A hazai mikro,- kis- és középvállalkozások gazdasági helyzetének alakulását jelző K&H kkv bizalmi index értéke – hasonlóan a lakossági fogyasztói indexhez – csak kis mértékben, 1 ponttal emelkedett az előző negyedévhez képest, így az index jelenleg -10 ponton áll. Ez az érték ugyanakkor az elmúlt közel négy év legjobb eredménye, hiszen utoljára 2010-ben közelítette meg ennyire az index a pozitív tartományt. „Az index kedvező változása azt mutatja, hogy a kkv-k bíznak a kormányzati intézkedésekben, hiszen a gazdaságpolitikával, a vállalati hitelkamatokkal és az uniós pályázatokkal kapcsolatos várakozások számottevően javultak. Saját helyzetük további javulására azonban nem számítanak. A vállalkozás pénzügyeire és versenyhelyzetére vonatkozó eddigi javuló várakozások után most úgy néz ki, megállt az előző negyedévekre jellemző optimista trend, és szolidabb eredményeket várnak a cégek, inkább a kivárás jellemző” – részletezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
A gazdaságpolitika változására vonatkozó várakozások nagymértékű, 7 pontos javulása feltehetően a választásokat megelőző optimista hangulat folytatásának tudható be. Jelenleg a vállalkozások 28 százaléka véli úgy, hogy a kormányzat következő egy évi munkája kifejezetten vállalkozásbarát lesz. Emellett a vállalati hitelkamatok alakulásával kapcsolatban is bizakodóak a kkv-k, hiszen az eddig rendre mindig növekvő hitelkamat-várakozásokhoz képest most stabil kamatszintet feltételeznek a következő egy év során. Az uniós pályázati források megítélésének javulása annak köszönhető, hogy növekedett az elmúlt egy évben benyújtott pályázatok száma, és a cégek fele (51%) véli reálisnak, hogy támogatáshoz jut.
Árbevétel alapján jelentős különbség mutatkozik a kkv-k jövőbeli várakozásait illetően. Helyzetüket tekintve – 6 pontos csökkenés ellenére – továbbra is a középvállalkozások a legbizakodóbbak (5 pont). Ezzel szemben a kisvállalkozások az előző negyedévhez képest jóval derűsebben látják a jövőt, mivel 8 pontos növekedést követően várakozásaik megközelítik a pozitív tartományt (-1 pont). Szokásos módon a mikrovállalkozások látják a legborúsabban a következő egy évet (-19), jövőbe vetett bizalmuk több negyedéve nem mozdul el számottevően erről a szintről.