A szakember szerint miközben Kína növekedése látványosan lassul, a tényleges GDP-arányos növekedés nem éri el az 5 százalékot, valamint csak ebben az évben két jelentős tőzsdei zuhanás is látható volt, amelynek fokozódását csak komoly kormányzati beavatkozással lehetett megakadályozni. Az Európai Unió gazdasági motorjának számító Németországnak is megvannak a maga nehézségei: fontos kérdéseket vet fel, hogy ha egy olyan – az unió egészét tekintve – kisebb gazdasággal rendelkező Görögország helyzetének kezelése ilyen lassan zajlott, akkor mire lenne képes ez a szervezet, ha egy komolyabb gazdasággal lenne probléma.
Dr. Surányi György közgazdász professzor szerint habár a GDP-növekedési ütemet tekintve Magyarország javult az elmúlt időszakban, de a következő évben visszaesés várható, így 2016-ban a potenciális, 2-2,5 százalékos szintre fog beállni ez a mutató. Magyarországon kritikusan alacsony a magánszektor beruházási szintje, olyannyira, hogy jelenleg a visegrádi négyek között a 3. helyen helyezkedik el az ország, de jövőre itt is visszalépés várható.
„1981 óta folyamatosan csökken, és ezzel együtt öregszik Magyarország népessége. Amennyiben a folyamatok nem változnak, akkor várhatóan 2060-ra 8 millió alá csökken a hazai lakosság létszáma, a 65 év felettieké pedig 2,6 millió főre emelkedik” – hívja fel a figyelmet dr. Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke. Azonban pozitív jövőképet festhet, hogy az utóbbi 3 évben növekszik a házasságkötések száma, ami befolyással van a gyerekvállalási kedvre, így pedig a fent említett népességcsökkenés is megállítható vagy jelentősen lelassítható.