Gazdasági kilátások cikkek
Rég volt ilyen jó április
További bővülésre utalnak a gazdasági szereplők adatai a magyar gazdaságban. Az MLBKT Beszerzési Menedzser indexének értéke áprilisban felülmúlja az elmúlt évek átlagát és lényegesen emelkedett márciushoz képest is.
Már a GKI is szebbnek látja a jövőt
A GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint az év eleji kedvező növekedési és inflációs adatok nagyrészt átmeneti tényezőknek köszönhetők, ugyanakkor az év egészében a gazdasági valamivel dinamikusabb, az áremelkedés alacsonyabb lehet a az intézet által korábban vártnál.
Varga jóslata: erősödő gazdaság, mérséklődő adósság
Háromszázalékos növekedést és 1,9 százalékos költségvetési hiányt vár a magyar kormány 2017-re az Európai Uniónak megküldendő konvergenciaprogram szerint, amelyet szerdán mutatott be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Budapesten.
Rég tekintettünk ilyen bizalommal a jövőbe
1998 óta nem voltak ilyen optimisták a magyar gazdasági szereplők, látványos a kiugrás az építőiparban. A lakossági bizalom is nyolcéves csúcson van, mérséklődött a félelem a munkanélküliségtől.
Csábítóbbak vagyunk a német cégeknek
A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) legfrissebb, főleg külföldi befektetők körében végzett konjunktúrafelmérése szerint az előző évhez képest kedvezőbb a vállalatok véleménye mind a gazdasági helyzet, mind az üzleti környezet alakulásáról.
Ettől az adattól Kádár is boldog lenne!
Továbbra is a vártnál alacsonyabb az infláció Magyarországon, elemzők szerint év végére kerülhet 2 százalék közelébe vagy fölé, de akkor is a 3 százalékos cél alatt marad a fogyasztói árindex.
Szolidan optimisták a cégek
Idén egyelőre alig változtak a vállalkozások várakozásai, a választások előtt a cégek a közterhek csökkenését várták. A kkv-k többsége azonban sötétebben látja a jövőt az uniós forrásokkal és a vállalati hitelkamatokkal kapcsolatban.
Fűti az ipart a konjunktúra, nagyobbat szökkenhet a pannon puma
Az autógyárak termelésének felfutása és az európai konjunktúra javulása is fűtötte februárban az ipar termelését elemzők értékelése szerint, akik úgy vélték, a járműipar továbbra is nagyban segíti a termelés bővülését.
Kevesebb adót, kevesebb közmunkást!
A választások után az eddigi gazdaságpolitika konszolidációját, a költségvetési fegyelem fenntartását jósolják az elemzők. A vállalkozók és a munkaadók a kkv-k erősítését, beszállítói programok indítását várják a harmadik Orbán-kormánytól.
Március is jól telt a pannon pumának
Összességében kedvezőbb gazdasági folyamatokról számoltak be az üzleti élet szereplői márciusban. Immáron nyolcadik hónapja egyhuzamban bővülést jelez a Beszerzési Menedzser Index.
Megint elhittük, hogy jobb lesz
Mint rendszerint a választások előtt, ismét csúcsra jár a fogyasztói bizalom. A magyarok azonban ezúttal óvatosan remélnek: nem tervezik a vásárlásaik felpörgetését, viszont a munkanélküliségtől sem tartanak annyira.
EY: Beindult a magyar henger!
Az eurózóna átlagát jelentősen meghaladó mértékben bővül várhatóan a magyar gazdaság idén és a következő négy évben. A magyar GDP-bővülés mértéke 2,2 százalék lehet ebben az évben, szemben a valutaunió 1 százalékos átlagával.
Az Audi és a Mercedes húzta meg a magyar ipart
Az idén januárban az ipari termelés 6,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte előzetes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az elemzők szerint az adat meglepően jó és kedvező előjel az idei évre nézve.
Megrohantuk a boltokat januárban
Az alacsony inflációnak és a növekvő reálbéreknek köszönhetően az idén tovább bővülhet a kiskereskedelmi forgalom. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt első gyorsbecslése szerint az idén januárban 3,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest.
Fellendülés a láthatáron?
Immáron hetedik hónapja jelez bővülést a gazdaságban a Beszerzési Menedzser Index (BMI). Az index szezonálisan kiigazított februári értéke: 54,3. 2013 áprilisától kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban hét hónapja tart már a bővülés.
Németország felé tekingetnek a magyar cégek
Hosszú idő után idén alapvető fordulat látszik a vállalatvezetők gazdasági kilátásaiban itthon és világszerte is. A globális és hazai vezérigazgatók optimista várakozásokról számoltak be a saját cégük és a világgazdaság növekedésével kapcsolatban is, ugyanakkor számolnak negatív fordulatokkal is.
Pesszimisták lettünk februárban
Februárban megállt a GKI-Erste konjunktúra-index értékének kilenc hónapja tartó, szinte töretlen emelkedése. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az ipar kivételével minden ágazat és a fogyasztók gazdasági várakozása is romlott. Összességében ugyan tart a Magyarországon több mint egy évtizede nem látott optimizmus, de figyelemre méltó, hogy a magyar gazdaság helyzetének megítélése februárban látványosan kedvezőtlenebb lett.
Kamatvágás: hamarosan eljöhet a vége
Elemzők további monetáris enyhítést várnak az MNB-től, és arra számítanak, hogy a kamatvágási ciklusnak a külpiaci hangulat romlása vagy a forint hirtelen és tartós gyengülése vethet véget; a kamatcsökkentés 2,5 százalékos alapkamatnál állhat meg.
Ha húzzák, megy az építőipar
Tavaly megindult a növekedés az építőiparban, de ez elsősorban az uniós forrásokból finanszírozott beruházások felfutásának volt köszönhető. Az építőipari cégek ezért bizakodóak ugyan, de óvatosak is az idei kilátásokkal kapcsolatban.
Egyelőre csak kiscica a pannon puma
Habár a vártnál is jobban teljesített tavaly a magyar gazdaság a negyedik negyedévben, még így is csak 1,1 százalékos GDP bővülést tudhatunk magunkénak a tavalyi évre, igaz, ez is sokkal jobb, mint amit az elemzők vártak. Idén nagyobbat ugorhat pannon puma.
Veszélyes is lehet az árcsökkenés
Ha csökkennek az árak, az komoly veszélyt jelenthet a gazdaságra – így a cégek teljesítményére is. Magyarországot nem fenyegeti ez a veszély, bár az inflációs rátánk történelmi mélyponton van.
Minél kisebb a vállalat, annál nagyobb a profit?
A magyar kkv-k többsége csökkenő profitnövekedéssel számol, kivéve a mikrovállalkozások, ahol jelentősen megugrottak a várakozások. Egy évvel ezelőtt éppen a kisebb cégek kilátásai voltak sötétebbek.
Magyar gazdaság: bizonytalan kilátások
Csak alig egy-másfél százalékos gazdasági növekedést jósol az idei évre a Policy Agenda, amely szerint alaptalan a gazdasági életben tapasztalható optimizmus, a háztartások helyzetén pedig csak fenntarthatatlan intézkedések segítenek.
Erősen kezdte az évet a magyar gazdaság
A vállalatok összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be idén januárban, mint decemberben, így most már egyhuzamban hatodik hónapja mutat bővülést a beszerzési menedzser index (BMI).
Hiába az optimizmus, csak látszólagos a fellendülés?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint, noha a magyar gazdaság szereplői körében egy évtizede nem látott optimizmus uralkodott el, a gazdasági folyamatok javulása jellemzően viszonylagos, átmeneti és látszólagos. A választási gazdaságpolitika rövidtávon élénkítő hatású, a tőkevonzó képesség helyreállítása híján azonban nem teremti meg a növekedés tartós alapjait.
Befagyasztanák a minimálbért
Aggasztóan alacsonynak nevezte a magyar gazdaság növekedési potenciálját hétfőn a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). A csoport legfrissebb előrejelzésében változatlanul hagyta novemberi becslését, amely szerint idén 2 százalékkal, 2015-ben 1,7 százalékkal nő a magyar hazai össztermék (GDP).
Tíz éve nem voltunk ilyen emelkedett hangulatban
Annak ellenére is kiugróan jók a magyar gazdasággal szembeni várakozások, hogy az üzleti bizalom stagnált az év elején. 2013 végére, 2014 elejére több mint egy évtizede nem látott optimizmus uralkodott el Magyarországon.
Vége a válságnak? A vezérigazgatók bizakodnak
A tavalyi évhez képest jóval optimistábban vélekednek az üzleti élet meghatározó vállalatainak első emberei: 39 százalékuk „nagyon bizakodó” cége 2014-es árbevételét illetően. A világgazdaság egészét tekintve pedig a tavalyihoz képest kétszer annyian vélik úgy, hogy a helyzet a következő 12 hónapban javulni fog, és csupán 7 százalék szerint számíthatunk hanyatlásra.
Többet kerestünk, és többet is ért
Végre nemcsak a közszférában, hanem a magánszektorban is gyorsult valamelyest a bérnövekedés tavaly novemberben, az alacsony inflációnak köszönhetően pedig a bérek reálértéke is növekedett. Idén tovább nőhet a fizetés.
Ez már nem is drágulás
Tovább esett az infláció mértéke decemberben, és még nincs vége. Elemzők szerint januárban még mérséklődhet a pénzromlás üteme, és éves szinten is 3 százalék alatt maradhat.
Jobb kedvre hangolta a cégeket az uniós pénz
Az előző negyedévi megingás után újra optimistábbak a hazai vállalkozások. Nagymértékben növekedett a benyújtott uniós pályázatok aránya, és a vevőkkel kapcsolatban is bizakodóbbak lettek a vállalkozások, miközben a gazdaságpolitikával és a közterhek változásával kapcsolatos várakozások nem romlottak tovább.
Vagyonadó bankbetétekre? Elképesztő előrejelzések
A Saxo Bank 2004 óta minden évben közzéteszi „elképesztő jóslatait” a világgazdaság alakulásával kapcsolatban. Előfordulhat, hogy vagyonadót vezet be bankbetétekre Brüsszel, de az is, hogy bezuhan a török líra. Csak nem valószínű.
Kezdenek kimászni a depresszióból a cégek
Optimistábbak a cégvezetők várakozásai az előző negyedév(ek)hez képest, de a tartós fellendüléshez az kellene, hogy ez az optimizmus a következő időszakban is megmaradjon. A jelek szerint azonban kezdenek kimászni a magyar vállalatok a gazdasági depresszióból.
Beindult a növekedés, de a kkv-k nélkül nem lesz tartós
Magyarországon lendületet vehet a gazdasági növekedés és egy stabil, tervezhetővé tett üzleti környezetben már megindulhat a reálgazdaság banki hitelezése is. A növekedés azonban csak a kkv-k aktivizálásával válhat tartóssá.
Hozzuk a hiánycélt, de egyhamar nem lesz euró
A várakozásoknál kedvezőbb, várhatóan 929,2 milliárd forint lesz a 2013. évi büdzsé hiánya, mintegy 200 milliárd forinttal kevesebb a költségvetési törvényben szereplő deficitnél, így a GDP-arányos hiány legfeljebb 2,7 százalék, kedvező esetben akár 2,3 százalék is lehet.
Ötödik hónapja tart a fellendülés
Immáron augusztus óta folyamatosan gazdasági fellendülést jelez a Beszerzési Menedzser Index (BMI). Decemberben azonban némiképp visszaesett, így a gazdasági kilátások némiképp romlottak a tavalyi év utolsó hónapjában.
A jelek szerint növekedésre vagyunk ítélve 2014-ben
Rég látott optimizmussal tekintenek a jövőbe a magyarországi vállalkozások, jó hírek jönnek a gazdasági elemzőktől, és bizakodóbb lett a lakosság is. Visszafogott adóváltozások, kedvezőnek tűnő gazdasági környezet – a jelek szerint növekedésre vagyunk ítélve 2014-ben.
Tíz éve nem voltunk ilyen optimisták
Decemberben folytatódott a GKI-Erste konjunktúra-index értékének szinte egész évben folyamatos, látványos emelkedése. Az év végére több mint egy évtizede nem látott optimizmus uralkodott el Magyarországon.
Jövőre nagyobb sebességbe kapcsolhatunk
Tovább gyorsulhat jövőre a 2013-ban fellendülő gazdasági növekedés. A gazdaság teljesítménye már idén is kiegyensúlyozott lehet, tekintve, hogy a növekedést továbbra is támogató külkereskedelmi többlet mellett a belső felhasználás is pozitív hozzájárulással bír.
Hatásos lehet Matolcsy csodafegyvere
A Növekedési Hitelprogram alacsonyabb kamatköltsége jelentősen enyhítette a magyar kkv-k pénzügyi terhelését, és javította a cégek hitelképességét is, így tartós GDP-növekedést eredményezhet.
Jobban bíznak a jövőben a magyar vállalkozók
A nemzetközi és a régiós átlagnál is bizakodóbbak a magyar cégvezetők. A nemzetközi és a magyar gazdasági helyzetet is egyre pozitívabban értékelik a hazai vállalatok. Nagy hangsúlyt helyeznek a földrajzi terjeszkedésre, valamint az innovációra és a kutatás-fejlesztésre.
Van még tere a növekedésnek az iparban
Októberben gyorsult az ipari termelés éves növekedési üteme, a kibocsátás 6,0 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a szeptemberi 5,5 százalékos emelkedés után. Van tere az ipari termelés bővülésének elemzők szerint, akik az utolsó negyedévben a növekedés további gyorsulására számítanak.
Erősebb lehet a forint, de a válságnak még nincs vége!
2013-ban világgazdasági szinten folytatódott a lassú kilábalás és a magyar gazdaság is növekedési pályára állt a 2012-es visszaesés után. Ugyanakkor a válságról még nem beszélhetünk múlt időben.
Jövőre felpöröghetünk
A németnél is gyorsabban bővülhet a magyar gazdaság jövőre, 2,1 százalék lehet a GDP-növekedés hazánkban. A hazai gazdaság teljesítménye jóval meghaladja majd az eurózóna 0,9 százalékos átlagát is.
A magyar gazdaság még csak most vesz lendületet
A vártnál kedvezőbb hatással volt a járműipar, a mezőgazdaság és az építőipar teljesítménye az éves növekedési adatokra és a kibocsátásra a harmadik negyedévben. Részben tehát egyedi tényezők és kedvező bázishatások eredményeképpen Magyarország Európa jobban teljesítő gazdaságai közé ugrott. A harmadik negyedév adatai alapján számos mutató bizakodásra ad okot az amerikai és az európai gazdaság talpra állása tekintetében is, bár a válság előtti húzóerő visszatérésére még várni kell.
Alapvetően optimisták a magyar cégek
Tízből hét személyzeti tanácsadó és minden második nem személyzeti tanácsadó cég véli úgy, hogy megbízásaik száma és létszámuk növekedni fog a. A magyar cégek alapvetően optimistán látják a következő üzleti évet, de a negatív jövőképek száma is nőtt.
Kint vagyunk a gödörből, de még korai az öröm
Magyarország idén kijött a recesszióból, de nem került gyors és egészséges növekedést hozó pályára a GKI éves értékelése szerint. A Gazdaságkutató jelentősen megemelte idei GDP előrejelzését, de figyelmeztet: a fellendülés nem biztos, hogy tartós lesz.
A cégmérettel nő az optimizmus
Az öt évvel ezelőtt kezdődött gazdasági válság a hazai kis- és középvállalkozások többsége szerint már elérte mélypontját. A cégvezetők legnagyobb arányban a gazdaság hosszú távú stagnálására számítanak, de jelentős részük feltételez már javulást. A válságból való kilábalást illetően az agrárcégek és a középvállalkozások látják legderűsebben a jövőt – derül ki K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.