Ahogy arról már írtunk 2017 novemberében, a legtöbb befektetési guru egyetért abban, hogy az amerikai tőzsdéken a nagyvállalatok túl vannak értékelve, a legfontosabb tőzsdeindexek szárnyalása a végéhez közeledik. Vagyis bull marketből bear marketre váltunk hamarosan. Bikából medvébe. Emelkedésből zuhanásba.
A 71 milliárd dollárt kezelő Grantham, Mayo & van Otterloo (GMO) vezetőjeként működő Grantham nem ma jött a falvédőről. Megjósolta az előző két lufi szétrobbanását: az 1999-es dotkomláz kimúlását és a 2008-as toxikus lakáshitel-állományból kigyűrűző, világméretű összeomlást. Sőt a '80-as évek végén felfújódott japán részvény- és ingatlanpiaci lufit is előre látta.
Befektetői eufória
Cége egyik munkatársával Amerikában a reggeli buszjáraton szóba elegyedett egy nő, akinek háza 300 ezer dollárt (nagyjából 85,5 millió forintot) ér. Mivel nap mint nap látta, hogy a férfi tőzsdei híreket olvas a buszon, megkérdezte tőle, hogy érdemes-e eladnia a házát, és az így nyert összeget megjátszania a tőzsdén. A pasas elképedt, és megkérdezte a hölgytől, mivel indokolja optimizmusát.
„Hát azzal, hogy tíz éve emelkednek a tőzsdeindexek, évente 17 százalékkal, 2018-től ő már 20 százalékot vár.” Ez a nő maga volt a tőzsdei eufória és az irracionális(an) magas elvárások megszemélyesítése. A fickó amint beért a munkahelyére, elmesélte az esetet munkatársainak.
Védővám mint lufimegőrző eszköz
2017 végén befektetési cége szokásos negyedéves levelében – melyet a céggel együtt társszerzőként jegyzett – már meglebegtette, hogy 2018-ban eljöhet a nagy fordulat. Akkor 50 százalékos esélyt látott ennek bekövetkeztére.
De januárban Donald Trump elkezdte pedzegetni, hogy védővámokat vet ki a kínai és európai áruk ellen, ami lehűtötte a befektetési kedvet a nagy pénzű spekulatív játékosokban és a befektetési cégekben, tudván, hogy a vámháború – Kína és az USA között – nem jó a világkereskedelemnek és a világgazdaságnak. Mindez „szkepticizmust” injekciózott a fejekbe, s lehűtötte a befektetői lelkesedést. Márpedig ha kisebb a kereslet a részvényekre, s a játékosok kevésbé hajlandók vásárolni, akkor lassabban és/vagy kisebb mértékben mennek fel az árfolyamok.
Irracionális túlhevülés
2018 elején Grantham szerint „csak hónapokra voltunk” az eksztázistól. Mi az eksztázis? A tőzsdei fordulat azon utolsó fázisa, amikor még gyorsan, meredeken felfelé ívelnek az árfolyamok. A szakzsargonban ez az exuberance, szó szerint: túláradás. Túlfűtöttség, bőség, bővelkedés. A túlhevülés fázisában általában 30 százalékkal is megugranak a részvényárfolyamok. Legalábbis a korábbi lufikipukkadások előtt erre volt példa. Ez már tiszta spekuláció, puszta fikció és irrealitás. Hiszen az elvárások mögött már nincs reális perspektíva további növekedésre (akár profit-, akár részvényárfolyam-növekedésre). Ezt az ugrást nevezik az utolsó „adrenalinsokknak”.
De Trump – vélhetően tudattalanul – pont ezt a túlfűtött végfázist fojtotta el, vagy legalábbis csökkentette az erejét, ha mégis bekövetkezne rövid időn belül. Grantham most úgy látja, hogy ha nem jöttek volna a védővámok, akkor a tőzsde 10 százalékkal magasabban lenne, mint ahol most van. Tehát a túlfűtött végfázis kellős közepén lennénk. Így ezt megúsztuk. Egyelőre.
Grantham azonban úgy véli, ha egy lufipukkadásszerű összeomlás be is következik, az még így is nagy fájdalmakat és veszteségeket fog okozni a befektetőknek. De a szcenárió módosult.
Mik mutatnak arra, hogy közel a fordulat?
- A cégek túl vannak értékelve. Ezek úgynevezett melt-up (vagyis a túlfűtöttség tüzétől megégett, megolvadt) részvények. A melt up, a tüzes felolvadás mindig a piaci ciklusok végén jön el.
- 2018 első felében rekordot döntött a nagyvállalati M&A, vagyis a fúziós- és akvizíciós ügyletek összértéke. A befektetők vadásszák a felvásárlási célpontokat. Az IPO piacon is túl nagy az aktivitás. Túl sok a nagyszabású tőzsdére menetel. Itt is közel van a helyzet a rekorddöntögetéshez.
Lassú szenvedés várható
Grantham szerint nemcsak elnyújtott összeomlás várható, hanem vacilláló, ingadozó, volatilitásokkal terhelt időszak. Vagyis sok kis összeomlás, újbóli meglódulás és emelkedés, majd megint egy „nem látványos” miniösszeomlás. De végső soron az általános trend a zuhanás, az időszakos meglendülések ellenére is.
Hogy ez meddig fog tartani? Grantham nem zárja ki, hogy „többéves” időszaknak nézhetünk elébe, ami tulajdonképpen zuhanás, méghozzá „pszichológiailag fájdalmas” sorozata a kis zuhanásoknak és kis emelkedéseknek. Úgy becsüli, nagyjából a 10-12 vagy 14-15 százalékos tartományban számíthatunk esések és emelkedések sorozatára. Ilyen arányokban le-fel tilitolizik majd a tőzsde. (Arról nem beszél: aki ezekre játszik – shortol, még nagyobb kockázatokat vállalva –, annál pénz állhat a házhoz. A spekulatív tőkések játékkedvének mindig kedvez a volatilitás.)
Általános kitettség
Annyiban rosszabb a helyzet a dotkomlufi szétpukkanásához képest, hogy akkor az okozta a nagy bukást, hogy a befektetők nagy részének erős volt a kitettsége a technológiai vállalatoknak, pozícióik a techszektorban koncentrálódtak, és a cégek túlértékeltsége ott volt általános.
Akiknek más iparágakban voltak a pozícióik, azok nem égetődtek meg az összeomlásnál. Most viszont a gazdaság egészére jellemző a cégértékek irreális elrugaszkodása. (Ezért nem vásárol új vállalatot Warren Buffett, pedig februárban jelezte, hogy nagyon szeretne. Csakhogy minden szektorban általános, hogy túl drágák a cégek, mert az árfolyamaik a csillagos égben vannak.)
Amikor tehát jön az összeomlás, mindenki bukni fog valamennyit.