Ha Portugália bedől, Magyarországra nehéz időszak vár

Az euróövezet várhatóan gyengülő gazdasági aktivitása miatt "vegyesek" a közép-kelet-európai térség növekedési kilátásai, és főleg Magyarország és Csehország szenvedheti meg a valutauniós növekedés esetleges megtorpanását - áll londoni felzárkózó piaci elemzők helyzetértékelésében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elemzés szerint a kelet-európai térség megérezheti azt is, ha Portugália külső pénzügyi segítségre szorul.

Exportfüggők 

A Moody's Analytics - a Moody's Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző és előrejelző szolgálata - új prognózisában közölte: azzal számol, hogy a következő negyedévekben lassulni kezd az euróövezeti növekedés, tekintettel arra, hogy valutauniós tagállamok államháztartásuk konszolidálásának jegyében meredek kiadáscsökkentésbe kezdenek, vagy adókat emelnek, esetleg mindkét módszert egyszerre alkalmazzák. A ház szerint Magyarország és Csehország különösen érzékeny lehet egy ilyen fejleményre, mivel e két országban a fő gazdasági hajtóerő az export, és az elsődleges kereskedelmi partner az euróövezet. Csehország kivitelének 50 százaléka, a magyar export 40 százaléka az euróövezetbe irányul - áll a Moody's Analytics kimutatásában.

Felpörgő USA és EU

Más nagy londoni házak derűlátóbbak a valutauniós növekedési kilátásokkal kapcsolatban, ám szintén további jelentős kockázatokat látnak. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett globális előrejelzésében a vártnál jobb amerikai és euróövezeti gazdasági teljesítmény hatására jelentősen javította a két gazdasági erőcentrumra, és ezzel együtt a világgazdaság egészére érvényben tartott növekedési prognózisát.    

A cég 2,7 százalékra emelte az amerikai gazdaság idei növekedésére adott becslését az előző előrejelzésében szereplő 2,2 százalékról, az euróövezetben pedig jelenleg 1,5 százalékos éves növekedést vár 2011 egészére a múlt hónapban jósolt 0,9 százalék helyett. Az EIU londoni szakelemzői ennek együttes hatásaként az előző előrejelzésben szereplő 3,8 százalékról 4,0 százalékra emelték a világgazdaság egészére adott - vásárlóerő-paritáson számolt - idei növekedési prognózisukat. A ház szerint ugyanakkor távolról sem múltak el az euróövezeti szuverén adósságválsággal kapcsolatos kockázatok.

Görög könnyítés
A görög To Vima lap értesülése szerint az EU, az IMF és az EKB új megoldást keres a görög adósságteher enyhítésére, a megoldás a 80-as évek végén számos latin-amerikai országot az államcsődtől megmentő "Brady-terv" mintáján alapulna. Az első lépésben Görögország pénzt venne fel az EU mentőcsomagjából görög államkötvények visszavásárlására 75 százalékos névértéken. Az érintett kötvények az EKB és magánbefektetők tulajdonában vannak. Az EU és az IMF ezt követően a görög adósság futamidejét 30 évre meghosszabbítaná. Az elképzelés szerint azokat a magánbefektetőket is "megkérnék" a görög kötvények futamidejének meghosszabbítására 15-20 évre, akik együttesen több mint 100 milliárd euró értékben tartanak portfolióikban görög államkötvényeket. Az adósság átszervezése keretében 2011 végéig a görög adósságállomány mintegy kétharmadát rendeznék át új profilba. Görögország tavaly 110 milliárd euró hitelt vett fel az EU-tól és az IMF-től az államcsőd elkerülése érdekében. A hitel ellenében az országnak rendbe kell tennie államháztartását. A görög államadósság a számítások szerint 2013-ban érné el zenitjét a GDP 158 százalékán, ami számos szakértő szerint már finanszírozhatatlanul magas szint. A Davosi Világgazdasági Fórumon Jeórjiosz Papakonsztantinu (George Papaconstantinou) görög pénzügyminiszter a görög adósságteher könnyítéséről folyó informális tárgyalásokról tett említést.

Portugália biztosan segítségre szorul 

 

Az EIU elemzői "gyakorlatilag elkerülhetetlennek" nevezték, hogy Görögország és Írország után Portugália is külső pénzügyi segítség igénybevételére kényszerüljön. A cég szerint a piacon forgó portugál államadósság jelenlegi hozamszintjei "kiárazzák" Portugáliát a tőkepiacokról, és ugyanez érvényes a portugál bankokra is, amelyek finanszírozása változatlanul az euróövezeti jegybank (EKB) likviditási forrásaitól függ.

A Capital Economics nevű vezető citybeli pénzügyi tanácsadó cég szakelemzői minap Londonban kiadott forgatókönyvükben szinte ugyanerre a véleményre jutottak. A ház szakértői szerint Portugáliát a piac "régóta a következő dominónak tekinti", és most már nem az a kérdés, hogy Portugália a görögországihoz és az írországihoz hasonló EU/IMF-mentőcsomagra szorul-e, hanem az, hogy mikor. Ezek a vélemények egybecsengenek a Moody's Aanalytics hétvégi londoni elemzésében szereplő prognózissal. A cég szakértői közölték: várakozásuk szerint Portugália "még az (idei) első negyedév vége előtt" segítséget kér az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által létrehozott 750 milliárd eurós pénzügyi mentőalapból.

Aggodalomra van azért ok

A Moody's Analytics szerint egy ilyen fejleménynek "közvetett hatásai" lennének Közép- és Kelet-Európára. Az exportra gyakorolt hatás korlátozott lenne, mivel Portugália önmagában nem kulcsfontosságú kereskedelmi partnere a közép-kelet-európai térségnek.

Mindazonáltal Közép- és Kelet-Európa egyes gazdaságainak szoros kapcsolata az euróövezettel azt jelenti, hogy ezek a gazdaságok érzékenyek az euróövezeten belüli sokkokra. Így ha Portugália pénzügyi segítségért folyamodik, a befektetői félelmek a közép-kelet-európai térségben is erősödhetnek, ami akár a nemzetközi tőkepiaci hozzáférést is korlátozhatja egyes felzárkózó európai gazdaságok számára - áll a Moody's Analytics hétvégi londoni elemzésében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo