utólag igen nagy derültséget okozhatnak.
Vegyük mindjárt elsőnek Ken Olsen előrejelzését, aki az amerikai DEC számítógépes vállalat vezetőjeként 1977-ben kijelentette, hogy: „Nem látom semmi esélyét annak, hogy a számítógépek a háztartásokban valaha is el fognak terjedni.” Tette ezt mindakkor, amikor az amerikai Microsoft és Apple cégek elindultak útjukon, és – amint azt ma már tudjuk – igen nagy szerepet töltöttek be az információtechnológia fejlődésében, milliárdos nagyvállalatokká válva. Érdekes megfigyelni azt, hogy Olsen cége, amely számítógépeket és számítógép-komponenseket gyártott – a vezető jóslatai ellenére is – felívelő pályán maradt 1990-ig, amikor is bekebelezte a Compaq (ma Hewlett-Packard) óriáscég.
„Az igazat megvallva, Mr. Epstein, kiadónk nem igazán kedveli a fiatal zenekar hangzásvilágát. Különben is, a négyes felállású együttesek ideje lejárt” – mondta mindezt Dick Rowe, a londoni Decca Records felelős kiadója 1962-ben.
Brian Epstein a még ekkor szárnyait bontogató Beatles menedzsere volt. Az elkövetkező évben, 1963-ban a Beatles az „I Want to hold your hand” slágerével berobbant a zenei iparba, és legendává vált.
„Több mint 1000 gazdasági elemzés birtokában kijelenthetem, hogy az elkövetkezőkben a gazdaság kilátásai igen jók, sőt emelkedő pályán leszünk” – jelentette ki 2000 decemberében Alan Greenspan, az amerikai jegybank elnöke. Nem sokkal ezután – a vezető bankár előrejelzései ellenére – a gazdaság igazi mélyrepülésbe kezdett, alaposan megingatva ezzel Greenspan addigi tévedhetetlen státuszát.
„Semmi esélyét nem látom annak, hogy a kommunikációs műholdak igazán nagy szerepet játszhatnak az elkövetkező időszakban” – jelentette ki T.A.M. Craven, az Amerikai Telekommunikációs Szövetség elnöke 1961-ben. Ma már tudjuk, hogy Craven előrejelzésével igen nagyot tévedett, hisz az információcsere a kommunikációs műholdak megléte nélkül ma már elképzelhetetlen.
A producernek némileg igaza volt, hisz ma már senki sem bámul fadobozos képernyőket – ezzel szemben ma már elképzelhetetlen az élet a különböző lapos képernyős tévék, tabletek és számítógépek nélkül.
„Véleményünk szerint a vállalat stabil alapokon áll, és nemsokára ismételten a nyereséges vállalatok sorát fogja gyarapítani” – mondta 2001 októberében Ronald Barone, az UBS vezető tőzsdei elemzője az Enron energetikai vállalatról. Azonban még ugyanebben a hónapban olyan információk kerültek napfényre a nagyvállalatról, amelyek annak csúfos bukását okozták. A helyzet olyannyira súlyosnak bizonyult, hogy az Enron egyes vezetői még börtönbe is kerültek.
„640 kilobájt mindenkinek elegendő kell legyen” – jelentette ki Bill Gates, a Microsoft multimilliárdos vezetője 1981-ben. Habár ez a Microsoft-guru részéről csak egy kisebb tévedésnek számít, mégis megmosolyogtató, hisz ma már az okostelefonok is ennek a kapacitásnak a százszorosát tudják.
„Mit tudna kezdeni vállalatunk egy ilyen elektromos játékszerrel?” – kérdezte William Orton 1876-ban, a Western Union távíróvállalat vezetőjeként, amikor ezen szavakkal nemet mondott a telefonos szabadalom megvételére. Ma már elmondhatjuk azt, hogy Orton döntése téves kapcsolásnak bizonyult.