A felhasználási oldalt nézve a legfőbb húzóerő a belső kereslet maradt: ez önmagában 5,4 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez. Ugyanakkor ezt a teljesítmény a külső kereslet – főleg az import dinamikus növekedése miatt – közel 0,5 százalékponttal mérsékelte. A belső keresleten belül a háztartások fogyasztása a korábbinál alacsonyabb mértékben bővült, ezt viszont ellensúlyozta a beruházások növekedése és a jóval kisebb mértékű készletcsökkenés. Összességében tehát nagy meglepetést nem látunk, de a fogyasztási dinamika mérséklődése is azt jelzi, hogy a gazdaság lassan alacsonyabb sebességi fokozatba kapcsolhat – írta kommentjében Virovácz Péter, az ING vezető elemzője.
A termelési oldalon visszaköszön a felhasználási oldal struktúrája. A szolgáltatások bővülési üteme enyhén mérséklődött, de így is messze a legnagyobb arányú (2,3 százalékpontos) hozzájáruló volt a növekedéshez. A legnagyobb ellentmondást az ipari adat szolgáltatja. A KSH adatai alapján az ipar hozzáadott értéke várakozások felett bővült, így ennek fényében különösen érdekes, hogy a nettó export rosszabb lett. Úgy tűnik a belső fogyasztás a hazai termelés egyre nagyobb részét szívja fel, és a vállalatok is növelték importból származó készleteiket.
A szezonálisan kiigazított adatok és a növekedési szerkezet finom változásai alapján úgy látjuk, hogy a gazdaság továbbra is dinamikusan, de egyre lassabb tempóban bővülhet a következő negyedévekben. Összességében 2018-ban 4,3 százalékos GDP-bővüléssel számolunk.
Sokat segít a turizmus és az EU-s források
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kedvezőbb számok a piaci szolgáltatások jobb teljesítményével magyarázhatók, amelyek bővülését nagyban segítette a turizmus. Arra is kitért, hogy a keresleti oldalon a végső fogyasztás és a beruházások emelkedése miatt a bruttó felhalmozásé volt a főszereplő. Előbbi 2,8 százalékpontot, utóbbi 2,6 százalékpontot adott a bővüléshez. Az elemző rámutatott: az import exportot meghaladó növekedése miatt a külkereskedelem összességében visszafogta a növekedést, mégpedig 0,5 százalékponttal.
Németh Dávid közölte azt is, hogy bár a friss adatok lendületes növekedést mutatnak, ugyanakkor az is látszik, hogy az előző negyedévekhez képest lassuló ütemben bővül a gazdaság. Az elemző a mostani adatok fényében az év egészére 4,2-4,3 százalékos GDP-bővülést vár, jövőre pedig lassulásra, azaz 3,3 százalék körüli emelkedésre számít. A szakember szerint a GDP-adatok értékelésénél fontos kiemelni, hogy a bővülés jelentős részben az uniós forrásoknak köszönhető, a magyar gazdaság potenciális növekedési szintje ugyanis 2,5 százalék körül van.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője közölte az előzetes közléshez képest gyorsabb, 4,8 százalékos második negyedéves GDP-adat megegyezett az előrejelzésükkel. Az év hátralevő részében hasonló ütemű növekedésre számít, amit az ipari termelés gyorsulása, új modellek haza gyártása, a lakás és irodaátadási hullám emelkedése, az állami, valamint uniós támogatású beruházások felfutása, újabb feldolgozóipari-, kereskedelmi, logisztikai, szálláshely szolgáltatói beruházások megvalósulása támogat. Külön kiemelte a Mercedes új gyárának építésének szerepét. Szerinte a folyamatot a dinamikus bérnövekedés hatására tartósan erős fogyasztás is segíti. Az idén 4,6 százalékos lehet a GDP-növekedés, ami jövőre bázishatások miatt 4,1 százalékra lassulhat - összegezte Suppan Gergely.
Az elemző megjegyezte: a beruházások hatása jövőre is áthúzódik, a fogyasztás stabilan erős maradhat, azonban a külkereskedelmi többlet kisebb csökkenése miatt a külkereskedelem kevésbé fogja fékezni a növekedést.