Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a várakozásokat meghaladó mértékbennőtt az ipari termelés 2014 januárban az egy évvel korábbihoz képest, az elemzői konszenzus 5 százalék volt. Kiemelte, hogy az adatok éves és havi összevetésben egyaránt elég jelentős növekedést mutatnak, ami azért fontos, mert az előző három hónapban folyamatosan visszaesést mutatott az ipar.
Az ipari termelés az idei év első negyedévében erős lehet, mivel a konjunktúraindexek Európában (és Magyarországon is) kedvezőek - tette hozzá. Megjegyezte, hogy a kiugró eredményben részben a 2013-as alacsony bázis hatása is szerepet játszott. A K&H Bank elemzője negyedéves szinten 2-3 százalékos, míg az év egészére legalább 5 százalékos növekedést vár az iparban, de nem tartotta elképzelhetetlennek a kibocsátás 6-8 százalékos bővülését sem. "Az év második felében majd kiderül, hogy tud-e még magasabb fokozatba kapcsolni a termelés, ez most még nem látszik" - mondta.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a gyorsulás döntően a járműgyártás felfutásának köszönhető, ugyanakkor az energiatermelés visszaesése az enyhe időjárás miatt továbbra is visszafogja az ipar kibocsátását. „Az idei év igen biztatónak ígérkezik, mind a külső, mind a belső kereslet jelentősen élénkülhet, amihez hozzájárul egyes autóipari kapacitások érdemi felfutása, a hazai autógyártás mintegy 40 százalékkal növekedhet a tavalyi évhez képest” – vélte az elemző. Véleménye szerint kedvező teljesítményt nyújthat a vegyipar és a gépipar is, valamint az év második felétől két új üzem átadásának köszönhetően a gumigyártás. Ugyanakkor kérdésesnek tartja, hogy az számítástechnikai és elektronikai termékek gyártása, valamint a gyógyszergyártás magára tud-e találni. (Az építőipart az uniós pénzekből finanszírozott fejlesztések húzták meg tavaly.)
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint a konjunktúramutatók azt igazolják, hogy a gazdasági növekedés egyre inkább az árakra is nyomást fog gyakorolni 2014-ben, ami a várható kamatpályát érdemben befolyásolhatja. Hozzáfűzte: a felmérésekben látható, hogy az értékesítési árak várható alakulását jelző alindex ha kis mértékben is, de emelkedni kezdett az idei év elején. Ha ez a trend folytatódik, az azt jelzi, hogy a gazdasági kibocsátás lassan megközelíti, vagy meg is haladja a potenciális szintjét, ami az árstabilitást ismét veszélybe sodorhatja. A szakértő szerint a KSH számai megerősítették azt az alapvető nézetet, hogy a termelési volumen tavaly év végi csökkenése csak technikai hatásokkal, szezonalitással áll összefüggésben, a visszarendeződés pedig gyorsabb volt a vártnál. Az ING elemzőjének előrejelzése szerint az ipari termelés 4-5 százalékkal emelkedhet az idén.