Gazdasági kilátások cikkek


Gyenge kezdés után erős visszaesés?

Gyenge kezdés után erős visszaesés? 

Az év eleji növekedési adatok a magyar gazdaság lassulását jelzik. Az elmúlt hónapokban a nemzetközi előrejelző intézmények jellemzően tovább csökkentették a magyar gazdasági dinamikára vonatkozó prognózisaikat, s kissé romlottak a gazdasági várakozások is. A GKI GDP-előrejelzése változatlan, a 2014. évi 3,7% és a tavalyi 2,9% után 2016-ban csak 2,3% körüli bővülés valószínű, mindenekelőtt a beruházások csökkenése miatt.
Csökkenteni kell az állam szerepét a gazdaságban

Csökkenteni kell az állam szerepét a gazdaságban 

Az eddig elért gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett az állam gazdasági szerepvállalásának mérséklését sürgeti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves ellenőrzésének eredményéről pénteken kiadott jelentése.
Most megmondhatja a véleményét az építőiparról

Most megmondhatja a véleményét az építőiparról 

Meglepően kevés hivatalos és független adat áll rendelkezésre az építőipari piac megítéléshez vagy a jövő megalapozott tervezéséhez. Idén júniusában azonban, 2 év után ismét megjelenik a hiánypótló Építési Piaci Prognózis.
Többet vásárolunk, mert visszakaptuk a vasárnapot

Többet vásárolunk, mert visszakaptuk a vasárnapot 

Várhatóan tovább folytatódik a fellendülés a kiskereskedelemben, a reálkeresetek növekedése, az állami adócsökkentések és a vasárnapi boltzár eltörlése ugyanis növelheti a fogyasztók vásárlási kedvét. Most már a munkaerőhiány a legnagyobb baj.
Egyre kevésbé bízunk a boldog holnapban

Egyre kevésbé bízunk a boldog holnapban 

Áprilisban az üzleti várakozások romlottak, a fogyasztóiak kissé javultak, de ez utóbbiak így sem érték el a februári szintet. A januári, igen magas szinthez képest minden ágazatban és a fogyasztók körében is valamivel kisebb lett a gazdasági bizalom.
Félelem és reszketés a tőzsdén

Félelem és reszketés a tőzsdén 

A növekedési kilátások globálisan jók, mégis a bizonytalanság határozza meg befektetők hangulatát. A túlzott óvatosság azonban már visszaüthet a gazdaság tényleges teljesítményére, a K&H Alapkezelő befektetési szakemberei ezért a második negyedévre a részvényeket csak mértékkel javasolják.
Adóemeléstől tartanak a vállalkozások

Adóemeléstől tartanak a vállalkozások 

A kkv-k leginkább pénzügyi eredményeikben, versenyhelyzetükben és a munkaerővel kapcsolatban várnak pozitív változást, míg a közterheket illetően rosszabb helyzetre számítanak- derül ki a K&H kkv bizalmi index eredményeiből.
Nem érzik a vállalkozók a növekedést

Nem érzik a vállalkozók a növekedést 

Nem érzik a gazdasági növekedést a kis- és középvállalkozások vezetői. Váratlanul jelentős mértékben csökkent legalábbis az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda közös kutatásában készített KKV Konjunktúra Index értéke. Az előző negyedéves 49,3 pontról 45,4 pontra mérséklődött, ami a 2013. III. negyedévi hangulatnak felel meg.
Egyre rizikósabb a német export

Egyre rizikósabb a német export 

A német vállalatokra leselkedő kockázatok növekedése visszafogja a gazdasági bővülést. Mivel Németország szoros kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezik feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok csoportjával (FP-csoport), ezért jelentős kockázatot hordoz a német vállalatokra nézve a szóban forgó országok strukturális és ciklikus gyengesége - derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből.
Több fizetésből többet vásárolunk

Több fizetésből többet vásárolunk 

A februári kiskereskedelmi adat lényegesen meghaladta az elemzői várakozásokat, a szakértők szerint a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyi 5,8 százalékosnál kissé alacsonyabb, 4-5 százalék között lehet a növekedés.

Újabb jel, hogy lassul a magyar gazdaság 

Márciusban lassuló bővülést jelzett a beszerzésimenedzser-index (BMI), amelynek szezonálisan kiigazított értéke 51,7 pontra csökkent a februári 54,6 pontról - közölte pénteken a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A jelentés szerint a korábbi márciusokkal összevetve az idei érték alacsonyabb a hosszú távú márciusi átlagnál (52,1), és alulmúlja az elmúlt három év átlagát (54,0).

A fogyasztók a növekedés motorjai 

A befektetőknek az apró részletekre is oda kell figyelniük 2016-ban, ha nem akarnak lemaradni az évet várhatóan meghatározó, kulcsfontosságú trendekről – derül ki a Fidelity International 200 részvény- és kötvényelemzőjének körében elvégzett felmérésének eredményéből.

Lehagynak minket a régiós versenytársak 

A számszerűen hasonló idei előrejelzések ellenére a magyar gazdasági folyamatok jellemzésében továbbra is nagy a különbség. A kormányzat fenntartható növekedést, Ausztria belátható időn belüli utolérését vizionálja, független szakértők viszont csak átmeneti részsikereket, folytatódó regionális leszakadást látnak.

A CSOK reményt hozott az építőiparba 

Márciusban a februári esés után tovább mérséklődött a GKI konjunktúraindex értéke. Az üzleti várakozások ezúttal nem változtak, a fogyasztóiak viszont érzékelhetően tovább csökkentek, bár összességében még így is optimista hangulatot tükröznek.

Mind megfizetjük a tanulatlanság árát 

Milyen következményekkel jár, ha a szegénységben élő fiatalok megfelelő képzés hiányában nőnek fel? Megfelelő oktatás nélkül nem lehet kitörni a szegénységből és ez az egész országnak káros, hosszú távon mindannyian megfizetjük az árát.

Magyarország még mindig vonzó 

Magyarország továbbra is kedvező célpontja a közvetlen külföldi tőkebefektetéseknek, valamint egyre vonzóbbak a vidéki települések és régiók a külföldi befektetők számára, ezt támasztja alá a szakmai körökben mértékadó kiadványnak számító fDi Magazine legfrissebb összeállítása.

Kellemes meglepetés érhet minket fizetésnapon 

Idén újra erős, 5 százalékot meghaladó nettó bérnövekedésre számítanak az elemzők, akik szerint a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje. Az egyre súlyosbodó szakemberhiány a vártnál jobban is megdobhatja a kereseteket.

Bebicskázott az építőipar, csak a CSOK jelenthet segítséget 

Idén az uniós forrásokból finanszírozott beruházások helyett a lakásépítések lendíthetnek az építőipar teljesítményén, de ennek hatása az év végére jelenhet meg a januári adatokat értékelő szakértők szerint.

Nagyobb profitra számítanak a kkv-k 

A hazai kkv-k következő egy évre vonatkozó árbevétel és eredményvárakozásai nagymértékben javultak, átlagosan 4,8%-os árbevétel és 3,2%-os eredménynövekedést valószínűsítenek – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Árbevételük idei alakulását tekintve a mikrovállalkozások, a profitot nézve azonban a középvállalkozások a legoptimistábbak.

Nem látszik a fellendülés 

Ismét visszacsökkent a nagyvállalatok beruházási szándéka, így jelenleg tízből négy hazai cég tervezi, hogy idén valamilyen fejlesztést végez. A beruházási célok között a technológiafejlesztés az első számú fejlesztendő terület, amit a közeljövőben erősíthet a kormány héten bemutatott iparstratégiája is.

Két százaléknál nem lesz több a növekedés 

A bruttó hazai termék (GDP) növekedése két százalék fölött lehet idén, de nem sokkal. A lassuló növekedést a lanyhuló uniós forrásfelhasználás, az ipari termelés dinamikájának csökkenése és az építőipar visszaesése okozza.

Csak átmeneti megingás 

Átmeneti lehet az ipari termelés januári megtorpanása a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett adatait kommentáló elemzők szerint. A KSH első becslése szerint januárban az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított index 2,2 százalékos növekedést mutatott.

Csak egy kis megingás? 

A januári kiskereskedelmi adat elmaradt az elemzői várakozásoktól, a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyinál kissé alacsonyabb, 3,5-5 százalék között lehet a növekedés az elemzői vélemények szerint.

Így leszünk újra a vas és az acél országa 

Bemutatta a kormányzat az országot újraiparosító Irinyi-tervet, amelynek célja, Magyarország 2020-ra az unió legiparosodottabb államai közé tartozik majd. Az iparstratégia a fejlesztés fő irányait jelöli ki, többek között több pénzt kapnak a magyar tulajdonú nagyvállalatok.

Csökken az export súlya a vállalatoknál 

Szolidabb árbevétellel és kisebb exporttal számolnak idén a vállalatok. Belföldön 2,3 százalékos, az exportban pedig 2 százalékos árbevétel-növekedést várnak a legnagyobb cégek. Az idei nyereséget illetően szintén 2 százalékos növekedésre számítanak, szektoronként azonban jelentős eltérések mutatkoznak – derül ki a K&H felméréséből.

Magyar gazdaság: szendereg a robogás 

A magyar gazdaság növekedési üteme tavaly év végén átmenetileg ismét felgyorsult, több mint 1 százalékponttal haladta meg az EU átlagát. A régióban azonban a szlovák, a román, a lengyel, a cseh és a bolgár fejlődés így is gyorsabb volt. Éves átlagban idén a lassulás folytatódása várható.

A februári eső az üzleti hangulatot is tönkretette 

Egy éve nem látott mértékben csökkent a GKI konjunktúraindex. A felmérés szerint minden ágazatban és a fogyasztók körében is romlottak a várakozások, de így is meglehetően optimista hangulatot tükröznek.

Kevesebb bevétel miatt aggódnak a cégek 

A vállalkozások többsége a csökkenő bevételek miatt aggódik, közben pedig az sem mellékes, hogy saját bevallásuk szerint nehezebben jutnak külső forrásokhoz – derült ki egy friss globális felmérésből.

Rakétára pattant a magyar gazdaság 

Minden elemzői várakozást felülmúlt a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, ha az építőipar és a mezőgazdaság nem húzta volna le a számokat, az eredmény még jobb lett volna. Az idén viszont már visszafogottabb növekedésre számítanak a szakemberek.

Elemzők: elmaradt a várttól az infláció januárban 

A várakozásoktól elmaradt az infláció januárban, amelyben az üzemanyagárak jelentős csökkenése, a sertéshús áfájának mérséklése és az élelmiszerek, illetve a szolgáltatások mérsékelt drágulása játszotta a fő szerepet makrogazdasági elemzők szerint.

Ezt várja tőlünk Brüsszel az idén 

Az idén 2,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság (EB), téli gazdasági előrejelzésében. Ugyanakkor az egész Európai Unióban bővülésre áll a zászló, bár a világgazdasági kockázatok egyre jelentősebbek.

Tavaly minden összejött a kiskereskedelemben 

Kedvező a kiskereskedelmi forgalom tavalyi 5,5 százalékos éves bővülése a szakértők szerint, akik további, bár lassuló ütemű növekedésre számítanak az idén. A tavalyi növekedéshez az online kasszák, a devizahitelesek megmentése és az alacsony infláció is hozzájárult.

Az év elején beindult az üzlet 

A cégek többsége a decemberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be, melyekben szerepet játszott az, hogy elmúlt az ünnepek miatti rövidebb decemberi hónap, és befejeződött sok év végi tervezett leállás.

Meglassúdik a magyar gazdaság 

A magyar gazdaság fejlődése sokéves gyengélkedés után 2014-ben a második leggyorsabb volt az EU-ban. Tavaly is átlag feletti növekedést sikerült elérni, ez azonban a lassulás miatt már elmaradt a régiós versenytársak többségének eredményétől, idén pedig tovább nyílik az olló: 11 ország közül a magyarnál várhatóan csak a horvát, a bolgár és a szlovén dinamika lesz alacsonyabb.

Köddé válik a vállalatok optimizmusa? 

Eltűnőben a vállalatok optimizmusa. A másfél éve tartó negatív trend következtében a K&H nagyvállalati növekedési index jelenleg 5 ponton áll, amely az index eddigi legalacsonyabb értéke. A cégek kisebb árbevétellel terveznek idén, és a foglalkoztatás élénkülése is várat magára a szektorban. A gazdaság teljesítményére a cégek többsége szerint a jelenlegi növekedési ütem lesz jellemző rövid és középtávon egyaránt.

Szembemegyünk a trenddel – és ez most nem baj 

Növekvő geopolitikai bizonytalanság, csökkenő vezérigazgatói optimizmus világlik ki a PwC éves globális felméréséből, amelynek adatai borúlátó világgazdasági kilátásokat jeleznek. Ugyanakkor Magyarországon vidámabb a helyzet.

Egymillió állással lesz kevesebb az idén 

Bár egyes fejlett gazdaságokban csökken a munkanélküliség szintje, az új elemzések az mutatják, hogy a globális foglalkoztatási válság valószínűleg nem ér véget. Különösen nem a feltörekvő gazdaságokban, ahol a munkavállalóknak a rosszul fizetett állásokhoz is hozzá kell szokniuk – olvasható a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb jelentésében.

Mire számíthatunk az idén? 

Véget ér az euróválság, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia lehetnek a növekedés éllovasai, Afrika még zsúfoltabb lesz. Mire számíthatunk még az idén? A PwC közgazdászai összefoglalták a legfontosabb várható gazdasági változásokat.

Meglepetésekkel indul az év 

Izgalmasan indul az év eleje, mivel a tavalyi évtől eltérően most nem látható egyértelmű trend, inkább csapkodó árfolyamok jellemzik a tőkepiacokat. Globális szinten leheletnyi gyorsulásra, éves szinten 3,3 százalékos növekedésre lehet számítani a tavalyi 3,1 százalékos bővülést követően. Az egyes régiók azonban eltérő ciklusban vannak a gazdaság állapotát tekintve, így minden régió tartogat meglepetéseket.

Jöhet egy újabb kamatcsökkentés 

Londoni pénzügyi elemzők az olajárak meredek zuhanása miatt a korábban vártnál is alacsonyabb idei magyarországi inflációval számolnak, és nem zárják ki, hogy ez újabb kamatcsökkentésekre késztetheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB).

Tíz dolog, amire idén figyelni kell a befektetőknek 

Izgalmas évnek nézünk elébe, ezért ha nem akarunk nagyon meglepődni, érdemes képben lenni, hogy mik azok a legfontosabb történések, amelyek leginkább meghatározhatják év közben a piacokat.

Az év végére magához térhet az építőipar 

Az építőipar tavalyi stagnálása után az idei év második felében számítanak a szektor fellendülésére az elemzők. A trendfordulót a csok hozhatja meg az építőiparban.

Idén is elmarad a drágulás? 

A következő hónapokban mérsékelt növekedésnek indulhatnak az árak, de az éves átlagos infláció 2 százalék alatt maradhat az elemzők szerint, az élelmiszerárakat lenyomja a sertéshús áfacsökkentése és várhatóan az alacsony olajárak miatt az üzemanyagárak sem emelkednek jelentősen.

Ha csak az iparon múlna... 

Nem tört meg a növekedési trend, és nem okozott meglepetést az ipari termelés 2015. novemberi 9,5 százalékos növekedése az elemzők szerint. A gond az, hogy ez a gazdaság többi részén nem látszik.

Több fizetést adnának a magyar cégek 

A kkv-k leginkább a beszállítók és a hitelkamatok esetében számítanak a jelenleginél rosszabb helyzetre a következő egy évben, míg a közterhek és a munkaerő változását pozitívan értékelik, köszönhetően a közterhek mérséklődésének és a foglalkoztatottak tervezett béremelésének.

Csúnya világ jön az oroszokra - csak álom a 100 dolláros olajár 

Londoni iparági elemzők szerint valószínűtlen, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre.

Idén is bőven pluszban leszünk az exporttal 

Az makrogazdasági elemzők 8 milliárd eurót is megközelítő 2015-ös külkereskedelmi többletre számít, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy idén tovább emelkedik vagy stagnál, esetleg éppen csökken a többlet.

Nagyot nőtt a magyar ipar 

Az ipari termelés több mint 7 százalékkal bővülhetett tavaly elemzők szerint és a felfutás várhatóan az idén sem áll meg – hacsak a kínai problémákat nem fogja megérezni a magyar járműgyártás.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Egyre jobb képet fest az ingatlanpiac

Egyre jobb képet fest az ingatlanpiac  

Tovább folytatódott az ingatlanpiaci felívelés áprilisban: a 11 200 ingatlan-adásvétel az előző hónaphoz képest 1 százalékos, éves összevetésben 65 százalékos növekedés.

Adózás

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV 

Március 18-áig kérhették az szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek 

A Gazdasági Versenyhivatal 40 millió forint bírságot szabott ki a 4Life Directre és biztosító-partnereire.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo