Bizonyos országokban folytatott gazdaság- és költségvetési politikák kudarca a mostani euroövezeti válság, nem a közös valutáé. Tíz év árstabilitás mutatja, hogy az euró sikertörténet - mondta többek között Simor András magyar jegybankelnök a Tirolban rendezett nemzetközi konferencián. (Európában hitelből finanszírozták a mentőcsomagokat, és a költségvetési fegyelem fellazításával teremtettek forrást a túléléshez, az addigi gazdasági struktúra fenntartásához.)
Az MNB elnöke szerint a válság ugyanakkor feltárt bizonyos intézményi és politikai gyengeségeket az euroövezetben és az EU-ban is. Az egyik tanulság, hogy a szabályok megléte önmagában nem jelenti azt, hogy be is tartják azokat. Ezért a szabályok betartásának kikényszerítése érdekében szükség van egy erős, központi intézményre az euroövezetben.
A görög adósságválságra utalva Simor András azt mondta, hogy ha olyan államok, mint Németország és Franciaország, az elmúlt évtized közepén következmények nélkül figyelmen kívül hagyhatták a szabályokat, akkor nem lehet hibáztatni a kisebb országokat, ha azt gondolják, talán ők is megtehetik ugyanezt. Simor András kifejtette: a Magyarországhoz hasonló közép- és kelet-európai országok számára nem az a kérdés, hogy csatlakozzanak-e az euroövezethez, hanem az, hogy mikor tegyék ezt. Az MNB elnöke szerint ezekben az országokban - ahol az adósság fele devizában van - a kérdés az, hogy mikor felkészültek arra, hogy hatékonyan helyt álljanak a versenyben az euroövezetben.