A tavaly még lendületesnek tűnő amerikai kamatemelési ciklus után egyértelműen befékezett a Fed, így ebben a negyedévben semmiképp nem lehet számítani újabb emelésre. Sőt, várakozásaink szerint leghamarabb a novemberi elnökválasztás után kerülhet sor újabb szigorításra. Az EKB eközben éppen a gázra lépett az alacsony inflációs kilátások miatt. Félő azonban, hogy ezzel a lendülettel el is érte a végpontot, ugyanis az alapkamat jelenlegi szintjének további csökkentésével vélhetően már nem tudja hatékonyan ösztönözni az európai gazdaságot, mivel a negatív kamatok a hitelezés visszafogását eredményezik.
Az MNB - meglovagolva az EKB lazítását, illetve az új inflációs jelentésben meghatározott tartósan alacsony inflációs várakozásokat - ebben a negyedévben folytatni fogja a kamatcsökkentést, így az alapkamat akár 0,7-0,8%-ig csökkenhet a következő hónapokban. „A csökkenő kamatpálya és a küszöbön álló felminősítés egyértelműen kedvez a hazai kötvénypiacnak, így további hozamcsökkenésre lehet számítani az amúgy is népszerű állampapírpiacon. Mindezek mellett tovább folyik a jegybank önfinanszírozási programja, ezzel együtt pedig a kereskedelmi bankok állampapírpiacra való terelése, ami szintén támogatja a kötvénypiacot. Ami középtávon kockázatot jelenthet, az az infláció globális élénkülése és ezzel együtt a hozamszintek emelkedése, ettől azonban a mostani negyedévben még nem kell tartani” - mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
2009 márciusától 2015 tavaszáig szinte egyenletesen emelkedtek a fejlett tőzsdék, majd év elején visszazuhantak a két évvel korábbi szintekre. Habár mostanra megnyugodtak a piacok, és az előttünk álló hónapokban nem számítunk hasonló nagymértékű visszaesésre, jelenleg a bizonytalanság erősen meghatározza a befektetők hangulatát. Olyannyira, hogy az már a reálgazdaság tényleges teljesítményére is visszahathat, és ún. reflexivitás alakulhat ki. A nagyfokú bizonytalanság ellenére az alacsony kamatkörnyezet mégis a részvénypiacok felé tolja a befektetőket.
A nyersanyagpiac változása többéves ciklusban történik, ezért az elmúlt években túlkínálatossá vált piacon idő kell a konszolidációra, amíg újra kialakul a kereslet-kínálat egyensúlya. Jelenleg a nemesfémeknél már élénkült a keresleti oldal, az ipari fémeknél elindult a kínálat csökkenése, és az energiahordozóknál is megkezdődhet az alkalmazkodás a kitermelők részéről. „A mostani negyedévben még lehet számítani nagyobb ingadozásra, azonban várhatóan az év végére már megszűnik a túlkínálat az olajpiacon, középtávon ezért az olajárfolyam jelenleginél magasabb szinteken történő stabilizálódására számítunk. A hétvégi dohai találkozón ugyan nem történt ez irányba érdemi előrelépés, az OPEC június 2-án soron következő bécsi ülése azonban eredményesebb lehet” - mondta el a szakember.