Euró cikkek
Biztonságpolitikai veszélyben Európa
Soros György a müncheni Biztonságpolitikai Konferencián a nyilvánosság előtt beszélt arról, hogy Németország rossz irányba tereli Európát, amely így komoly biztonságpolitikai veszélybe kerülhet. A világ egyik legtekintélyesebb befektetője, gazdaságtudósa az alapblog.hu-nak adott interjúban kifejtette: pusztán durva megszorításokkal nem lehet célba érni, gazdaságélénkítésre is szükség van. Máskülönben végeláthatatlan deflációs spirál, társadalmi robbanások és új nacionalizmusok fenyegetnek a kontinensen.
Mi lesz veled euró?
Vitathatatlan, hogy Európa közös valutájával problémák vannak. A decemberi EU csúcson az unió látványos lépést tett a gazdasági egység létrehozása felé, a kérdés, hogy mi kell ahhoz, hogy az euróövezet hosszú távon működőképessé váljon.
Akik örülnek a gyenge forintnak
Megrohamozták a magyarországi boltokat a szlovákiai vásárlók; a bevásárlóturizmus soha nem látott méreteket öltött, mert a forint/euró árfolyam történelmi csúcson volt, egy euróért akár 320 forintot is fizettek - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap hétfőn.
Szétesik az eurózóna?
Londoni pénzügyi elemzők prognózisa szerint "99 százalék", hogy a valutaunió előbb-utóbb szétesik, és a folyamat nagy valószínűséggel az idén megkezdődik.
Kemény lesz
Európa vezetői arra figyelmeztetnek, hogy 2012 nehezebb év lesz, mint 2011 volt. Akkor az adósságspirál politikai változásokat kényszerített ki Olaszországban és Spanyolországban, és az euró túlélését is veszélyeztette. Idén is nehéz döntések előtt állnak az egyes országok és maga az unió is.
Szétesés és recesszió fenyegeti az eurózónát
Euróövezeti recessziót és meredek eurókamatcsökkentést várnak 2012-re hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint a német kormánykötvény-hozamok emelkedése és az euró gyengülése is azt mutatja, hogy a piac egyre inkább tart az euróövezet szétesésétől.
Válság válságot szül?
A kelet-közép-európai régió gazdaságainak növekedésére is hatással lehet és szűkítheti hitelellátásukat, hogy az euróövezeti válság további mélyülése leánybankjaik finanszírozásának csökkentésére kényszerítheti az euróövezeti bankokat - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban ismertetett helyzetértékelésében. A növekvő finanszírozási költségek és a feszesebbé váló tőkemegfelelési követelmények is erősítik annak kockázatát, hogy a nyugat-európai bankok nem tudják majd szükség esetén finanszírozni kelet-közép-európai érdekeltségeiket.
Elkerülhető az „ördögi spirál"
Várhatóan nehezek lesznek a tárgyalások az IMF-fel, de ha a kormánynak sikerülne megállapodásra jutnia a Nemzetközi Valutaalappal, az jelentősen csökkentené a magyar kockázati felárakat - vélekedtek Magyarország tárgyalási szándékának bejelentéséről pénteki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Csak integrációval éli túl az euró a válságot
Tovább kell mélyíteni az euróövezeten belüli integrációt a nemzetközi gazdasági válság leküzdésének érdekében, de ez nem hozhatja hátrányos helyzetbe a tíz többi EU-tagállamot - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva.
Ki fogja megmenteni Európát?
Obama további részleteket vár az európai helyzetről, a kínai és az orosz elnök pedig úgy véli, Európán múlik, hogy mi lesz Európával. A görög referendum lemondása után is bizonytalan, miként oldható meg az euróövezeti adósságválság.
Kifelé is van út az eurózónából
Földindulásszerű jelentősége van annak, hogy euróövezeti vezetők nyíltan felvetették egy tagállam távozásának lehetőségét, bárhogyan is végződik a görög népszavazási epizód, közölték csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Görögország mehet, az euró marad
Teljesen felborította a görög népszavazásról történt hétfői meglepetésszerű bejelentés a G20-ak csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóját, amelynek első fele a világgazdaság helyzetével foglalkozott volna. Ehelyett a görög válság és az eurózóna kérdéseit vitatják meg Cannes-ban a világ vezető politikusai. Szerda este az uniós vezetők világossá tették: Görögország a referendum előtt nem jut európai uniós pénzhez.
Október 23-án sok minden kiderül
Átfogó intézkedéscsomagot készít elő a pénzügyi válság megoldására Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek október 23-ai csúcstalálkozójára. Martonyi János magyar külügyminiszter a Van Rampuy és az uniós államok külügyminisztereinek keddi videokonferenciáját követően magyar újságíróknak elmondta: az intézkedéscsomag négy fő eleme a „görög ügy", a stabilitási mechanizmus, a bankok feltőkésítése és a szükséges intézmények kérdésköre.
Ismét növekedés: egy fals hír miatt?
Szinte a semmiből jött a tegnapi emelkedés az USA-ban. Pedig csak a támasz szintek környékéről fordultak a piacok. Lehet azzal magyarázni, hogy a CNBC felröppentette a hírt, hogy az EFSF 440 Mrd euróját felhígítják, az EIB-hez beteszik, s egy SPV-n (Special Purpose Vehicle) keresztül felhígítják az EKB garanciájával, s ez szolgál tűzfal gyanánt a görög csőd esetére.
Magyarországra érhet az euroválság
Magyarországnak az idén egész évre 1,8 százalékos, 2012-ben 1,0 százalékos, 2013-ban 1,5 százalékos gazdasági növekedést jósol reálértéken, és forintkamat-csökkentésben sem igen bízik a Capital Economics új előrejelzése. A következő két évben a negatív hatások, a mélyülő euroövezeti adósságválság miatt a felzárkózó európai térség gazdasági teljesítménye várhatóan jóval lassabban növekszik majd, mint ami a jelenlegi konszenzusos előrejelzésekben szerepel, prognosztizálják londoni felzárkózó piaci elemzők. Ha az uniós és az euróövezeti gazdaságpolitikai döntéshozók nem tesznek gyors és határozott intézkedéseket a szuverén adósságválság kezelésére, vagy ha ezek nem bizonyulnak hatékonynak, a válság sokkal súlyosabb formát ölthet Kelet-Közép-Európában.
Euróválság: a neheze még hátra van!
Az eurózóna a vesztébe rohan Wolfgang Münchau, a Financial Times kolumnistája szerint: ha nem lesz egységes költségvetési politika, a gazdasági visszaesés elsöpri a monetáris uniót. Az eurózóna már recesszióban lehet, a visszaesés nyáron kezdődött.
Orbán kemény munkát ígér
Elhúzódik az euróválság, így bár Európa legstabilabb politikai rendszere működik Magyarországon, a kormánynak a a korábbi időszakhoz hasonló intenzív törvényalkotási munkára kell berendezkednie - mondta Orbán Viktor a kormánypárti frakciószövetség évadnyitó tanácskozásának elején Hajdúszoboszlón.
Búcsút inthetünk az eurónak?
Fel kell hagyni a valutaunióhoz szükséges föderatív európai állam ideájával, állítja Thatcher volt pénzügyminisztere, a brit Konzervatív Párt egyik legnagyobb tekintélyű veteránja, Lord Nigel Lawson, aki szeptember 5-én, a The Timesban publikált írásában a második világháború utáni időszak legfelelőtlenebb politikai kezdeményezései közé sorolta az európai valutaunió létrehozásról szóló döntést.
Sikertörténet válsággal fűszerezve
Olyan válságokat, mint a jelenlegi euroövezeti krízis - s azt nem lehet kizárni, hogy egyszer ismét bekövetkezik még egy ilyen válság - csak egy erős, döntéshozatali hatáskörrel és pénzeszközökkel rendelkező központi intézmény tud kezelni - számolt be az MTI tudósítója Simor Andrásnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének az alpbachi Európa Fórumon szeptember 1-jén elhangzott előadásának egyik megállapításáról. A beszámoló szerint a magyar jegybankelnök úgy vélekedett: az euroövezet számára „nincs visszaút, csak előre lehet haladni".
Ez valamiféle új európai rend születését sugallja
A német miniszterelnök és a francia elnök arról beszélt, hogy nem bocsátanak ki közös eurókötvényeket, az adósságválságot a szorosabb gazdasági integráció és a szigorúbb ellenőrzés útján kívánják megoldani. Ráadásul azt is elmondták, hogy ezentúl komolyabb következményei lesznek a fiskális fegyelem be nem tartásának.
Soros: bankválság jöhet
Egy kiszámíthatatlan bankválság veszélyeire figyelmeztette Európát Soros György. Az Egyesült Államokban élő, magyar származású milliárdos gazdasági és pénzügyi szakember a Handelsblatt című német üzleti lap pénteki számában megjelent írásában úgy értékelte, hogy az eurótérség kormányai fontos lépéseket tettek ugyan az euróválság megoldása érdekében, ezek azonban nem elegendők a pénzpiacok megnyugtatására.
Három tipp, amivel árfolyam-ingadozás ellen védekezhetünk
Újra bizonytalanság jellemző az európai gazdaságokra, ami Magyarországon a forint-euró árfolyam kiszámíthatatlan ingadozásával is jár. Az árfolyam-hullámzás drasztikus hatással lehet a külföldi piacokon is aktív cégek üzletmenetére, és előre nehezen tervezhető kockázatokat, illetve veszteségeket szülhet a vállalatoknál. A Deloitte három gyakorlatias megoldást sorol fel az árfolyamkockázat hatásának csökkentésére: ilyen a devizás könyvvezetés, a fedezeti ügyletek kötése és fedezeti könyvelés, illetve az úgynevezett naturális fedezés. - írja Molnár Gábor, a Deloitte Számviteli tanácsadás üzletágának szenior menedzsere elemzésében.
Mikor vegyünk eurót a nyaraláshoz?
Sokak számára a gazdasági válság okozta terhek nem teszik lehetővé a nyaralást, de akik terveznek, azok közül sokan a szabadságukat külföldön töltik - számukra évről-évre fontos kérdés, hogy mikor vegyék meg a nyaraláshoz szükséges valutát. Az Equilor Befektetési Zrt. szakértője szerint a görög válság okozta félelem csökkenése a forint erősödését is okozta, így a következő napok jó vételi lehetőséget jelenthetnek azok számára, akik eurót, vagy horvát kunát szeretnének venni nyaralásukhoz.
Az IMF nem ad pénzt a görögöknek, ha az EU nem száll be
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem tudja folytatni Görögország hitelezését, amíg a szanálási programhoz finanszírozási biztosítékot nem kap az EU-partnerországoktól - jelentette be csütörtökön Washingtonban az IMF szóvivője.
Nem a tőzsdék hete lesz a mostani...
A héten csak egy biztos a nyugat-európai értéktőzsdéken: a további bizonytalanság. Az euró messze került idei csúcsától a dollárral szemben, és az olaj meg sem közelíti, idei 127 dolláros hordónkénti rekordját.
Tőzsde: úgy tűnik, hogy rövid volt a sokk...
Tovább emelkedtek az amerikai részvényindexek - Folytatta a pozitív korrekciót az olaj és az arany - Ázsia: A pozitív tartományban vannak az indexek - Erősödött a dollár és a jen, gyengült a forint - Richter: A vártnál valamivel jobb első negyedéves eredmény - Vártnál jobb negyedéves eredmény az Egistől - Készül az akvizícióra az E-Star, elindult a lengyel kötvényprogram - Ma árfolyamemelkedésre számítunk.
Már a görög narancs vásárlása sem segít
Nagyon bóvli kategóriába vágta az S&P és a Moody's is a görög államadóságot, arra a hírre, hogy a költségvetési hiány lefaragása nem igazán sikeredett. Ráadásul az EMU elhagyása sem opció, vagyis a kilátások nem túl kecsegtetőek.
Görög bajok húzzák le az eurót
A súlyosan eladósodott, komoly pénzügyi válsággal küszködő Görögország cáfolja, hogy fontolgatná a kilépést az euróövezetből; az ezzel kapcsolatos hírek azonban több heti mélypontra taszították az eurót a dollárral szemben, különösen azután, hogy az S&P rontott Görögország adósi besorolásán hétfőn.
Csak pletyka, hogy újra lesz drachma?
Szűk körű euróövezeti pénzügyminiszteri találkozót tartottak péntek este Luxembourgban, a megbeszélésen nem esett szó arról, hogy Görögország kiválna az eurót használó államok köréből - jelentette be Jean-Claude Juncker, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke, luxemburgi kormányfő.
Nem gond az euró erősödése?
Nem kell aggódni amiatt, hogy az euró erősödött az elmúlt időszakban az amerikai dollárral szemben, az árfolyammozgás mögött elsősorban a dollár gyengülése áll. - mondta Jean-Claude Juncker, az euróövezeti gazdasági és pénzügyminiszterek csoportjának elnöke hétfőn, Tallinban, az észt miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően.
Gigantikus európai csomag: nem tudni, ki mennyit tesz bele
Megállapodásra jutottak az euróövezeti országok pénzügyminiszterei hétfőn arról, hogy a közös európai uniós pénzt használó országok gazdasági nehézségei esetén támogatást nyújtó uniós mechanizmus jelentős mennyiségű alap- és lehívható tőkével is rendelkezik majd - jelentette be Jean-Claude Juncker, a miniszteri csoport elnöke Brüsszelben, a találkozót lezáró sajtótájékoztatón.
Nőhet az infláció, de nem lehet még kamatemelésre számítani
"A nyersanyagárak és élelmiszerárak elmúlt hónapokban tapasztalt jelentős emelkedése uniós szinten is egyre komolyabb problémát jelent, mivel jelentősen növeli a gazdasági növekedés hatására már amúgy is gyorsuló inflációt. Az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő ülésén azonban ennek ellenére még nem lehet kamatemelésre számítani. Ennek oka, hogy az eurózóna több tagállama továbbra is komoly gazdasági nehézségekkel küzd, amit az alapkamat emelése tovább súlyosbítana, de a jelenlegi feszült tőkepiaci hangulatnak sem tenne jót egy kamatemelés" - nyilatkozta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Nem meglepő, hogy az euró újra gyengül
Kisebb korrekció az USA-ban - Drágult ma reggel az olaj, az arany stagnált - A technológiai papírok vezetik az emelkedést Ázsiában - Tovább gyengült a japán jen, a forint oldalazott - MOL kilátások - A vártnál nagyobb veszteségről számolt be a Danubius, 2010 az eddigi leggyengébb év lett - Ma áremelkedésre számítunk.
Nyugdíj: az állam bűne, nem a pénztáraké
"Nagyon rossznak" értékelte hazai nyugdíjrendszer átalakítását Bokros Lajos, az Európai Parlament képviselője, volt pénzügyminiszter a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában, míg a magán-nyugdíjpénztárak tervezett utólagos átvilágításáról pedig azt mondta: az egy "színtiszta bosszúhadjárat".
Orbán: ebben az évtizedben biztos nem lesz eurónk
"A csillagok jelenlegi állása szerint 2020 előtt nem lehet elképzelni" Magyarország csatlakozását az eurózónához - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök.
Még szép, erős forintunk is megbicsaklott...
Egész pénteken meredek lejtmenet jellemezte az amerikai indexeket - Nagyot emelkedett pénteken a kőolaj, az arany árfolyama is pluszban zárta a kereskedést - A Shanghai Composite kivételével a negatív tartományban vannak az ázsiai indexek - Pénteken nagyot erősödött a dollár, a forint enyhe gyengülést mutat - Ma az árfolyamok csökkenésére számítunk .
Ha Portugália bedől, Magyarországra nehéz időszak vár
Az euróövezet várhatóan gyengülő gazdasági aktivitása miatt "vegyesek" a közép-kelet-európai térség növekedési kilátásai, és főleg Magyarország és Csehország szenvedheti meg a valutauniós növekedés esetleges megtorpanását - áll londoni felzárkózó piaci elemzők helyzetértékelésében.
Nincs miért aggódnunk az euró miatt?
A davosi Világgazdasági Fórum egyik szekciójában szombaton Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt mondta, hogy szerinte már nem éri újabb nagy sokk az euróövezetet, az euró a továbbiakban stabil marad.
Az euró és a médiatörvény volt a fő téma
Első számú európai érdeknek nevezte Orbán Viktor miniszterelnök az euró megvédését és megerősítését pénteki, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.
"Mindenáron meg kell védeni az eurót"
Európa minden lehetséges eszközzel megvédi az eurót, de a közös valuta rendbetételéhez a jelenleginél mélyebb pénzügyi integráció szükséges - mondta csütörtökön Londonban idézett nyilatkozatában a francia miniszterelnök.
Tavasszal aggódhatunk csak igazán?
Az euróövezeti adósságválság újabb hulláma fenyeget tavasszal, amikor ezúttal két nagy tagállam, Spanyolország és Olaszország több százmilliárd eurós finanszírozási igényeiről kell gondoskodni - áll londoni pénzügyi elemzők előrejelzésében, amely szerint ebbe akár az euróövezet egésze is beleroppanhat.
Lesznek még kockázatok előttünk
A portugálok ma tartanak kötvényaukciót. A piac kíváncsian figyeli a fejleményeket. Ugyanakkor érdemes Spanyolországot is figyelni. Ott ugyanis az elkövetkező négy hónapban a bankoknak, több mint 30Mrd eurónyi hitelt kell megújítaniuk, miközben az állam is igyekszik egy pár milliárd euró pénzhez hozzájutni a piacon.
Euró? Már senkit nem érdekel...
Akár további másfél évtizedig, a 2020-as évek közepéig is elhúzódhat a közép-kelet-európai tagjelöltek euróövezeti felvétele, és a piac már nem is foglalkozik ennek az országcsoportnak a valutauniós csatlakozásával - áll londoni felzárkózó piaci elemzők legfrissebb helyzetértékelésében.
Eurócsatlakozás: egy lépés előre, kettő hátra
Január elsejétől a tizenhat tagú euróövezet tizenhét tagú: Észtország a közös pénzt használó övezet új, tizenhetedik tagja. A két másik balti ország, külföldi beruházásokban reménykedve, továbbra is sietne az euróövezetbe, de legalábbis Lettország esetében ezt fékezik az IMF-mentőcsomag feltételei, amelyek miatt Lettország esetleg kénytelen lesz kilépni az európai átváltási mechanizmusból (ERM-2.), márpedig az eurócsatlakozás egyik feltétele kétévi ERM-2.-tagság.
A dollár száguld, vagy az euró gyengül?
A Dow új lokális csúcsra ért, a nap végi beöntés ellenére pluszban zártak az amerikai indexek. Esett az olaj és az arany árfolyama is ma reggel. A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel. Erősödik a dollár, a forint 275 alatt mozog a reggeli órákban. Ma is oldalazó mozgás várható.
Euró: pénzünk nincs rá, kedvünk még kevésbé
Az Európai Unió kilenc tagállama szerződésben vállalt kötelezettséget az euró bevezetésére, ám a válság láttán mind többen halogatják a csatlakozást a valutaunióhoz, és ragaszkodnak nemzeti fizetőeszközükhöz - írta vasárnap a Welt am Sonntag című német lap.
Jó pár évig ne is reménykedjünk az euróban?
Az euróövezet perifériális tagállamainak pénzügyi gondjai miatt Közép-Európa országainak valószínűleg a 2010-es évtized végéig, sőt esetleg akár a 2020-as évekig is várniuk kell a valutauniós tagságra - jósolják legújabb előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Mi pedig hazaküldtük az IMF-et...
Zárva voltak tegnap az amerikai piacok, a határidős indexek többnyire stagnáltak - Stagnált tegnap az olaj és az arany árfolyama is - Pirosba borultak az ázsiai indexek - Erősödik a dollár, gyengül a jen a reggeli órákban - További csökkenésre számítunk a hazai parketten.