A világ összevont GDP-jének növekedési üteme a nemzetközi prognózisok szerint a 2015. évi 3,1 százalékról 2016-ban várhatóan csak minimálisan gyorsul. A legfontosabb kockázatot a kínai gazdasági növekedés lassulása és az USA-ban decemberben elindult kamatemelés jelenti. A politikai kockázatok továbbra is jelentősek, s az EU egységének nemhogy megszilárdítása, de fenntartása sem lesz egyszerű feladat.
A magyar gazdaság növekedési üteme 2015-ben kb. 1 százalékponttal, 2,7-2,8 százalék körülire lassult. 2016-ban a visszaeső EU-támogatások és az üzleti szféra alacsony beruházási hajlandósága miatt – a gyorsan, de nem gyorsulva bővülő fogyasztás ellenére – tovább csökken a növekedés lendülete (2,3%-ra). Az ipari növekedés 2015-ben kissé lassult. Idén az új beruházások hiánya és a bizonytalanabb járműipari konjunktúra miatt további fékeződés valószínű. Kedvező, hogy a feldolgozóipar belföldi értékesítése hosszú idő után 2014-ben emelkedni kezdett, s 2015-ben már csak kb. 2 százalékponttal maradt el a kivitelétől. Igaz, ebben az autóipar beszállításoknak (pl. Bosch) van döntő szerepe.
Tavaly a gabonatermés 16 százalékkal csökkent; ezen belül a kukoricáé 27 százalékkal, s ez utóbbi az előző öt év átlagától is 10 százalékkal is elmaradt. A búzatermés viszont mintegy 20%-kal meghaladta az előző öt év átlagát. Az építőipari termelés 2015 őszén már egyértelműen kisebb volt az egy évvel korábbinál, a szerződésállomány pedig november végén alig több mint fele az egy évvel azelőttinek. Idén a mélyépítő-ipar további visszaesése miatt csak stagnálás körüli helyzet várható. A kormány által bejelentett lakáspolitikai intézkedések várhatóan csak 2016 közepétől élénkítik a lakásépítést.
A hivatalos munkanélküliségi ráta a 2015. IV. negyedévében 6,2 százalék volt, 1 százalékponttal kisebb az egy évvel korábbinál. A tényleges munkanélküliség (a közmunkások többségét ideszámítva) 9-10% között valószínűsíthető. Tavaly az első tizenegy hónapban a költségvetési szektorban 1,7%-kal, a legalább ötfős cégeknél 2,8%-kal volt magasabb a létszám. Képzett munkaerőben egyre inkább hány van. Az államháztartás pénzforgalmi hiánya az emelkedő adóbevételek ellenére a tervezettnél 326 milliárd forinttal több lett, ami az EU-tól származó bevételek csúszásának következménye. Viszont az EU által figyelt GDP-arányos hiány a vártnál kedvezőbben (2% körül) alakult. Az államadósság 2015-ben a GDP százalékában érdemben aligha csökkent. A GKI szerint 2016-ban 2,3% körüli hiány várható, miközben a GDP-arányos államadósság 1 százalékponttal csökkenhet.