Nem úgy tűnik, hogy Kínában minden rendben van

Kína néhány nappal ezelőtti bejelentése a banki kötelező tartalékráta csökkentéséről, amellyel a likviditást növelné, a piac szemében olyan jel, ami inkább a problémákra utal, mintsem arra, hogy az ország gazdasági kilátásai javulni kezdenének.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai részvénypiac nagyobb mértékben gyengült, mint a fejlett piacok indexei, és a feltörekvő piacok részvénypiacainak egyik legtöbbet hivatkozott indexe, az MSCI EM index is a ciklus legalacsonyabb szintjére esett. Ennek megfelelően a jüan is újra nyomás alá került, az USDCNY 6,9 fölé emelkedett, elérve azt a szintet, amelynél Kína már beavatkozik, hogy a jüan további gyengülését megakadályozza. De ha a széles körben erősödő dollárhoz való árfolyamkötés azt jelentené a jüan számára, hogy erősödik a más devizákhoz képest, akkor elképzelhető, hogy a kínai vezetés engedi az USDCNY-t 7,00 fölé emelkedni, ami viszont nem kis aggodalmat keltene a piacokon – írta John Hardy a Saxo Bank devizapiaci igazgatója.

Kép: Pixabay

Az amerikai kötvényhozamok az elmúlt napokban is maradtak a kulcsfontosságú szintek fölött, különösen a 10 és a 30 éves futamidőkben.
Olaszországban folytatódik a költségvetéssel kapcsolatos megnyilatkozások sora, amelynek az egyik legfőbb üzenete szinte minden esetben az Európai Unióval való viszony. Az 5 Csillag Mozgalom prominense, Luigi Di Maio miniszterelnök-helyettes nemrég kijelentette, hogy ha az EU nem változtat a költségvetési hiányra vonatkozó szabályain és továbbra is kitart a megszorító politikája mellett, akkor széleskörű ellenállásba fog ütközni, és ez a jövő májusi választások eredményeiben is tükröződni fog. Az olasz hozamok természetesen megugrottak erre a megnyilatkozásra, és az euróra is friss nyomás nehezedett. Pedig a múlt héten már volt némi enyhülés az Olaszország és Brüsszel közötti viszonyban, mivel az olasz fél azt sugallta, hogy a 2020-as és a 2021-es költségvetési hiány kisebb lehet, mint a 2019-es.

Brazíliában a reál és más brazil eszközök erősödésével ünnepelte a piac Jair Bolsonaro első fordulós választási győzelmét, amely kis híján abszolút többséget hozott neki. Bolsonaro jobboldali populista politikus, aki a hagyományos értékeket képviseli, és a kemény kézzel való irányítás híve, de az általa képviselt politikai irányvonalat kifejezetten piacbarátnak tartják. A brazil államháztartás rendbetétele komoly munka lesz, különösen tekintettel a túlságosan nagyvonalú nyugdíjrendszerre. A többi feltörekvő piaci deviza gyengélkedését látva kérdéses, hogy meddig tart a reál jó formája.

Trumptól is függ a magyar autógyártás jövője
A magyar járműgyártás az idén először mínuszba került és többéves távlatban is egyre gyengébbek a számok. Közben a világpiacon Kína vette át a vezető szerepet. Az EU egyelőre több autót exportál, mint amennyit fogyaszt, ez kedvező a magyar piac szempontjából és az új magyar kapacitásoknak is van helye. Trump esetleges protekcionista intézkedései azonban érinthetik az európai és a magyar autógyártást, valamint az európai eladásoknál is visszafogottabb évek jöhetnek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo