Vége a válságnak? A vezérigazgatók bizakodnak

A tavalyi évhez képest jóval optimistábban vélekednek az üzleti élet meghatározó vállalatainak első emberei: 39 százalékuk „nagyon bizakodó” cége 2014-es árbevételét illetően. A világgazdaság egészét tekintve pedig a tavalyihoz képest kétszer annyian vélik úgy, hogy a helyzet a következő 12 hónapban javulni fog, és csupán 7 százalék szerint számíthatunk hanyatlásra.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erősebb a bizalom a fellendülésben - kép: SXC

A tavalyi évhez képest 18 százalékról 44 százalékra emelkedett azok aránya, akik a világgazdaság javulására számítanak a következő 12 hónapban. A 2013-as 28 százalékhoz képest jóval kevesebben, csupán a válaszadók 7 százaléka számít a világgazdaság hanyatlására – derül ki a PwC 17. Globális Vezérigazgató Felmérésének adataiból.

A bevételek növekedése

Saját cégük esetében a vezérigazgatók 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy „nagyon bizakodó” a bevételnövekedési kilátásokat illetően az elkövetkező 12 hónapra nézve. Ez a szám 2009-ben volt az eddigi legalacsonyabb, 21 százalék.

Az egyes országok között igen nagy eltérések vannak: a legoptimistábbak az oroszországi vezérigazgatók, akiknek 53 százaléka nagyon bizakodó a bevételek növekedését illetően, őket követik a sorban a mexikói (51%) és a koreai (50%) cégvezetők.  Koreában hatalmas javulás tapasztalható a növekedésbe vetett bizalom terén a tavalyi igen alacsony, 6%-os eredményhez képest. A sorrendben: India (49%), Kína (48%), Svájc (42%), Brazília (42%), USA (36%), Németország (33%), az Egyesült Királyság (27%), Kanada (27%), Japán (27%), Olaszország (27%), Franciaország (22%), majd végül Argentína következik, ahol a vezérigazgatók mindössze 10 százaléka bízik erősen az árbevételek 2014. évi növekedésében. (A világ lakossága is vidámabb lett, de mi még mindig panaszkodunk az elmúlt év miatt.)

„Az optimistább hangulat ellenére látszik, hogy nagyon nagy a különbség az egyes országok vezérigazgatóinak véleménye között a rövid távú növekedési kilátásokkal kapcsolatban. Jelenleg is folyik a magyar válaszok feldolgozása, melyekből annyi már kirajzolódik, hogy nálunk  is bizakodóbb hangulatban vannak a vállalatvezetők, mint tavaly. Ugyanakkor ennek a mai bizakodásnak ára van” – kommentálta az eredményeket Dr. Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője.

A jelek szerint növekedésre vagyunk ítélve 2014-ben
Rég látott optimizmussal tekintenek a jövőbe a magyarországi vállalkozások, jó hírek jönnek a gazdasági elemzőktől, és bizakodóbb lett a lakosság is. Visszafogott adóváltozások, kedvezőnek tűnő gazdasági környezet – a jelek szerint növekedésre vagyunk ítélve 2014-ben.
„A vezérigazgatók világszerte kezdenek bizakodni. Miután vállalatukat sikeresen átvezették a recesszió időszakán, egyre többen érzik magukat képesnek a növekedésre, és optimistábbak a világgazdasági kilátásokkal kapcsolatban. A vezérigazgatók azonban azt is elismerik, hogy a válság utáni gazdaságban tartós növekedést elérni továbbra is kihívást jelent, különösen a megváltozott körülmények, például a feltörekvő piacok lassuló növekedése miatt” – vélte Dennis M. Nally, a PwC International vezérigazgatója. (Elképesztő előrejelzések is napvilágot láttak az idei évre!)

A vezérigazgatók szerint a jövőben várhatóan három fő globális trend lesz jelentős hatással a vállalkozásukra: a gyors technológiai fejlődés, a demográfiai változások és a gazdasági erőviszonyok átrendeződése. A siker kulcsa abban rejlik, hogy ezeket a globális trendeket a saját javukra tudják-e fordítani.

A vezérigazgatók legfőbb aggályai

A vezérigazgatók javuló gazdasági kilátásai a főbb aggályokat is megváltoztatták. A listát a túlszabályozottság (72%) és az államháztartás hiánya (71%) vezetik. Előbbi miatt különösen Franciaországban (88%), Ausztráliában (85%), Indiában (82%) és Németországban (77%) aggódnak a vezérigazgatók.

Emellett a vezérigazgatók közel azonos mértékben tartanak a feltörekvő piacok lelassulása (65%), és a fejlett piacok lassú növekedése (71%) miatt. Szintén aggodalmat keltenek a növekvő adóterhek (70%), az alapvető fontosságú szakemberek rendelkezésre állása (63%), az árfolyamok ingadozása (60%) valamint a stabilitás hiánya a tőkepiacokon (59%).

Ugyanakkor az olyan aktuális témákat, mint a számítógépes fenyegetések - beleértve az adatbiztonság hiányát, valamint a gyors technológiai váltást - a vezérigazgatóknak csupán kevesebb, mint fele említette kockázatként.

Jobban bíznak a jövőben a magyar vállalkozók
A nemzetközi és a régiós átlagnál is bizakodóbbak a magyar cégvezetők. A nemzetközi és a magyar gazdasági helyzetet is egyre pozitívabban értékelik a hazai vállalatok. Nagy hangsúlyt helyeznek a földrajzi terjeszkedésre, valamint az innovációra és a kutatás-fejlesztésre.
Felkészülés a jövőre

A jövőbeni növekedést biztosító lehetőségek közül az új termék vagy szolgáltatás kifejlesztését nevezte meg világszerte a legtöbb válaszadó, arányuk a tavalyi 25 százalékhoz képest idén 35 százalékra növekedett.  A fúziót és felvásárlást vagy stratégiai szövetség létrehozását tervezők aránya a tavalyi 17 százalékról 20 százalékra növekedett. A vezérigazgatók a BRIC-országokon (Brazília, Oroszország, India és Kína) túli piacokat is vizsgálják, és jó növekedési lehetőséget látnak az indonéz, mexikói, török, thaiföldi és vietnámi piacokban az elkövetkező három-öt évben. Az Egyesült Államokat, Németországot és az Egyesült Királyságot pedig újra csábítónak értékelték.

A vezérigazgatók a következő évekre vonatkozó munkaerő-felvételi tervek tekintetében is optimistábbak. A válaszadók fele tervezi a munkaerő bővítését a következő 12 hónapban, szemben a tavalyi 45 százalékkal.  A legkedvezőbb foglalkoztatási kilátásokat mutató ágazatok a technológia (63%), az üzleti szolgáltatások (62%) és a biztosítási szektor.

„Látható az is, hogy a világgazdaság stabilizálódásával a vezérigazgatók felismertek néhány fontos trendet, amelyek hatással lesznek a vállalkozásukra az elkövetkező öt év során” – tette hozzá Nick Kós, a PwC Magyarország vezérigazgatója. Ezek közül a legtöbb vezérigazgató a technikai fejlődést (81%), a demográfiai változásokat (60%) és a globális gazdasági erőviszonyok átalakulását (59%) említette meg.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo