Nem a tőzsdék hete lesz a mostani...

A héten csak egy biztos a nyugat-európai értéktőzsdéken: a további bizonytalanság. Az euró messze került idei csúcsától a dollárral szemben, és az olaj meg sem közelíti, idei 127 dolláros hordónkénti rekordját.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi három hét alatt a befektetők jelentősen átárazták - lefelé - a részvényeket. A visszavonulás az áru- és a kőolajpiacon kezdődött - onnan terjedt át a részvénypiacokra -, mert az addig elért, 2008 nyara óta nem látott nyersanyag- és olajárcsúcsok okozta inflációs és kamatemelési veszélyek mind kétségesebbé tették a világgazdasági fellendülés töretlen folytatódását a második félévben. Ehhez járultak az utóbbi időben az euróövezeti államadósság-válság legújabb fordulatai: az ír kormány kérte EU-IMF mentőprogramja feltételeinek könnyítését, és elkezdődött a vita arról, vajon Görögország átütemezésre szorul-e, miután a számára tavaly megítélt EU-IMF-mentőprogram sem húzta ki eddig a kátyúból.

Tőzsdék lejtmenetben

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója pénteken 0,2 százalékos napi emelkedéssel 1.136,12 ponton végzett, mind messzebb idei csúcsától, a február 17-i 1.186,30 ponttól, amely a legmagasabb volt 2008. szeptember eleje óta is. Még 1,01 százalékkal meghaladta a tavaly év végi értékét, de már egyvégtében a harmadik hetét zárta alacsonyabban, mint az előzőt.

A londoni FTSE-100-as mutató a múlt héten átmenetileg a tavaly év végi értéke alá süllyedt.

Az FTSEurofirst 300-as a történelmi mélypontját 2009. március 9-én érte el, 645,50 ponton. A tavalyi évet 7,26 százalékkal magasabban végezte, mint 2009-et, amikor 25,7 százalékkal javult. Előzőleg 2008-ban, története legrosszabb évében 44,78 százalékot zuhant. A világválság előtti utolsó "békeévet", 2007-et 1506,61 ponton végezte. A New York-i értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) a múlt hetet 0,7 százalékkal, az S&P 500-as gyűjtőmutató 0,3 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,9 százalékkal alacsonyabban végezte, mint az előzőt.

Az euró 1,4154 dollár volt péntek este, 0,38 százalékkal erősebb az egy héttel korábbi 1,4101 dollárnál, 5,86 százalékkal jobb, mint tavaly év végén. Ám igen messze került idei csúcsától, az 1,4939 dollártól, amelyet május 4-én ért el; ez a legmagasabb volt 2009. december 4-e óta is. Noha az Európai Központi Bank (EKB) áprilisban már megkezdte a kamatemelést, és hasonlóra az Egyesült Államokban belátható időn belül semmi esély, az áru- és értékpiacokat sújtó kockázatkerülés szokás szerint a dollárnak és a svájci franknak kedvezett az utóbbi hetekben. Még az arany is nehezen küzdötte magát 1.500 dollár fölé a hét végére: péntek este 1.507,20 dollár volt azonnali szállításra Londonban, alig több az egy héttel korábbi 1.505,59 dollárnál, és szintén igen messze legutóbbi történelmi csúcsától, 1,575,79 dollártól, amelyet május 2-án ért el. A devizapiacon sem várható fordulat a jövő héten.


A londoni (FTSE, kék), a frankfurti (DAX, piros) és a New York-i (Dow Jones, zöld) tőzsdeindexek mozgása az elmúlt három hónapban - Yahoo Finance

Dollár: újrafelfedezve

Péntek este az euró 1,2422 svájci frank volt, 1,37 százalékkal rosszabb az egy héttel azelőttinél, 0,56 százalékkal gyengébb, mint év végén, miután pénteken korábban 1,2401 frankon új történelmi mélypontot ért el a svájci valutával szemben. Az előző történelmi mélypont december 30-án volt 1,2404 frankon. Kereskedők szerint a magyar kormány és a bankok megállapodásának híre a 180 forintos frankárfolyamról a devizaadósok számára szintén ránehezedett az euró/frank párosra - írta a Reuters. Mindazonáltal az államadósság-válsággal is küzdő eurónak nem sok szégyenkezni valója van: a befektetők által az utóbbi három hétben újra "felfedezett" dollár is csak 0,8773 frank volt péntek este, mindössze 2,61 százalékkal jobb a történelmi mélypontjánál, amelyet éppen május 4-én ért el 0,8550 frankon. Péntek este a dollár 18,01 százalékkal gyengébb volt a frankhoz képest, mint tavaly év végén.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj szabadpiaci ára a legközelebbi, júliusi határidőre a hét végén hordónként (159 liter) 112,39 dolláron zárt, 0,79 százalékkal olcsóbban az előző hét végi 113,28 dollárnál az Intercontinental Exchange londoni jegyzésében, és főleg sokkal olcsóbban idei csúcsánál, 127,02 dollárnál, amelyet április 11-én ért el. Annál drágább utoljára 2008. augusztus elsején volt.

Fontos bejelentések a héten

  • Hétfőn jelennek meg az euróövezeti ipari és szolgáltatási teljesítménymutatók (PMI) előzetes adatai májusról.
  • Kedden a német statisztikai hivatal kiadja az első negyedévi GDP-növekedés részletes adatait, az Ifo gazdaságkutató intézet pedig a májusi üzleti hangulatmutatóját. Kedden jelennek meg az EU-beli és az euróövezeti új ipari megrendelések adatai márciusról.
  • Szerdán a GfK fogyasztói hangulatmutatója következik Németországból, majd a brit GDP első negyedévi alakulásának részletes adatai következnek. Lengyelországban megjelennek a munkanélküliség áprilisi adatai.
  • Pénteken az EKB kiadja az M3-as pénzellátás, azon belül a hitelforgalom adatait áprilisról, az Európai Bizottság pedig a májusi gazdasági, üzleti, ipari, szolgáltatási és fogyasztói hangulatmutatóit.
  • Az Egyesült Államokban kedden közlik a statisztikát az új lakások áprilisi forgalmáról, szerdán a tartós cikkek áprilisi megrendeléseiről, csütörtökön a vállalati profitok első negyedévi alakulásáról és a GDP első negyedévi adatainak felülvizsgálatáról, pénteken a személyi jövedelmek és kiadások áprilisi alakulásáról, és a Michigani Egyetem és pénteken jelenteti meg a hó végi fogyasztói hangulatmutatóját.
  • Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal kedden ismerteti a kiskereskedelem márciusi adatait.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo