Tényleg a méret a lényeg

Minél nagyobb egy vállalkozás, annál optimistább a jövőt illetően – derült ki a K&H kkv bizalmi indexének adataiból. A hazai vállalkozások főként a beszállítói kapcsolatokban látnak javulást, míg a pénzügyi eredményeiket, illetve a közterhek változását illetően borúlátóbbak lettek.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A hazai kkv szektor várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index enyhe csökkenést mutat, a harmadik negyedévben -7 pontról -9 pontra mérséklődött. „Az index kismértékű változása mögött az áll, hogy jelenleg nem változott jelentősen a vállalkozások helyzetét leginkább meghatározó tényezők megítélése, csupán néhány területen történt figyelemre méltó elmozdulás. Javulást főképp a szállítói kapcsolatok terén látunk, míg erősebb csökkenés a közterhek és a vállalati pénzügyek várt változásánál figyelhető meg” – részletezte az eredményeket Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A beszállítói kapcsolatok javulása mögött az áll, hogy jelentősen megugrott a beszállítókkal való elégedettség: átlagosan beszállítóik 91%-ával elégedettek tökéletesen a cégek. A kiemelkedően magas arány tehát azt mutatja, hogy 10-ből csupán egy beszállítóval szükséges javítani a kapcsolatokon.

Ezzel szemben pénzügyeik alakulásával kapcsolatban az elmúlt negyedévhez képest negatívan nyilatkoztak a megkérdezett cégek. „Szerencsére nem tapasztalható negatív trend a cégek árbevétel- és nyereségvárakozásait illetően, mivel inkább a korábbi kiugróan optimista vélemények korrigáltak vissza. Az azonban egyértelműen megfigyelhető tendencia, hogy a pénzügyi eredményeik terén egyre kevesebben számítanak nagyobb árbevételre, illetve nyereségre és inkább szerényebb növekedéssel terveznek a vállalkozások” - hangsúlyozta ki Kovács Viktor Zoltán.

Szétvált a kkv szektor

A kilátások enyhe romlása azonban korántsem egységes, ugyanis cégméret szerint jelentős eltérések mutatkoznak. „Általában jellemző a szektorra, hogy a nagyobb cégek optimistábbak, míg a legkisebb cégek várakozásai a legvisszafogottabbak. Ez a jellemző azonban most igencsak felerősödött: a harmadik negyedév során a mikrovállalkozások várakozásai erőteljesen negatív irányba mozdultak, míg a kisvállalkozások kilátásai gyakorlatilag szinten maradtak, a középvállalkozások várakozásai pedig kifejezetten javultak, és immár stabilan a pozitív tartományban vannak” - tájékoztatott Kovács Viktor Zoltán.

Ilyen jó még sose volt – csak nem érezzük
Szeptemberben idei csúcsára ért a GKI–Erste konjunktúraindex értéke, de az optimizmus mértéke kissé elmaradt a tavaly év végitől. A felmérés szerint szeptemberben az üzleti várakozások idei csúcsukra kerültek a fogyasztóiak viszont kétéves mélypontjukra estek.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo