Fejleszteni akarnak a cégek

Megugrott a hazai vállalkozások beruházási kedve, jelenleg a cégvezetők közel kétharmada tervez valamilyen fejlesztést. A középvállalkozások esetében még ennél is jobb a helyzet, mivel közel tízből kilenc vállalkozás gondolkodik beruházásban.

A célokat tekintve továbbra is az informatikai fejlesztések a legnépszerűbbek a kkv-k körében, de nőtt a gépjárműpark korszerűsítésével kacérkodó vállalkozások aránya is. A szektorok közül a kereskedelmi ágazatban megnőtt, míg a mezőgazdasági cégeknél inkább lecsökkent a beruházásban gondolkodó cégek aránya – derül ki a K&H kkv bizalmi index felmérés legutóbbi adataiból. (A KSH adataiból is kitűnik, hogy már a magánszektorban is megindultak beruházások.)

A félezer hazai kkv vezető megkérdezésével történt K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredménye szerint a tavaly év végi enyhe csökkenést követően idén megugrott a vállalkozások beruházási hajlandósága, jelenleg 64 százalékuk tervez valamilyen fejlesztést a következő egy év során. (A jegybank Növekedési Hitelprogramja is hozzájárul a beruházások élénküléséhez.)

„Ez az érték ugyan még mindig elmarad a válság előtti 70-80 százalékos aránytól, de jelentős előrelépés az előző negyedévhez (58 százalék) képest. Ráadásul ilyen magas beruházási kedvre legutóbb három éve volt példa” – részletezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője. „Az IT beruházási szándék terén jelentős növekedés tapasztalható, legnagyobb arányban továbbra is erre készülnek (38 százalék) a cégek. Ezt követi a gépekre, berendezésekre irányuló beruházási szándék, ami változatlanul közel minden negyedik vállalkozásra jellemző (23%), míg a gépjárműpark korszerűsítésében jelenleg a vállalkozások 17 százaléka gondolkodik” – tette hozzá a szakértő.

Forrás: K&H kkv bizalmi index

A cég mérete azonban nagymértékben meghatározza a beruházási hajlandóságot. Míg a mikrovállalkozások és a kisvállalkozások közel azonos arányban – 62 százalék és 66 százalék – készülnek fejleszteni, addig a középvállalkozásoknál jelentősen megnőtt a beruházásban gondolkodó vállalkozások aránya. Jelenleg tízből közel kilenc középvállalkozás (87 százalék) tervez valamilyen fejlesztést, ami 21 százalékpontos ugrás az előző negyedévhez képest, és jelentős előrelépés az előző évekre jellemző 60-75 százalékos arányhoz viszonyítva.

A cégméret mellett a tevékenységi kör is nagyban befolyásolja a beruházási kedvet. A különböző szektorokat tekintve a kereskedelmi cégeknél figyelhető meg nagyobb mértékű növekedés. Jelenleg kétharmaduk tervez valamilyen beruházást, szemben az előző negyedévi 53 százalékkal. Eközben a mezőgazdasági vállalkozásoknál 64 százalékról 57 százalékra csökkent a beruházási kedv.

Október közepén jönnek az új uniós pályázatok!
Magyarország napokon belül benyújtja az uniónak a 2014-2020-as időszak európai forrásainak felhasználását tartalmazó operatív programokat – mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára Budapesten a Piac és Profit konferenciáján.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo