Elkerülhető az „ördögi spirál"

Várhatóan nehezek lesznek a tárgyalások az IMF-fel, de ha a kormánynak sikerülne megállapodásra jutnia a Nemzetközi Valutaalappal, az jelentősen csökkentené a magyar kockázati felárakat - vélekedtek Magyarország tárgyalási szándékának bejelentéséről pénteki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Elővigyázatossági egyezmény lehet
Kép:flickr

A magyar kormány valószínűleg ódzkodna a közvetlen pénzügyi segítség elfogadásától, (ha ismét az IMF-el kötne megállapodást) tekintettel az ahhoz kötött szigorú IMF-feltételrendszerre, vélik a Commerzbank pénzügyi elemzői. Az eddigi kormányzati nyilatkozatok olyasféle elővigyázatossági egyezmény lehetőségére utalnak, mint amilyen Románia és az IMF között is fennáll. Ez nem jelent közvetlen pénzfolyósítást, és abban az esetben tenné lehetővé az IMF-támogatást, ha a magyar kormánynak hirtelen nagyobb finanszírozási szükségletei jelentkeznének.

Elkerülhető az „ördögi spirál"

Egy ilyen „biztosítási megoldás" valószínűleg önmagában hozzájárulna a magyar kockázati felárak jelentős eséséhez, és ha „reális" megállapodás születik az IMF-fel, „ki van kövezve az euró forintárfolyamának lefelé vezető útja is". A ház elemzői szerint azonban a forint további erősödése szempontjából fontos „a jó légkör kialakítása" olyan „gyümölcsöző tárgyalásokhoz", amelyek megteremtik egy reális egyezség alapját, bármiféle nagyobb végrehajtási kockázat nélkül.

Tartotta magát a CDS-felár
Az előző napi jelentős csökkenés után pénteken is a 600 bázispontos határ alatt volt a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama az 590,1 bázispontos előző záró után 586 bázispont környékén mozgott a pénteki londoni kereskedésben. A hét első felében mértek jóval 610 bázispont feletti magyar CDS-középárfolyamokat is a londoni piacon. A péntekre kialakult magyar CDS-díjszabás azt jelenti, hogy a magyar törlesztési leállás elleni határidős biztosítási tranzakciók éves középárfolyama most hozzávetőleg 586 ezer euró minden 10 millió euró magyar szuverén adósságra, 30 ezer euróval olcsóbb a hét eleji díjszabásoknál.

Nem várható, hogy a bejelentést gyors megállapodás követi a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzőinek értékelése szerint. A tárgyalások nehezek lesznek, mivel a magyar kormány valószínűleg megpróbálja korlátok közé szorítani a jövőbeni IMF-programhoz kötődő feltételeket, és törekedni fog az IMF-fel történő újbóli kapcsolatfelvétel „politikai árának minimalizálására is". A GS szerint azonban egy hiteles IMF-programmal Magyarország elkerülheti a mind lassabb növekedéshez társuló egyre erősebb költségvetési megszorítások „ördögi spirálját". A ház londoni szakelemzői szerint emellett egy ilyen program - vagy „legalábbis az arról szóló hiteles megállapodás" - hozzájárulhat annak elkerüléséhez is, hogy Magyarország államadós-osztályzata a befektetésre már nem ajánlott kategóriába kerüljön át, az IMF-egyezség ugyanis javíthatja a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát. A GS londoni közgazdászai értékelésükben kiemelték, hogy a kiszámíthatósági tényező volt az egyik oka a Fitch Ratings és a Standard & Poor's múlt hétvégi negatív hitelminősítői lépéseinek.

Csütörtöki reflexiók

A magyar tárgyalási szándékról csütörtökön közzétett bejelentés után - és az IMF közleményének megjelenése előtt, miszerint a valutaalap nem tud erről - Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője úgy vélekedett: a tárgyalások hírével Magyarország „időt nyerhet a hitelminősítőknél", és elképzelhető, hogy a hitelminősítők - ha szándékukban állt a magyar adósosztályzat rontása - ezt a döntésüket most elhalasztják. Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza az MTI-nek azt mondta, hogy elképzelhetőnek tartja a hitelminősítői döntések halasztását. Ugyanígy vélekedtek az HSBC bankcsoport londoni elemzőrészlegének felzárkózó piaci szakértői is, akik szerint az IMF-nek ugyan még nyilatkoznia kell a lehetséges megállapodás mibenlétéről, de ha az egyezség létrejön, az elégséges lehet a befektetési ajánlású magyar államadós-besorolások megőrzéséhez, és akár a jegybanki kamatemelések elkerüléséhez is. (Mérvadó külföldi lapok kommentárjait itt olvashatja.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo