„A Növekedési Hitelprogram alacsony kamatköltségének köszönhetően mintegy 30 százalékkal csökkent a cégek pénzügyi terhe, ami durván 50 milliárd forintos megtakarítást jelent a programban részt vevő vállalkozások számára. A második szakasz legfontosabb eredménye az lehet, hogy a hosszabb futamidő miatt megjelennek a kapacitásbővítő beruházások, amelyek tartós GDP növekedést eredményezhetnek” - mondta el Hodina Péter a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője. (A program ráadásul jövőre még kiterjedtebb lesz.)
A Növekedési Hitelprogram első szakaszának két fő pozitívumaként az alacsony kamatozást és a kedvező futamidőt emelte ki a szakember a K&H éves szakmai rendezvényén. A lejárati struktúra eltolódásával a piaci futamidő átlagosan két évvel növekedett, így a forgóeszközhitelek jellemzően 3-5 éves, a beruházási hitelek pedig 8-10 éves futamidővel valósultak meg.
A program alacsonyabb kamatköltsége miatt átlagosan közel 30 százalékkal kisebb pénzügyi teher nehezedik jelenleg a vállalkozásokra, ami durván 50 milliárd forintos megtakarítást jelent a cégeknek. Márpedig ez a cégeknél megmaradó összeg egyértelműen javítja a cégek pénzügyi helyzetét. Nemcsak a cash flow-t, de a hitelkapacitást is javítja, így a későbbiekben, a program befejezését követően is könnyebben juthatnak majd beruházási hitelhez a cégek.
Már az első fázisban meglepően magas, közel 40 százalékos volt a beruházási hitelek aránya, ezeket azonban döntően amortizációpótlásra, illetve tipikusan gépberuházásra használták fel a kkv-k. Ezért az első szakasz hirtelen, ugrásszerű növekedést eredményezett ugyan a kkv hitelezésben, azonban csak a második fázissal együtt várható, hogy a folyamatosan csökkenő hitelállomány trendje tartósan megfordul. Mivel a második szakasz hosszabb futamideje miatt egyre nagyobb számban jelennek meg kapacitásbővítő beruházások, ezért az első fázis döntően egyszeri GDP hatását követően a második fázis eredményeként tartós GDP emelkedést is feltételezünk.
„A második szakaszban a piaci becslések szerint eddig mintegy 400 milliárdnyi hiteligénylés érkezhetett a bankokhoz, amelyből a K&H-hoz eddig közel 40 milliárd forint hitelre szóló igény futott be a vállalkozásoktól. Az iparágak közötti igények megoszlását a korábbiakhoz képest változatlannak látjuk, tehát továbbra is a mezőgazdasági, a feldolgozóipari és a kereskedelmi cégek aktívabbak” – tájékoztatott a szakember.