A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői közlése szerint szeptemberben az építőipari termelés 25,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az előző havi 25,7 százalékos felülvizsgált adattal szinte megegyezően.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, hogy az építőipar szeptemberben érte el eddigi legmagasabb (375,3 milliárd forint) teljesítési értékét az idén, miközben az ágazat továbbra is hónapról-hónapra folyó áron számolva egyre többet teljesít. Emiatt a szakszövetség felfelé módosította idei prognózisát, így a korábban várt 18 százalékos termelés növekedés helyett már az építőipar 20-22 százalékos növekedésével számolnak, ami értékét tekintve meghaladhatja a 3000 milliárd forintot. Az ÉVOSZ úgy véli, hogy az építőipar lendülete 2020-ig fenn marad, ezért még 2019-ben is kétszámjegyű termelési növekedésre számítanak.
Koji László arról is beszámolt, hogy nagyon magas az építőipar rendelésállománya - a KSH közlése szerint az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállománya 42,5 százalékkal meghaladta az egy évvel azelőttit - az építőipari cégek 80 százalékának jövő év végéig csaknem teljesen le vannak kötve a kapacitásai.
A szakszövetség elnöke az újlakás vásárlására vonatkozó 5 százalékos áfakulcs hatályának meghosszabbításával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány azzal, hogy nem 2019 december 31-ig, hanem 2023-ig hagyta érvényben ezt a fajta ösztönzőt, megszüntette az építőipari cégekre nehezedő időnyomást, hiszen ez a kedvezmény 20 ezer lakást érint, amelyeknek a kivitelezése ugyan már folyamatban van, azonban jövő év végéig nem fejeződik be. Kiemelte, gyorsított ütemű beruházást kényszerít ki a piaci kereslet, emiatt most az ágazat további bővülése előtt álló legnagyobb kihívás a hatékonyságot javító eszközök, gépek beszerzése, technológiai beruházások megvalósítása, valamint stabil alvállalkozói rendszerek kialakítása.
Az építőipar a harmadik negyedévben elért átlagos 29,2 százalékos növekedésével a július-szeptemberi időszak GDP- növekedéséhez is érdemben hozzá tudott járulni - tette hozzá. Arról is beszámolt, hogy az építőipari szereplők jelentős hányadát lefedő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal (IFK) adatai szerint már több mint 1,5 millió négyzetméternyi ingatlan van kivitelezési fázisban, a beruházások értéke meghaladja a 680 milliárd forintot. Ez abszolút rekordot jelent, ezzel a volumennel Magyarország átveheti a régió legnagyobb ingatlanfejlesztési piaca címet. A fejlesztés alatt álló ingatlanok funkció szerint 41 százalékuk iroda, 34 százalékuk lakás, 16 százalékuk kereskedelmi, 8 százalékuk logisztika, 1 százalékuk pedig szállodafejlesztés.
Szólt arról is, hogy az építőiparban nagy mértékű béremelkedésre és fehéredésre számít a következő években a munkaerőhiány és a hatékonyság fokozódásával párhuzamosan, így az elemző szerint folytatódhat a már megkezdődött trend, hogy a szakképzett munkaerő fokozatosan visszaáramlik a magyar gazdaságba és enyhül a kivitelezői kapacitáskorlát.