Van ami lassul ebben a megkergült világban

Londoni pénzügyi elemzők szerint lassuló világgazdasági növekedésre utalnak a legújabb globális aktivitási mérőszámok, a feltörekvő piacok gyengélkedése ugyanis megfertőzheti a fejlett gazdaságokat is.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport minden hónapban közzéteszi a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak aktivitási adataiból képzett saját, összesített beszerzésimenedzser-indexét (BMI), amelyet kivetít a világgazdaság egészére. Szeptemberről szóló, hétfő este ismertetett kimutatásában a ház közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban egy teljes ponttal 52,8-re csökkent, elsősorban a globális szolgáltatási szektor aktivitási mérőszámának meredek, 1,3 pontos esése miatt. A globális feldolgozószektor BMI-mérőszáma csak 0,1 ponttal csökkent.

A JP Morgan szakértői szerint az általuk kimutatott szeptemberi kompozit BMI-mutató éves szintre vetítve 2,7 százalékos pillanatnyi globális GDP-növekedésnek felel meg. A ház elemzői hangsúlyozták, hogy a globális BMI-mutató továbbra is szokatlan széttartást jelez a fejlett ipari térség és a feltörekvő gazdaságok növekedési lendülete között. A feltörekvő régió összesített aktivitási jelzőszáma 48,8 volt szeptemberben, vagyis a növekedés és a visszaesés elméleti mezsgyéjének tekintett 50-es érték alatt járt.

A JP Morgan közgazdászai szerint a feltörekvő gazdaságok BMI-indexe a legutóbbi nagy recesszió óta nem volt ilyen gyenge, és a mutató "nagyon vérszegény" idei növekedésre utal a felzárkózó régióban.

A lassulás elkezdődött
A magyar gazdaság 2015. első negyedévben 3,6, a másodikban 2,7 százalékkal növekedett, a második félévben és 2016-ban további fékeződés valószínű, mindenekelőtt az EU-források átmeneti visszaesése, a belföldi felhasználás visszafogottabbá válása, de a kiviteli lehetőségek romlása következtében is.
Ugyanezt mutatja egy másik globális mérőszám, a Brookings Institution nevű tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató agytröszt és a Financial Times londoni gazdasági napilap közösen vezetett teljesítménymérője, a Tiger (Tracking Indices for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére szolgáló indexcsoport).

A legfrissebb, szintén hétfőn ismertetett Brookings-FT Tiger index éles ívű széttartást jelez a feltörekvő és a fejlett ipari térség növekedési kilátásai között, valamint e csoportokon belül is. Eswar Prasad, a Brookings vezető közgazdásza szerint a Tiger feltörekvő piaci komponense szélsőségesen gyenge, és félő, hogy e gazdaságok bizalmi mutatóinak "összezuhanása" a következő hónapokban "megfertőzi" a fejlett ipari térséget is.

Erre a veszélyre londoni elemzőházak szakértői is felhívták a figyelmet. A Fitch Ratings átfogó új negyedéves előrejelzése szerint a világgazdaság növekedési üteme az idén várhatóan a globális pénzügyi válság óta nem mért mélypontra lassul, és ennek elsődleges oka a legnagyobb feltörekvő gazdaságok lendületvesztése, illetve recessziója. A nemzetközi hitelminősítő 2015 egészében - piaci árfolyamsúlyozással mérve - 2,3 százalékos világgazdasági növekedéssel számol. A ház szerint ez lenne a leglassabb globális növekedési ütem a 2009-es recessziós év óta. A Fitch londoni elemzői idei globális prognózisukat 0,1 százalékponttal rontották előző előrejelzésükhöz képest.     A hitelminősítő közgazdászainak alapeseti forgatókönyve szerint a kínai gazdaság teljesítménye az idén 6,8 százalékos, 2016-ban 6,3 százalékos, 2017-ben már csak 5,5 százalékos ütemben bővül. A jövő évre szóló kínai előrejelzés 0,2 százalékponttal, a 2017-re adott becslés 0,5 százalékponttal rosszabb a Fitch előző negyedévi becslésénél.

Megy a harc a magyar munkaerőért
A tehetséges munkaerő kivándorlása komoly feszültségeket okoz a hazai munkaerőpiacon, a magyar vállalatoknak harcba kell szállniuk európai versenytársaikkal a dolgozók megtartásáért. A munkaerőhiány különösen a központi és a nyugati országrészben jelent súlyos problémát.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo