Így lehetne fellendíteni a gazdaságot

Nyolc évvel a gazdasági válság után sok nagy nemzetgazdaságot továbbra is jelentős negatív kibocsátási rés jellemez. A növekedés fellendítéséhez vonzó alternatíva lehet az infrastruktúrára irányuló beruházások fokozása annak érdekében, hogy ne csak a rövid távú kereslet lendüljön fel, hanem hosszú távon a gazdaság kínálati oldalának nagyobb mértékű növekedése is biztosítható legyen.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A kibocsátási rés az aktuális és a potenciális kibocsátás különbségéből adódó szabad gazdasági kapacitást jelenti. A G7-országok közül Olaszország esetében a legnagyobb ez a rés, míg Franciaország és Japán még mindig a G7 súlyozott átlaga alatt teljesít. Csak Németország és az Egyesült Királyság áll közel ahhoz, hogy zárja a rést. „Egyelőre nem számítunk változásra, mivel fő forgatókönyvünk szerint a globális növekedés idén 2,5–3 százalék körül lesz, ami már ötödik éve marad alatta a szokásos piaci feltételek mellett mért növekedési trendnek” – mondta Richard Boxshall, a PwC vezető közgazdásza.

Az egyes országok szintjén az adatok vegyes képet mutatnak. Az első negyedévben az euróövezet biztató mértékű, 0,6 százalékos növekedést produkált az előző negyedévhez képest – ez kevéssel trend feletti növekedésnek számít –, ami felülmúlta a várakozásokat. Ezzel szemben az Egyesült Államokban a negyedéves növekedés mértéke lehangoló volt (0,1%), míg az Egyesült Királyságban a növekedés kevéssel trend alatti mértékűre lassult (0,4%) az első negyedévben.

De hogyan lehetne fellendíteni a növekedést?

Az egyik vonzó alternatíva az infrastruktúrára irányuló beruházások fokozása lehet. Ez alapfeltétele annak, hogy ne csak a rövid távú kereslet lendüljön fel, hanem hosszú távon a gazdaság kínálati oldalának nagyobb mértékű növekedése is biztosítható legyen. Az infrastrukturális projektekben szerzett tapasztalatuk alapján a PwC közgazdászai négy alapelvet fogalmaztak meg a döntéshozók számára a beruházási célok meghatározásához:

Csak a káosz biztos az unióból kilépőknek
Az Európai Unióba általában befelé igyekeznek az országok, de Nagy-Britannia most inkább kifelé kacsingat. Milyen hatással lenne az elszakadás a brit gazdaságra? Ezt fontos lehet szem előtt tartania Magyarországnak is a kvótareferendum kiírása kapcsán.
Elégítsen ki valamilyen igényt: meg kell határozni a jelenlegi és jövőbeli igényeket, az eseti értékelést különböző (optimista és pesszimista) forgatókönyvekkel kell kiegészíteni. Legyen összhangban más célkitűzésekkel: az infrastruktúraprojekteknek illeszkedniük kell a kormány szélesebb körű szakpolitikai menetrendjébe, ideértve a gazdasági célok mellett a társadalmi és környezetvédelmi célokat is.

Ésszerű megoldásra kell törekedni: a viszonylag alacsony nettó államadóssággal és egészséges államháztartással rendelkező országok (például Németország és Kanada) esetében az infrastruktúra fejlesztésére irányuló programok jelenthetik az ésszerű megoldást az összkereslet és a hosszú távú ellátási kapacitás élénkítésére. Azonban a viszonylag magas költségvetési hiánnyal küzdő országok – például az Egyesült Királyság – esetében is indokolt lehet az infrastrukturális beruházások előnyben részesítése a folyó kiadásokkal szemben. Legyen előnyös a gazdaság egésze számára: a potenciális hatás felmérésekor figyelembe kell venni a hosszú távú hatásokat, valamint a közvetett és közvetlen hatásokat is arra az esetre, ha a projekt nem valósulna meg.

„Az 1930-as évek nagy gazdasági világválságára válaszul az Egyesült Államokban közmunkaprogramot dolgoztak ki, amelynek keretében néhány év leforgása alatt 6 milliárd dollárt fektettek az infrastruktúrába (ez az összeg az 1933-as USA GDP-jének nagyjából a 11 százalékát tette ki), hogy ezzel indítsák újra a növekedést és a termelékenységet. Az infrastrukturális beruházások ismét megoldást jelenthetnek a növekedés ösztönzésére – e megközelítés sikere azonban végső soron azon múlik, hogy az egyes országokban induló projektek mennyire veszik figyelembe az általunk megfogalmazott alapelveket” – vélekedett Richard Boxshall.

Csökkenteni kell az állam szerepét a gazdaságban
Az eddig elért gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett az állam gazdasági szerepvállalásának mérséklését sürgeti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves ellenőrzésének eredményéről pénteken kiadott jelentése.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo