Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a várakozásnál lényegesen gyorsabban nőttek a kiskereskedelmi eladások januárban, ami jelentős gyorsulás a decemberi 1,8 százalékos növekedéshez képest. A szakértő szerint az idei év elejétől számottevően gyorsulhat a kiskereskedelmi forgalom a megugró reálbéreknek, valamint a meredeken emelkedő fogyasztói bizalomnak köszönhetően. (A konjunktúramutatók alapján idén az ipari teljesítmény és a kiskereskedelem tovább bővülhet.)
Tavaly a reálbérek növekedése meghaladta a 3 százalékot, míg az idén további 2,7-2,9 százalék körüli reálbér növekedésre lehet számítani. A munkaerőpiac stabilizálódhat, a versenyszférában emelkedhet a foglalkoztatás, amit alátámaszt, hogy a legtöbb üzleti és vállalati felmérés szerint az ágazatok többségében javult a foglalkoztatási szándék, ami szintén kedvező lehet a háztartások fogyasztására. „Ennek megfelelően az idén átlagosan 2,5-3 százalékos növekedésre lehet számítani a kiskereskedelmi forgalomban” - ismertette Suppan Gergely.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője ugyancsak azt emelte ki, hogy a várakozásoknál - az Erste 2,5 százalékos bővülést várt - jóval nagyobb mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom januárban, ez pedig összhangban van azzal, hogy az előrejelzések szerint az idén a lakossági fogyasztás is elindulhat a mélypontról. A vállalkozások is kedvező folyamatokról számoltak be az év elején.
A szakértő szerint ugyanakkor robbanásszerű bővülésre nem kell számítani, mert a hitelezési aktivitás csak minimális mértékben nőhet idén, de az alacsony infláció jó alapot jelent a reáljövedelmek bővüléséhez és így a kiskereskedelmi forgalom növekedéséhez. Gabler Gergely szerint az idén az év további részében lassan tovább nőhet a kiskereskedelmi forgalom.