Javult a gazdasági helyzet megítélése
A legtöbb országban tapasztalt erős növekedési környezetnek köszönhetően az előbbi felméréshez képest a nemzetgazdaság, a saját szektor és saját vállalat, valamint a 2018-as kilátások is javultak majdnem minden országban. Régiós szinten a jelenlegi gazdasági helyzet és az idei kilátások a legjobb értékelést kapták a gazdasági válságot megelőző 2007-es év óta.
Ez jól tükrözi a térségbeli országok növekedési rátáit is, amelyek 2017-ben – kevés kivétellel – 3 és 7 százalék közötti értékeket vettek fel, ami jelentősen meghaladja a nyugat-európai rátákat. A saját vállalat helyzetét és kilátásait is többnyire kedvezőbbnek értékelték, mint a tavalyi felmérésben.
A résztvevők többsége arra számít, hogy 2018-ban fennmarad ez az erős gazdasági növekedés. A magas bel- és külföldi keresletre alapozva, a vállalatok a legtöbb országban több beruházást, valamint több munkatárs felvételét tervezik. Régiós szinten minden második vállalat növekvő beruházási kiadásokra és magasabb létszámra számít.
Elégedettség a gazdasági környezettel
A felmérés részletesen elemzi az üzleti környezet minőségét is. A régió egészét tekintve, csak kisebb változásokat mutatott a helyi gazdasági környezettel való elégedettség, bár több kérdésben viszonylag nagy különbségek tapasztalhatók az egyes országok között.
A korrupció több országban is gond
A gazdaságpolitikai környezet, pl. az adózás, a jogbiztonság, kiszámíthatóság, korrupció, közbeszerzések átláthatósága és a bürokrácia területén számos vállalat továbbra is elégedetlen, ezen belül a korrupció tekintetében különösen nagy az elégedetlenség több országban is.
Az operatív működési környezetet, pl. a beszállítói hátteret vagy a K+F feltételeket, továbbra is megfelelőnek tartják a cégek. Az egyes kérdésekben tapasztalt hiányosságok ellenére a cégek döntő többsége továbbra is elkötelezett jelenlegi telephelye iránt: ötből négy befektető helyesnek tartja korábbi telephely- döntését.
A 15 országban leadott összes értékelés alapján 2018-ban ismét Csehországot választották a legvonzóbb befektetési helyszínként, Lengyelország megvédte második helyezését. Szlovákia és Észtország helyet cseréltek a 3. és 4. helyen. Fontos azonban megjegyezni, hogy sok esetben igen csekélyek az egyes országok közötti különbségek, ami arra utal, hogy igen hasonlóak a befektetési feltételek.