Alig egy héttel a botrányba fulladt G7-es csúcstalálkozó után, újabb, összességében 200 milliárd dollárnyi az Egyesült Államokba exportált kínai árura vonatkozó védővám kivetésével fenyegetőzött Donald Trump. Az amerikai elnök azután jelentette be a szankciók kiterjesztését, hogy Kína érdemben reagált a korábban Washington által kivetett 50 milliárdnyi kínai árut érintő védővámra és Peking is hasonló méretű áruforgalomra kivetett vámot jelentett be.
Az elnök legújabb vámfenyegetésére Kína hasonlóval reagált: a Népköztársaság szerint az Egyesült Államok zsarolásával megsértette a korábbi tárgyalásokon kialakult konszenzust, így Peking szerint Trump hasonló kínai vámokra számíthat az amerikai árukkal szemben. Ez pedig fájni fog az Egyesült Államok gazdaságának. A 200 milliárd dollárnyi tétel oda-vissza már jelentős részét (az Egyesült Államok esetén az egészet) lefedné a két ország áruforgalmának. 2017-ben az USA-ba irányuló kínai áruforgalom 505 milliárd dollárt tett ki, míg az amerikai export mintegy 130 milliárd dolláros volt a távol-keleti országba.
A kereskedelem ilyen mérvű megnehezítése beláthatatlan következményekkel járhat a világgazdaság szempontjából, ráadásul nem lehetetlen, hogy a kölcsönös egymásra trompfolás miatt ördögi körbe kerül Kína és az Egyesült Államok, mivel egyik sem hagyhatja válasz nélkül a másik lépését. A helyzetet nehezíti, hogy Trump legszorosabb szövetségeseivel is összerúgta a port: nemrégiben az Európai Unióval, Mexikóval és Kanadával szemben is védővámokat vezetett be, amit a legfontosabb kereskedelmi partnerek hasonlóval viszonoztak.
Bár még korai a vészharangokat kongatni, bizonyos jelek arra utalnak, hogy Donald Trump szűklátókörű lépései akár egy újabb gazdasági válság kialakulásához is elvezethetnek. A dollár szerepének átalakulása nemzetközi menekülődevizából a globális bizalom összeomlásával lassan elkerülhetetlennek látszik, a kérdés csak az, mi lesz helyette és hogyan megy végbe az átmenet. (Erről itt olvashat bővebben.)
Az hogy a kereskedelmi háború mennyire érintheti Magyarországot, egyelőre bizonytalan. Hazánk közvetlen kereskedelmi forgalma mindkét ország irányába jelentős, de a védővámok által kevésbé is érintett. Ugyanakkor közvetetten nagyon is fájhat nekünk az óriások birkózása: a legnagyobb partnerünk, az erősen exportorientált német gazdaság ugyanis súlyosan megérezheti a vámháborúk eldurvulását, ami óhatatlanul Magyarországra is begyűrűzik. Nem véletlenül adott ki a kereskedelmi háborúval kapcsolatban figyelmeztetést a Német kereskedelmi- és Iparkamara (DIHK). A konjunktúrafelmérések szerint már év eleje óta esnek a német vállalatok exporttal kapcsolatos várakozásai. Márpedig az export nélkül a német gazdasági teljesítmény visszaeshet, ezt pedig a magyar beszállítóik megrendeléseit is érintheti.