A pénzügyminiszterek annak az átfogó javaslatcsomagnak a még nyitott kérdéseiről tárgyaltak, amelyet a tervek szerint az EU-tagországok állam- és kormányfői hagynak jóvá csütörtöki és pénteki brüsszeli találkozójukon. A csomag számos eleméről, így a zóna versenyképességét növelni hivatott paktumról az euróövezeti országok vezetőinek tíz nappal ezelőtti találkozóján már döntés született.
Most elsősorban az állandó stabilitási mechanizmussal (ESM) kapcsolatos kérdéseket tekintették át. Az ESM a tervek szerint 2013-ban kezdi meg működését, hitelezési kapacitása el fogja érni az 500 milliárd eurót. A megállapodás szerint a befizetett alaptőke eléri majd a 80 milliárd eurót. Emellett 620 milliárd eurónyi lehívható tőke fölött is rendelkezik majd. A befizetett tőke négy év alatt, fokozatosan éri el az említett mennyiséget.
A jelentős tőkearány révén a miniszterek egyebek közt azt remélik elérni, hogy az alap a legmagasabb hitelminősítési osztályzatokkal rendelkezik majd - ismerte el Juncker. A jelenlegi, ideiglenes stabilitási mechanizmusból azért nem lehetne a névértékének megfelelő 440 milliárd eurót hitelezni (bár erre egyelőre nincs is igény), mert a hitelminősítés elmarad a maximális értéktől. Juncker szerint megállapodtak abban is, hogy a mechanizmus nemzetközi intézménnyé lép majd elő, amiről szerződés rendelkezik majd az euróövezeti tagok között. Székhelye Luxembourgban lesz.
Szegényebbek kevesebbet
Több résztvevő nyilatkozata szerint hétfőn abban is egyetértettek, hogy a mechanizmusban érintett országok befizetési arányain valamelyest változtatnak annak érdekében, hogy a szegényebb euróövezeti tagokra kisebb teher háruljon. Ezt egyebek között Szlovákia sürgette, amely már Görögország segítése idején is (önhatalmúlag) kimaradt az uniós mechanizmusból. Döntöttek hétfőn arról is, hogy az ESM-ből igénybe vehető hitelek kamatozása kedvezőbb lesz, mint a jelenlegi állandó mechanizmusé.
Juncker hangoztatta: az egyes hitelek esetén ugyanúgy üdvözlik majd a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részvételét, mint a jelenlegi, ideiglenes mechanizmus esetében. A csütörtöki állam- és kormányfői találkozó témái közé tartozik az euró stabilitását garantáló, a tagállamok közti gazdasági koordinációt erősítő hat új jogszabály jóváhagyása. Ezzel kapcsolatban Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke hétfőn felszólalt az Európai Parlamentben, és kérte, hogy az EP adja jóváhagyását a miniszteri Tanácsban megállapodott javaslathoz. Az EP mindazonáltal több mint ezer módosító indítványt vitat ebben a témában.