Szembeszelet fúj a Brexit

A szigetország és az EU hosszúra nyúló válása továbbra is a politikai történések meghatározó tényezője (legalábbis az Egyesült Királyságban), de a gazdaság tekintetében a jelek szerint a Fidelity International elemzői nem nagyon aggódnak.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azonban a tényleges helyzet erősen függ attól, hogy hol működnek az adott vállalatok. Míg a kínai cégekkel foglalkozó elemzők 95 százaléka arról számolt be, hogy nem foglalkozatja a kérdés, európai megfigyelőik 54 százaléka mérsékelten negatív hatásokra számít a Brexit kapcsán, és további 9 százalék véli úgy, hogy a csapás súlyos lesz – elsősorban a tartós fogyasztási cikkek, a pénzügyek, az ipar és az alapanyagok területén.

A Brexit a vállalatoknak az Egyesült Királyságba irányuló befektetési kedvére is rányomja a bélyegét: összes európai elemző 61%-a figyelmeztetett arra, hogy az általuk megfigyelt cégek a népszavazás hatására kevésbé szívesen fektetnek be a szigetországban. Az USA-ban működő elemzők harmada, a Japánnal foglalkozóknak pedig a negyede szintén hasonló hangulatot tapasztalt a cégei körében.

Kép:Pixabay

Ha az Egyesült Királyságba irányuló befektetési kedvet ágazati bontásban vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy az ipari termelővállalatokkal foglalkozó elemzők több mint fele véli úgy, hogy a Brexit mérsékelten vagy jelentősen kedvezőtlen hatást fog kifejteni. A tartós fogyasztási cikkek, a pénzügyek, az alapanyagok és az egészségügy terén működő cégek szintén rosszul járhatnak.

A Fidelity elemzői szerint az általuk vizsgált vállalatokat aggódással tölti el bármilyen, az Egyesült Királyság és az EU között megkötendő potenciális megállapodás, London pénzügyi központként játszott szerepe és az ehhez kapcsolódó szakember-kiáramlás körüli bizonytalanság, valamint az ingatlanpiaci félelmek.

A várakozások szerint a szigetország inflációja egyenletes marad – tízből hat elemző arra számít, hogy a fogyasztói árak nem fognak változni a következő 12 hónapban. Mindössze egynegyedük véli úgy, hogy az infláció fel fog gyorsulni, ami elsősorban az ipari vállalatokat és a fogyasztási szektorokat, valamint az energetika területét érintené hátrányosan.

Japán lehet a döntőbíró a Brexit-tárgyalásokon
Nemcsak az EU és az Egyesült Királyság között dőlnek el a Brexit-tárgyalások, a napokban egy újabb ország, Japán is beleszólt abba, hogyan hagyja el Nagy-Britannia az uniót. Várhatóan az ázsiai szigetország gazdaságának is árt a britek kivonulása az európai közös piacról, mivel az a britanniai japán befektetések értékét is csökkenti.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo