A keddi 20 bázispontos kamatvágással véget ért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentési ciklusa - jelentette be a jegybank a monetáris tanács ülése után. "Az MNB "tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig a jelenlegi, 2,1 százalékon marad" - mondta Matolcsy György jegybankelnök Míg egy órával korábban, a 20 bázispontos kamatvágás hírére gyengült a forint árfolyama a főbb nemzetközi devizákkal szemben, délután háromra már jelentősen erősödött. A kamatvágás után közvetlenül az euró árfolyama elérte a 310 forintot, de miután az MNB bejelentette, hogy vége az enyhítési ciklusnak, már 307,87 forintra csökkent az árfolyam.
A dollár jegyzése délután kettő után kevéssel 229,70 forint volt, egy órával később 228,35 forint. A svájci frank jegyzése 254,90 forintról 253,48 forintra, a japán jené 2,2616 forintról 2,2522 forintra változott pár perccel délután három utánra.
Meglepődtek az elemzők
Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint bár kamatvágásra számítottak az elemzők, a gyorsítás meglepő volt, és azt a reálgazdasági környezet szerinte nem indokolta. A szakértő kifejtette: az MNB eddigi kamatdöntései után kiadott közleményeiben óvatosan, konzervatívan fogalmazott. A júniusi inflációs ráta teljes mértékben megegyezett az MNB által várttal, és érdemben nem változtak az inflációs nyomást reprezentáló mutatók sem.
A magyar állampapírok tovább erősödtek júliusban az MNB swap tendereinek következtében. A piac egyelőre ignorálta a devizahitelek kivezetéséből a bankrendszer számára adódó jelentős tőkeveszteségek hírét. Továbbra is nagy kérdés azonban, hogy a kivezetéshez szükséges devizakonverzióhoz milyen mértékben járul majd hozzá a jegybank a devizatartalékaiból - mondta. Teljes átváltás esetén az MNB devizatartalékai a kívánatos szint alá is eshetnek, ami fokozhatja az ország sérülékenységét - hívta fel a figyelmet.
Tóth Gergely, a Buda-Cash brókerház elemzője szerint a meglepő döntéshez vélhetően az EKB-tól remélt újabb élénkítő csomag forintprémium-leszorító hatása nyújtott támogatást. A döntés ellenére a kezdeti kisebb kilengés után a forint árfolyama szinte alig mozdult meg - tette hozzá. Szerinte hasonló volt a piaci reakció a török jegybank legutóbbi kamatcsökkentéseinél is a török líra piacán, mely mögött szintén a fent említett logika állhatott.