Sikertörténet válsággal fűszerezve

Olyan válságokat, mint a jelenlegi euroövezeti krízis - s azt nem lehet kizárni, hogy egyszer ismét bekövetkezik még egy ilyen válság - csak egy erős, döntéshozatali hatáskörrel és pénzeszközökkel rendelkező központi intézmény tud kezelni - számolt be az MTI tudósítója Simor Andrásnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének az alpbachi Európa Fórumon szeptember 1-jén elhangzott előadásának egyik megállapításáról. A beszámoló szerint a magyar jegybankelnök úgy vélekedett: az euroövezet számára „nincs visszaút, csak előre lehet haladni".

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Westerwelle az euróról
Guido Westerwelle német külügyminiszter szeptember 2-ai egynapos hivatalos pozsonyi látogatásán azt követően, hogy vendéglátójával, Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszterrel tárgyalt, kijelentette: „Szükségünk van a kemény valutára, de a kemény valutát csak azzal tudjuk elérni, hogy versenyképesek és fegyelmezettek leszünk”. A német diplomácia vezetője szerint Európának stabilitásra és fegyelemre van szüksége, hogy sikeresen megbirkózzon az euroövezet pénzügyi problémáival, számolt be minderről az MTI.

Bizonyos országokban folytatott gazdaság- és költségvetési politikák kudarca a mostani euroövezeti válság, nem a közös valutáé. Tíz év árstabilitás mutatja, hogy az euró sikertörténet - mondta többek között Simor András magyar jegybankelnök a Tirolban rendezett nemzetközi konferencián. (Európában hitelből finanszírozták a mentőcsomagokat, és a költségvetési fegyelem fellazításával teremtettek forrást a túléléshez, az addigi gazdasági struktúra fenntartásához.)

Az MNB elnöke szerint a válság ugyanakkor feltárt bizonyos intézményi és politikai gyengeségeket az euroövezetben és az EU-ban is. Az egyik tanulság, hogy a szabályok megléte önmagában nem jelenti azt, hogy be is tartják azokat. Ezért a szabályok betartásának kikényszerítése érdekében szükség van egy erős, központi intézményre az euroövezetben.

A görög adósságválságra utalva Simor András azt mondta, hogy ha olyan államok, mint Németország és Franciaország, az elmúlt évtized közepén következmények nélkül figyelmen kívül hagyhatták a szabályokat, akkor nem lehet hibáztatni a kisebb országokat, ha azt gondolják, talán ők is megtehetik ugyanezt. Simor András kifejtette: a Magyarországhoz hasonló közép- és kelet-európai országok számára nem az a kérdés, hogy csatlakozzanak-e az euroövezethez, hanem az, hogy mikor tegyék ezt. Az MNB elnöke szerint ezekben az országokban - ahol az adósság fele devizában van - a kérdés az, hogy mikor felkészültek arra, hogy hatékonyan helyt álljanak a versenyben az euroövezetben.


Simosr András MNB-elnök.
Fotó: archív
Eurokötvények
A magyar jegybankelnök szerint jelenleg politikailag „nem reális", hogy az államok kizárólag eurokötvényeket bocsássanak ki, mert ehhez teljes pénzügyi unióra lenne szükség. Hozzátette: nem hiszi, hogy az eurózóna készen állna erre. Kifejtette: az eurokötvény-kibocsátásra a másik lehetőség az, hogy az Európai Bizottság felhatalmazást kapjon egy pénzügyi stabilitási alap létrehozására válság esetére. Hozzátette: az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) jelenleg is kibocsát kötvényeket uniós garanciával.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo