Ha húzzák, megy az építőipar

Tavaly megindult a növekedés az építőiparban, de ez elsősorban az uniós forrásokból finanszírozott beruházások felfutásának volt köszönhető. Az építőipari cégek ezért bizakodóak ugyan, de óvatosak is az idei kilátásokkal kapcsolatban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elbocsátásokra nem számítanak, sőt egyre inkább szakemberhiánytól szenvednek a cégek - Kép: SXC

2013. évben az építőiparban megindult a növekedés, az építőipari cégek több mint kétharmadánál az értékesítés nettó árbevétele enyhén növekedett. Ez a növekedés az árbevétel-arányos jövedelmezőség növekedésében is jelentkezik, de a cégek közel felénél a korábbi évekhez hasonlóan az még mindig alacsony, 2% alatti, alig haladja meg az infláció mértékét (1,7%).

A megkérdezett cégek több mint fele a jelenlegi helyzetben a létszám megtartásával, a bérek és egyéb juttatások szinten tartásával, valamint új értékesítési, szolgáltatási piacok keresésével próbál talpon maradni. A cégek 2014. évben a fizetőképes kereslet enyhe növekedésére számítanak, de mindenképpen korábbi üzleti pozíciójuk megőrzésével. Továbbra is az uniós forrásból finanszírozott projektek húzzák az építőipart, a lakásépítés beindulása egyelőre várat magára.

Miközben a vállalkozások közel fele a szerződésállomány növekedéséről számolt be, a magánmegrendelések alacsony szintje, a lakásépítési piac mélypontja is körvonalazódott. Az épületek építésével foglalkozó cégek kétharmada a megrendelések hiányát, a megrendelők fizetőképtelenségét jelölte meg növekedést akadályozó tényezőként. Ezeket az akadályokat az exportpiac fenntartásával, növelésével próbálják kompenzálni, melynek fő iránya továbbra is Németország és Ausztria – derül ki az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetségének felméréséből. (Ügyfélkiszolgálásban is van mit behozniuk az építőipari cégeknek.)

Az évek óta beszűkülő piac által elfedett szakemberhiány a 2013. évi csekély termelésbővülés következtében kezd felszínre kerülni. Ezt mutatja, hogy a válaszadók közel egyharmada nem rendelkezik kellő számú és összetételű szakmunkással, többek között az ács, kőműves, bádogos, villanyszerelő szakmákat illetően. A válaszadók közel 80 százaléka jelezte, hogy cégük 2013-ban foglalkozott saját dolgozóinak továbbképzésével.

A legrosszabb is volt 2013
Más szempontból a tavalyi a legrosszabb év volt az építőiparban, 5672 cég szűnt meg egy év alatt, ez 11 százalékkal több, mint egy évvel korábban, és 10 százalékkal több, mint amennyit az ágazat eddigi legrosszabb évnek tekintett 2010-ben töröltek. A felszámolással megszűnő cégek száma újra rekordot döntött, de a kényszertörlési eljárások térnyerésével párhuzamosan 2014-ben már csökkenhet a felszámolások súlya az okok között. „2010-zel szemben most jobbnak tűnnek az ágazat perspektívái, a megszűnő cégek helyett mostanában nem alakul azonnal két másik, így a mostani megszűnési hullámot részben pozitív fejleményként is értékelhetjük” – mondta Tóth Tamás, az Opten igazgatója.
A cégek nehézségként hangsúlyozzák a működési és projektfinanszírozási források előteremtését. A Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja által kínált, 2013 októberében kibővített beruházási hitelprogram a forráshiány egyik gyógyírja lehet. Sajnos a hitelprogramot csupán az építési vállalkozások fele ismeri.  2013-ban a vállalkozások 85%-a vett részt valamilyen EU-s vagy közbeszerzési pályázaton. Az új 7 éves EU-s pályázati ciklussal kapcsolatban a cégek még nem rendelkeznek elegendő információval.

A felmérésben kitértek az elektronikus építési napló vezetésére is. A cégek felkészültnek tartják magukat az e-napló vezetésére, a mindennapokban azonban szinte mindegyik cégnek vannak vele nehézségei. Ilyen például, hogy a vállalkozások 50%-a nem, vagy csak késve kapott választ az elektronikus építési napló vezetésével kapcsolatban feltett kérdésükre, problémájukra. Szintén komoly akadályt gördít a vállalkozások elé, hogy a naplóvezetési kötelezettség okozta költségnövekedésnek a piaci árakban történő érvényesítése szinte lehetetlen.

2013-ban a megkérdezett vállalkozások 85%-ánál tartott ellenőrzést a NAV, illetve felénél volt munkaügyi ellenőrzés. Ezek a vizsgálatok sok esetben párhuzamosan zajlottak, az eljárások túlnyomó részt elmarasztaló megállapítás nélkül zárultak. A vállalkozások megítélése szerint az elmúlt évhez képest a feketemunka és a lánctartozás nem csökkent látványosan, úgy látják, hogy a jövőben sem fog pozitív változás bekövetkezni. A cégek mindennapjait még mindig árnyékolják a kintlévőségek, bár azok behajthatóságát a korábbi évekhez képest kedvezőbbnek ítélik.

Nem szégyen, szükséglet a követeléskezelés
A magyar gazdaság fojtogató rákfenéje a körbetartozás. Követeléskezeléssel ugyan csökkenthetők a potenciális veszélyforrások és az általuk okozott veszteségek, de sok cég még mindig szégyell – vagy különféle kifogások álcája mögé bújva nem akar – követeléskezelőhöz fordulni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo