A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház közgazdászai szerint a csütörtökön tapasztalt piaci hangulatjavulás arra a feltételezésre alapult, hogy a mentőcsomagról végül mégsem lesz népszavazás, és a jelenlegi - vagy még nagyobb valószínűséggel a következő, átmeneti - görög kormány elfogadja a múlt heti EU-csúcson született intézkedési terv feltételeit. A ház szerint ez azt jelentheti, hogy csökkenhet a rendezetlen körülmények közepette bekövetkező görög fizetésképtelenség veszélye.
Az elemzők szerint azonban a görögországi belpolitikai fejlemények elvonták a figyelmet a válság egy potenciálisan sokkal nagyobb horderejű fejleményéről, vagyis arról, hogy az euróövezeti vezetők a közös valuta születése óta először voltak hajlandók elismerni, hogy a valutaunióból „kifelé is vezet út". A görög távozás lehetőségének elismerése az euróövezeti vezetők azon nézetét is tükrözheti, hogy Görögország kilépése rendezett módon végrehajtható úgy, hogy közben a valutaunió fennmaradó részét egyben lehet tartani. A ház szerint azonban a tény, hogy a görög távozás lehetősége ilyen nyíltan szóba került, mindenképpen „földindulásszerű" eltolódást jelent ahhoz a korábban széles körben vallott állásponthoz képest, hogy az „áthághatatlan" pénzügyi, mechanikai és jogi akadályok miatt lehetetlen az euró elhagyása. (Az euróövezeti adósságválsággal az Európai Unió immár dezintegrációs szakaszba lépett.)
Más nagy londoni házak - a Capital Economics elemzőihez hasonlóan - már jó ideje azt jósolják, hogy a versenyképesség helyreállításához szükséges kiigazításokat a bajban lévő valutauniós tagországok várhatóan nem lesznek képesek az euróövezeten belül végrehajtani. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - legújabb globális előrejelzésében közölte, hogy az adósságválság miatt most már 40 százalékosra teszi az euróövezet felbomlásának valószínűségét. Az EIU által a valutaunióra kidolgozott kockázati forgatókönyvek egyaránt elképzelhetőnek nevezik az eladósodott déli eurótagállamok leválását és azt is, hogy Németország dönt a távozás mellett. Az EIU szerint ez utóbbi fejlemény egyben a közös valuta végét is jelentené.