Nemzetközi hírek
USA:
- A negatív tartományban zárt pénteken az összes vezető amerikai index (S&P 500 -1,8%, Dow -1,4%, Nasdaq -2,5%). A befektetők továbbra is tartanak attól, hogy az egyiptomi események hatása továbbgyűrűzik a szomszédos országokra, ami előbb-utóbb az olajár megugrásához vezethet. Legnagyobb mértékben a technológiai papírokat tömörítő Nasdaq esett a Microsoft és az Amazon csütörtöki, gyenge negyedéves gyorsjelentése miatt.
- A geopolitikai feszültségek mellett a vártnál gyengébb negyedéves GDP adat is sokat rontott a hangulaton. A 3,5%-os elemzői várakozásokkal szemben csupán 3,2%-kal bővült az USA gazdasága a negyedik negyedévben. Az adat olvasata ugyanakkor kettős: egyrészt valóban kiábrándító, hogy a gazdaság nem hozza az eddigi intézkedésektől várt eredményeket, másrészt növeli annak esélyét, hogy az év első felében kifutó QE2-t újabb intézkedések (QE3) követik a Fed részéről, ami plusz likviditást jelenthet a piacok számára.
- A személyi fogyasztás bővülése a negyedik negyedévben a várt 4% helyett 4,4% volt a nulladik becslés szerint. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a decemberi 72,7 után 74,2 lett,azonban e két pozitív adat is kevésnek bizonyult ahhoz, hogy visszahozza a vásárlókat a parkettre.
- A Ford csalódást keltett negyedéves gyorsjelentésével, így árfolyama 14%-ot zuhant. A korrigált negyedéves EPS 30 cent lett a 48,4 centes konszenzussal szemben. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy az árbevételt sikerült éves szinten 4,6 milliárd dollárral (120,9 milliárdra) növelni és a 2010-es 6,6 milliárd dolláros nettó eredmény az elmúlt 11 év legjobbja lett. A szakszervezettel kötött megállapodás értelmében 40.600 fizikai munkás 5.000 dollárt kap egyszeri jutalomként a tavalyi 450 dollár után.
- A Chevron (-1,5%) a vártnál (2,4 dollár) jobb (2,51 dollár) negyedéves eredményt publikált, azonban ez a tény sem mentette meg az árfolyamot a csökkenéstől. 2011-ben a kitermelés 1%-os bővülésére számít a vállalat, és angliai finomítói eszközöket keres.
- A Honeywell International (-1,1%) 58 centes negyedéves eredménye szintén elmarad a várakozásoktól (86,2 cent). A cég szerint azonban a légitársaságok kevesebb géppel repülnek többet, így a repülőgép-alkatrész üzletágban, mely a teljes profit 40%-át adja, fellendülésre számítanak. (A repült órák száma tavaly 6%-kal nőtt, idén pedig további 4-6%-os növekedés várható.)
- Ma a decemberi személyi jövedelmekre és kiadásokra vonatkozó adatok illetve a chicagoi beszerzési menedzser index januári értéke kerül publikálásra. A S&P 500 vállalatai közül ma jelent az Exxon Mobil és az Andarko Petroleum.
Olaj és arany:
- 4,3%-os pluszban, 89,3 dolláron zárta a pénteki kereskedést a kőolaj. Ehhez hasonló napon belüli emelkedést májusban lehetett látni utoljára.
- Az erős emelkedő nap előtt másfél hétig csökkent a kőolaj árfolyama, így a legutóbbi 92,58-as ellenállástól még messze van a kurzus.
- Az emelkedés főként az egyiptomi zavargásoknak köszönhető, a befektetők ugyanis attól tartanak, hogy a Szuezi-csatorna forgalmát is befolyásolhatja a romló belpolitikai helyzet.
- Csütörtökön újabb támaszhoz érkezett az arany (1.315 dollár) árfolyama, melyről pénteken visszapattant, és 1.335 dollárig emelkedett.
Távol-Kelet:
- A Shanghai Composite kivételével a negatív tartományban vannak az ázsiai indexek (Nikkei -1,2%, Hang Seng -1,1%, Shanghai +1,3%, Kospi -1,8%, All Ordinaries -0,5%).
- Kedvező makoradatok érkeztek ma reggel Japánból. Hó/hó alapon januárban 3,1%-kal nőtt az ipari termelés az előzetes adatok szerint, ami jobb, mint a 2,9%-es piaci várakozás. A megkezdett lakásépítések száma pedig a várt 4,8% helyett 7,5%-kal nőtt éves szinten januárban.
- Kínában az olajtársaságok és az aranybányák részvényei tompították az esést a magasabb nyersanyagárak miatt (Shandong Gold-Mining +4,2%, Zijin Mining +3,6%, PetroChina +0,9%). Shanghai-ban a China Resources Land 1,0%-kal, míg a Shimao Property 2,0%-kal emelkedett, mivel a magas ingatlan eladási számoknak és lízing bevételeknek köszönhetően rekord nyereséget várnak a cégektől.
- A japán indexre az erős jen nyomta rá bélyegét. A Honda (-1,2%) profitja éves szinten 40%-ot esett tavaly október és december között, azonban a március 31-én záruló teljes pénzügyi évre vonatkozó várakozásait javította. Ezzel szemben a Mitsubishi Corp. Kereskedőház negyedéves profitja 91%-kal nőtt. Az egész évre vonatkozóan 46%-os profitbővülést vár a cég.
Devizák:
- Pénteken erősödni kezdett a dollár, miután az árfolyam lepattant az 1,373-as ellenállásról. A korrekció 1,361-ig tartott. Ha folytatódik a csökkenés, akkor a napokban 1,344-ig is lejöhet az árfolyam.
- Hetek óta oldalazás látható az USD/JPY devizapár grafikonján. A japán fizetőeszköz pénteken ismét a 81,85-ös szintig erősödött.
- A csütörtöki forinterősödést pénteken korrekció követte, mely a reggeli órákban is folytatódott. Az árfolyam már 273 felett mozog.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Addig-addig zúgolódtak az emberek Egyiptomban, míg néhány nap késéssel ugyan, de péntek délután a tőkepiacokon is meghallották ezt a zúgolódást, s félni kezdtek. Ugyan nem túl nagy forgalom mellett, de inkább eladásba kezdtek a befektetők, annál is inkább, mert a hétvége is közeledett. Így a reggel még szép, erős forintunk is megbicsaklott. Persze ez még akkor is csak egy korrekció, ha ma tovább csökken a BUX index, de nem hagyja el 200 napos mozgóátlag fölötti zónát. A világ attól fél, hogy az eddig Nyugat-barát Egyiptomból egy Irán típusú muszlim állam alakul ki, amely sok borsot tudna törni a fejlett államok orra alá. Az is érdekes, hogy az olaj ára is száguldásba kezdett, pedig Egyiptomban inkább gázmezők vannak, de azok sem oly hatalmasak. A Szuezi csatornát ugyan meg lehet kerülni, ami drágít a szállításon, s egy kicsit veszélyesebb is, de valószínűleg nem drágítja 1-2 dollárnál többel az olajat. Bár Egyiptomban 80 millióan laknak, GDP-je, amely 198 milliárd dollár volt tavaly, nem sokkal haladja meg a magyart. Vagyis nem feltétlenül kellene, hogy megrengesse a világot egy egyiptomi krízis. Persze az már sokkal fontosabb, hogy mi lesz az Egyiptomban levő befektetésekkel. Ez egy ilyen törékeny helyzetben viszont már érzékenyen érintheti mind az európai, mind az amerikai befektetőket és bankokat is.
Rövid hírek
- Az OTP bejelentette, hogy a banknál végrehajtott készletrendezés eredményeképpen a saját részvényállomány 4.799 darabbal nőtt. Így a bank tulajdonában lévő részvények állománya 2. 107.671 darab. A csoporttagoknál 2.073.560 részvény van.
- Az Állami Nyomda pénteken bejelentette, hogy megtörtént a GPV akvizíció pénzügyi zárása, a vételár megfizetése. A végső ár a GPV 50%-os részesedéséért 1,528 millió euróra rúg, mely majdnem a legalacsonyabb érték a még 2010 nyarán megadott 1,5-2,2 millió eurós tartományon belül. Az Állami Nyomda februártól veszi át az új leányvállalat irányítását, és ezzel egyidejűleg megtörténik a teljes (100%-os) konszolidáció is. A hír pozitív, de nem tartalmaz meglepetést. Az alacsony vételár mindazonáltal a GPV gyengébb pénzügyi teljesítményére is utal, hiszen a 2010 nyarán megkötött szerződés az ártartományt az EBITDA-tól, és a GPV új szerződéseinek sikerétől tette függővé.
- Egy részvényes kérésére a február 22-én tartandó rendkívüli RFV közgyűlés napirendjei pontjai kiegészültek (változás az alapszabály VIII. és X. pontjaiban a közgyűléssel és a cégjegyzéssel kapcsolatban). A részletes napirendi pontokat később teszi közé az RFV, azonban a rendkívüli közgyűlés megtartásának fő oka, hogy az egyik igazgatósági tag visszahívásra kerül. Valószínűnek tartjuk, hogy ez a tag Makra József, aki már korábban jelezte, hogy - személyes okok miatt - visszavonul a cégvezetéstől és részesedését is csökkenti az RFV-ben. Mivel erről a részvényesek már tudtak, így nem számítunk jelentős árfolyamhatásra.
Gazdasági hírek
- Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára elmondta, hogy a februárban bejelentendő reformlépések lehetővé teszik, hogy 2013-tól ne legyen szükség válságadókra.