Gazdasági kilátások cikkek
Idén is bőven pluszban leszünk az exporttal
Az makrogazdasági elemzők 8 milliárd eurót is megközelítő 2015-ös külkereskedelmi többletre számít, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy idén tovább emelkedik vagy stagnál, esetleg éppen csökken a többlet.
Nagyot nőtt a magyar ipar
Az ipari termelés több mint 7 százalékkal bővülhetett tavaly elemzők szerint és a felfutás várhatóan az idén sem áll meg – hacsak a kínai problémákat nem fogja megérezni a magyar járműgyártás.
Köszönjük Black Friday
Elemzők szerint idén is folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése, a novemberi adatokat a mosógépcsere-program és a Fekete Péntek húzta fel.
Baljós árnyak a gazdaságban: megszakadt a két és fél éve tartó sorozat
A novemberhez képest összességében kedvezőtlenebb folyamatokról számoltak be a cégek decemberben, melyekben meghatározó szerepe van az ünnepek miatti rövidebb hónapnak és sok válaszadónál az év végi tervezett leállásoknak.
Jön a szűk esztendő az építőiparban?
Az elkövetkező évben a magyar építőipar újabb 2%-os növekedése várható. Egyelőre alacsony a fejlődés láttán árrésüket emelő cégek aránya (18 %). Az elmúlt évhez képest viszont jelentősen, mégpedig 24 százalékról a jelenlegi 15%-ra csökkent azon vállalkozások száma, amelyek hajlandóak nulla nyereséggel megbízásokat vállalni – derül ki a CEEC Research elemző társaság a Generali biztosító közreműködésével készült felméréséből.
Bealkonyul a luxutermékeknek? Meghökkentő előrejelzés az idei évre
Ezek az előrejelzések tíz olyan figyelmen kívül hagyott tényezőt vagy eseményt boncolgatnak, melyek 2016-ban jelentős hatással lehetnek a pénzügyi világra. Csak ez nem valószínű.
Üres lesz idén a multik zsebe
Szerény pénzügyi eredményekre számítanak a hazai nagyvállalatok. A következő egy évben átlagosan 2,6%-os árbevétel és 1,3%-os profitnövekedést terveznek – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi adataiból.
Költekezés vagy takarékosság? Merre fordulnak a fogyasztók jövőre?
A PwC közgazdászai a decemberi gazdasági elemzésükben megvizsgálták hogyan alakulnak a fogyasztói költések az ünnepek előtt. A legtöbb nyugati gazdaságban az évi növekedési ráta reálértéken 2-4% között mozog, ami a kiskereskedők és a vállalkozások számára kedvező hír.
Ami csúfos bukta volt – avagy a legrosszabb előrejelzések
Mint az köztudott, a gazdasági előrejelzések minden esetben igen kockázatosak, sőt utólag sokszor kiderül, hogy a valóságtól igen távol állnak. Most bemutatunk néhányat a legcsúfosabb bukták közül.
Bizakodón nézünk a jövőbe
Decemberben lényegében nem változott a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. Az év egészére mindvégig az optimizmus volt jellemző, az egyes hónapok hullámzása kifejezetten szerény volt. A felmérés szerint decemberben az üzleti várakozások is változatlanok voltak, a fogyasztóiak viszont – bár csak minimálisan javultak – idei csúcsukra értek.
Kifulladt a nagy rohanásban a pannon puma
A CIB Bank idén változatlanul 2,8, 2016-ra 2 százalékos bruttó hazai termék (GDP) növekedést prognosztizál negyedéves előrejelzésében. A lassulás oka, hogy kifulladt az uniós pénzekből finanszírozott beruházási boom.
Jövőre már nem tudjuk tartani a lépést
A magyar gazdaság az idei 2,9 százalék után 2016-ban 2,4, 2017-ben pedig 2,8 százalékkal bővülhet a TakarékBank elemzői szerint. Magyarország így már nem tudja tartani a lépést régiós versenytársaival.
Lesz itt munka, lesz itt lágy kenyér
A globális trenddel megegyezően a hazai vállalatvezetők is bizakodóbbak a gazdasági kilátásokat tekintve ma, mint voltak egy évvel ezelőtt. A válaszadó cégek közel fele készül új munkatársak felvételére a következő egy évben, és ezzel egyidejűleg a vállalati felvásárlások fellendülése is várható – derül ki az EY legfrissebb Globális Tőkebizalmi Barométeréből.
Optimisták a kkv-k
Az ipari, iparhoz kapcsolódó cégek és családi vállalkozások 88 százaléka bizakodva várja a 2016-os évet és nyitott új üzleti kapcsolatokra – derült ki a Vállalkozók 42. Országos Találkozóján.
Beleragadt a sárba a pannon puma
Három százalék alatti növekedésre számít az elemzők többsége, az idei évet a mezőgazdaság húzta le, a szolgáltatások viszont meglepően jól teljesítettek, és immár ezek számítanak húzóágazatnak az autóiparral szemben.
Biztató jel érkezett a magyar gazdaságból
Idén eddigi legmagasabb értékét érte el novemberben a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke; a felmérésben részt vevők a korábbiaknál kedvezőbben ítélték meg a feldolgozóipar rövidtávú növekedési esélyeit.
Beruházás nélkül nem megy
A magyar gazdaság a 2014. évi, átmenetileg gyors növekedés után idén lassuló pályára került, az I. negyedévi 3,5 százalékos növekedést a II. negyedévben 2,7 százalékos, a III. negyedévben 2,3 százalékos ütem követte, s a következő negyedévekben csak 2 százalék körüli bővülés várható. A külső és belső egyensúly kedvezően alakul, de a felminősítésre még egy ideig várni kell – derül ki a GKI legfrissebb havi prognózisából.
Export nélkül nem lehet növekedni?
A kisebb európai vállalatok derűlátóak a jövő évi exportnövekedési lehetőségeiket illetően – ezt állapította meg az UPS megbízásából elvégzett kutatás. Európa épp az online kereskedelem igen gyors átvételének szemtanúja az exportáló kkv-k körében.
Jobb eredményre számítottunk
A vártnál jobban lassul a magyar gazdaság növekedése a harmadik negyedévben a megkérdezett elemzők szerint, akik az év egészére valamivel 3 százalék alatti növekedéssel számolnak. A KSH pénteken kiadott első becslése szerint a harmadik negyedévben Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva az első negyedévi 3,5 és a második negyedévi 2,7 százalék után.
Tényleg megússzuk a VW-botrányt
Szeptemberben visszatért az ipar lendülete - hangsúlyozták makrogazdasági elemzők a KSH előzetes jelentését kommentálva. Az ipari termelés növekedése a Takarékbank szerint az idén kissé meghaladhatja a 7 százalékot, míg az ING 6,2 százalékos bővülést vár.
Most jön egy kis hullámvölgy
Az Európai Bizottság Magyarországnak idén 2,9, jövőre 2,2, 2017-ben pedig 2,5 százalékos gazdasági növekedést jósol a csütörtökön közzétett úgynevezett őszi gazdasági prognózisában. Brüsszel úgy látja, hogy a magyar költségvetés egyensúlya is tovább fog javulni és az államadósság is csökkenő pályán marad.
Évek óta nem voltunk ilyen bizakodóak
A magyar vásárlók immár 21 százaléka tartja megfelelőnek saját pénzügyi lehetőségeit arra, hogy megvegye, amit szeretne, vagy amire szüksége van. Ez az arány még csak 17 százalékot ért el az előző negyedévben. A pénzügyi kilátásainkban is bizakodóbbak vagyunk a Nielsen felmérésnek adatai alapján.
Tovább lassul a magyar gazdaság
A magyar gazdaság 2015. második negyedévben elkezdődött lassulása folytatódni fog. Az I. negyedévi 3,6 százalékos növekedést a II. negyedévben csak 2,7 százalékos dinamika követte, s a nyári adatok további fékeződésre utalnak. A tavalyi 3,6 százalék után idén a GDP 2,7 százalékos, jövőre 2 százalék körüli bővülése valószínű, főleg a beruházások idei stagnálása, jövő évi visszaesése következtében.
Optimisták a magyar cégek, de vannak kétségeik
Októberben tovább emelkedett a GKI-Erste konjunktúra-index értéke, s ezzel megközelítette tavaly év végi szintjét. A fogyasztói várakozások nagyon jelentősen javultak, az üzletiek viszont romlottak, de az utóbbiak körében is megmaradt a korábban tapasztalt optimizmus.
A legrosszabbkor robbant az arcunkba a VW-botrány
Európa idén átélte a svájci frank árfolyamának elengedését, a görög válságot, az amerikai lazítás vége körüli bizonytalankodást, a kínai részvénypiaci pánikot és a migrációs hullám okozta politikai feszültségeket. E problémák egy része ma is nyitott, ebbe a közegbe robbant be a VW-bomba.
Meglódultak a bérek a közszférában
Az idén 3-4 százalékos átlagos bérnövekedéssel számolnak az elemzők, és mivel az infláció 0 százalék körül mozog, a béremelkedés ütemével körülbelül azonos mértékben emelkednek várakozásaik szerint a reálbérek.
Ki, és mennyit bukhat Kínával?
Az ingatlanbuborék kialakulása hét évvel ezelőtt kezdődött Kínában, részben a pénzügyi válság hatására, részben az urbanizáció elősegítését célzó folyamatok nyomán. A kínai államháztartás kitettsége a magánszektornak meghaladja a GDP 140 százalékát. A helyi önkormányzatok adóssága is kiugróan magas; így egyre többen tartanak attól, hogy egy hirtelen visszaesés a pénzügyi válság újabb szakaszát idézheti elő.
Legalább a forint nem fog bezuhanni
Annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban növekedtek a magyar gazdasági és piaci kilátásokat meghatározó külső kockázatok, összességében a CIB Bank elemzőinek véleménye szerint a gazdaság és a forint eszközök viszonylag ellenállóak maradnak a negatív külső sokkokkal szemben.
Tovább csökkennek az élelmiszerárak
A nemzetközi piacokon a mezőgazdasági termények ára folyamatos csökkenést mutat, emellett az árak volatilitása is mérséklődik az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) most megjelentetett előrejelzése, a Food Outlook alapján.
Egyre nagyobb gond a munkaerőhiány
A cégek többsége nem vár növekedést sem a magyar gazdaságtól, sem pedig saját vállalkozásától. Közben egyre inkább látszik, hogy problémát jelent a megfelelő végzettségű és szaktudású munkaerő biztosítása, amelynek egyik oka a külföldi elvándorlás lehet a Policy Agenda és az IBS közös kutatásának eredményei szerint.
Van ami lassul ebben a megkergült világban
Londoni pénzügyi elemzők szerint lassuló világgazdasági növekedésre utalnak a legújabb globális aktivitási mérőszámok, a feltörekvő piacok gyengélkedése ugyanis megfertőzheti a fejlett gazdaságokat is.
Elönt minket az iráni műanyag?
Az Irán elleni embargó részleges feloldása miatt hamarosan akár hatalmas mennyiségű műanyag-alapanyag érkezhet Európába, hiszen a közel-keleti országban alacsony az adóterhelése a petrolkémiai nyersanyagoknak, és gyorsan bővülnek a gyártókapacitások, hívja fel a figyelmet a műanyagipari és acélipari termékek nagykereskedelmével foglalkozó Carboferr Zrt. A cég szerint az iráni gyártók tartós piacnyerése esetén az európai gyártási mennyiség valószínűsíthető csökkenésével megnőhet régiónk alapanyag-függősége és ezzel kiszolgáltatottsága is.
Tényleg a méret a lényeg
Minél nagyobb egy vállalkozás, annál optimistább a jövőt illetően – derült ki a K&H kkv bizalmi indexének adataiból. A hazai vállalkozások főként a beszállítói kapcsolatokban látnak javulást, míg a pénzügyi eredményeiket, illetve a közterhek változását illetően borúlátóbbak lettek.
A lassulás elkezdődött
A magyar gazdaság 2015. első negyedévben 3,6, a másodikban 2,7 százalékkal növekedett, a második félévben és 2016-ban további fékeződés valószínű, mindenekelőtt az EU-források átmeneti visszaesése, a belföldi felhasználás visszafogottabbá válása, de a kiviteli lehetőségek romlása következtében is – vélekedik előrejelzésében a GKI.
Egyre bizakodóbbak a vállalatok
Erősebb forintra és a gazdaság jelenlegi teljesítményének folytatódására számítanak a legnagyobb hazai cégek - derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index második legutóbbi adataiból.
Ilyen jó még sose volt – csak nem érezzük
Szeptemberben idei csúcsára ért a GKI–Erste konjunktúraindex értéke, de az optimizmus mértéke kissé elmaradt a tavaly év végitől. A felmérés szerint szeptemberben az üzleti várakozások idei csúcsukra kerültek, a fogyasztóiak viszont kétéves mélypontjukra estek.
Remek kezdés, majd jött a pánik
Jól kezdődött az év az európai gazdaság számára, de előbb a görög válság, majd a feltörekvő piacokon átsöprő pánik rontotta a kilátásokat. A Pioneer Investments nemzetközi elemzői ennek ellenére úgy látják, hogy a növekedést támogató fő körülmények továbbra is fennállnak, így idén 1,6, jövőre pedig 2 százalékos növekedést várnak.
Jövőre lassul a pannon puma
A TakarékBank elemzői idén a bruttó hazai termék (GDP) 3,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos bővülésére számítanak, az idei éves átlagos infláció 0,2 százalékra várható, jövőre éves szinten 2,4 százalékra emelkedik a pénzromlás üteme.
Ennél alacsonyabb már nemigen lesz a kamat
Az Equilor Befektetési Zrt. szakértői szerint az idén a bruttó hazai termék (GDP) 3,1 százalékkal, jövőre szerényebb mértékben, 2,7 százalékkal bővülhet, miközben ebben az évben az infláció 0,1 százalék, jövőre várhatóan 1,5 százalék lesz.
Tényleg vége a válságnak? Mi vár ránk jövőre?
Valóban véget ért a válság? Mi lesz a növekedés motorja? Fenntartható-e a jelenlegi hazai növekedés szintje, vagy visszaesés várható? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a Joint Venture Szövetség (JVSZ) ötödik alkalommal megrendezett vállalattervezési konferenciájának előadói.
Felpörgette a régiót az export
2014-ben a közép-európai országok és iparágak nagy része gyorsuló gazdasági növekedést ért el, a gépipari export és a lakossági fogyasztás növekedése emelte a GDP-t. Egyedül az energiaipari vállalatok tapasztaltak jelentős visszaesést. A régiós vezetők bíznak abban, hogy a GDP növekedés egyre inkább megmutatkozik a növekvő árbevételekben is. Ezek a legfőbb megállapításai a Deloitte Közép-európai Top 500 felmérésének.
Megtorpanás, vagy itt a baj?
A vártnál visszafogottabban bővült az ipari termelés a nyáron, de az elemzők szerint még nem tudni, hogy csak megtorpant a magyar puma, vagy fékezni kezd. A Takarékbank szerint az idén 7,5 százalék felett maradhat a növekedés, az ING 6,5 százalékos bővülést vár.
Elégtelent kaptunk fenntarthatóságból
Csúfos eredménnyel vizsgázott hazánk fenntarthatóságból az OECD államok között. A friss eredmények szerint Magyarország sereghajtó a fejlett ipari országok táborában, csak Mexikót és Törökországot előzzük meg, komoly hátrányaink vannak az adórendszer, a jogbiztonság és a korrupció terén, de lenne mit behoznunk a megújuló energiaforrások és vízpazarlás területén is.
Növekvő kockázatok a világgazdaságban
A Nemzetközi Valutaalap növekvő gazdasági kockázatokra hívja fel a figyelmet a napokban megtartandó G20-as pénzügyminiszteri találkozó előtt. Az IMF leginkább a fejlődő országok gazdasági növekedését látja problémásnak.
Egyre gyorsabban szabadulnak meg a rossz hitelektől a bankok
A PwC elemzése szerint az európai bankok rekordsebességgel szabadulnak meg nemkívánatos portfólióiktól. A kedvező adósságpiacok és a továbbra is erős vásárlási kedv nyomán emelkedik az eladások száma. Az idei év első felében lebonyolított tranzakciók összesen 55 milliárd euró névértékű hitelportfóliót érintettek, ami a 2014. év ugyanezen időszakához képest 20%-os növekedést jelent.
Valamiért lassul a magyar gazdaság
Eltérően látják elemzők a bruttó hazai termék (GDP) növekedés lassulásának okait, éves növekedési prognózisukon azonban nem változtattak: továbbra is 2,8 százalékos éves bővülést várnak a magyar gazdaságban.
Hónapokba került, de kihevertük a szabad vasárnapot
A vártnál gyorsabban nőtt júliusban a kiskereskedelmi forgalom a gazdasági elemzők szerint, elmúlt a vasárnapi zárvatartás okozta sokk, és a munkaerőpiac javulásával az emberek kedve is megjött a fogyasztáshoz.
Csaknem két éve növekedünk
Immáron huszonharmadik hónapja sorozatosan bővülésre áll a zászló a magyar gazdaságban – ez derül ki az MLBKT által számított beszerzési menedzser indexből (BMI). nemcsak a vállalatok megrendelései, hanem a foglalkoztatottsági mutatók is emelkedtek.