Soros György Davosban a Világgazdasági Fórumon tartott beszédében is figyelmeztette Európát a görög csőd eshetőségére, az eurózóna összeomolására valamint, hogy hamarosan erőszakba torkolló zavargások törhetnek ki. (Londoni pénzügyi elemzők prognózisa szerint "99 százalék", hogy a valutaunió előbb-utóbb szétesik, és a folyamat nagy valószínűséggel az idén megkezdődik.) Február 5-én, a 46. nemzetközi biztonságpolitikai konferencián szintén társadalmi drámákról, továbbá hosszú deflációs periódusról beszélt a tekintélyes üzletember. A gazdaságtudós szerint ma az euró körül kialakult válság a legnyomasztóbb globális, politikai, ha úgy tetszik, biztonságpolitikai probléma. Olyan, ami felemészti Európa energiáit, végzetesen rombolhatja az unió belső kohézióját. Szerinte a negatív szcenárió csak úgy kerülhető el, ha a német vezetők azonnal megértik, hogy gyilkos receptet diktálnak az európai kormányoknak, amikor pusztán durva megszorításokra akarják őket kényszeríteni.
– A pénzügyi fegyelem, a takarékosság, a rendkívüli kiadáscsökkentés abszolút rendben van. A csak megszorítások, takarékosság, drámai ütemű adósságcsökkentés azonban katasztrófát okozhat. Recesszióba, sőt annál is veszélyesebb helyzetbe sodorják Európát, ha most mindenkire egyidejűleg rákényszerítik a drákói szigort, és ezt közben nem tudják ellensúlyozni más lépésekkel. Már most be kell indítani a gazdaságélénkítő stimulusokat. Mindenütt. Európa minden országában és azonnal! Ezt kellene megérteniük végre a német döntéshozóknak. De még mindig késlekednek, húzzák az időt. Jelzem: a szociáldemokraták és a zöldek már értik miről van szó, Steinmeier szociáldemokrata vezér itt Münchenben ragyogóan ecsetelte a történetet a maga valóságában: ha minden eurós és uniós tagállamban egyszerre megy végbe a megszorítás, akkor abból egy végeláthatatlan deflációs spirál következik. Steinmeiernek igaza van. Ugyanis ha minden érintett ország teljesíteni kényszerül a németek által diktált deficitre és adósságra vonatkozó követelményeket, akkor lényegében sehol sem indul be a gazdasági növekedés – olvasható Soros György gondolata az alapblog.hu-n.
Mindennek nagyon borús következménye lehet: lefelé tendálnak a bérek, az árak, növekszik a munkanélküliség, társadalmi robbanások, éhséglázadások, új nacionalizmus fenyegetnek. Összességében hallatlan biztonságpolitikai veszedelem fenyegeti a nyugati világot, legalábbis Európát, válaszolja az alapblog kérdésére Soros, aki Európán belül – és pártállástól függetlenül általában az amerikai gazdaságpolitikai szakértők szinte mindegyike – az ütőképes vezető erőt hiányolja, amely ebben az esetben kizárólag Németország lehetne. Németországot gazdasági, pénzügyi érdemei, teljesítménye teszik alkalmassá a nagyhatalmi szerepre és arra, hogy diktáljon az euróövezet többi tagjának. Ma azonban rossz a recept, amit a többieknek felír: csak megszorítások, takarékosság, drámai ütemű adósságcsökkentés. Ebből katasztrófa következhet, vonja le a következtetést Soros György.
Az eurókötvény a megoldás
A neves pénzügyi szakember stimulus-párti. De nem nemzeti alapon. Az IMF –nek komoly szerepe lehet az euró stabilizálásában, de a sorsdöntő jelentőségű stimulust Soros György szerint a közös eurókötvény kibocsátásától lehet csak várni. (Lehetséges forgatókönyvről itt olvashat.)
– Lehetetlenség az, ha egy-egy tagország nemzeti alapon próbál kikászálódni a bajból. Nemzeti élénkítő politikák nem létezhetnek egy gazdaságilag és pénzügyileg ennyire összefonódott rendszerben. Csak és kizárólag összeurópai élénkítés lehetséges, reális.
Monetáris oldalról az EKB már beindított könnyítéseket a pénzáramláshoz, ezt kell fokoznia. Fiskális oldalról jelentkezik a drámai hiátus. A nemzeti költségvetések – mivel drámaian szűkülni kényszerülnek – egyszerűen nem tudnak új pénzeszközökkel az élénkítés szolgálatába állni. A németek alkotmányos kifogásokat hangoztatnak az eurókötvény projekttel szemben, félnek az ismeretlen következményektől. Ez esetben szerintem változtatniuk kell az alkotmányukon. Mert nem létezik más út a szinte kezelhetetlen defláció, hosszú recesszió és a társadalmi-gazdasági drámák elkerüléséhez, csak ez. Hangsúlyozom, nem az a baj, hogy a németek irányítanak. Hanem az, hogy meggyőződésem szerint rosszul teszik.
A teljes interjút az Alapblogon olvashatja.