A magyar kormány valószínűleg ódzkodna a közvetlen pénzügyi segítség elfogadásától, (ha ismét az IMF-el kötne megállapodást) tekintettel az ahhoz kötött szigorú IMF-feltételrendszerre, vélik a Commerzbank pénzügyi elemzői. Az eddigi kormányzati nyilatkozatok olyasféle elővigyázatossági egyezmény lehetőségére utalnak, mint amilyen Románia és az IMF között is fennáll. Ez nem jelent közvetlen pénzfolyósítást, és abban az esetben tenné lehetővé az IMF-támogatást, ha a magyar kormánynak hirtelen nagyobb finanszírozási szükségletei jelentkeznének.
Elkerülhető az „ördögi spirál"
Egy ilyen „biztosítási megoldás" valószínűleg önmagában hozzájárulna a magyar kockázati felárak jelentős eséséhez, és ha „reális" megállapodás születik az IMF-fel, „ki van kövezve az euró forintárfolyamának lefelé vezető útja is". A ház elemzői szerint azonban a forint további erősödése szempontjából fontos „a jó légkör kialakítása" olyan „gyümölcsöző tárgyalásokhoz", amelyek megteremtik egy reális egyezség alapját, bármiféle nagyobb végrehajtási kockázat nélkül.
Nem várható, hogy a bejelentést gyors megállapodás követi a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzőinek értékelése szerint. A tárgyalások nehezek lesznek, mivel a magyar kormány valószínűleg megpróbálja korlátok közé szorítani a jövőbeni IMF-programhoz kötődő feltételeket, és törekedni fog az IMF-fel történő újbóli kapcsolatfelvétel „politikai árának minimalizálására is". A GS szerint azonban egy hiteles IMF-programmal Magyarország elkerülheti a mind lassabb növekedéshez társuló egyre erősebb költségvetési megszorítások „ördögi spirálját". A ház londoni szakelemzői szerint emellett egy ilyen program - vagy „legalábbis az arról szóló hiteles megállapodás" - hozzájárulhat annak elkerüléséhez is, hogy Magyarország államadós-osztályzata a befektetésre már nem ajánlott kategóriába kerüljön át, az IMF-egyezség ugyanis javíthatja a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát. A GS londoni közgazdászai értékelésükben kiemelték, hogy a kiszámíthatósági tényező volt az egyik oka a Fitch Ratings és a Standard & Poor's múlt hétvégi negatív hitelminősítői lépéseinek.
Csütörtöki reflexiók
A magyar tárgyalási szándékról csütörtökön közzétett bejelentés után - és az IMF közleményének megjelenése előtt, miszerint a valutaalap nem tud erről - Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője úgy vélekedett: a tárgyalások hírével Magyarország „időt nyerhet a hitelminősítőknél", és elképzelhető, hogy a hitelminősítők - ha szándékukban állt a magyar adósosztályzat rontása - ezt a döntésüket most elhalasztják. Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza az MTI-nek azt mondta, hogy elképzelhetőnek tartja a hitelminősítői döntések halasztását. Ugyanígy vélekedtek az HSBC bankcsoport londoni elemzőrészlegének felzárkózó piaci szakértői is, akik szerint az IMF-nek ugyan még nyilatkoznia kell a lehetséges megállapodás mibenlétéről, de ha az egyezség létrejön, az elégséges lehet a befektetési ajánlású magyar államadós-besorolások megőrzéséhez, és akár a jegybanki kamatemelések elkerüléséhez is. (Mérvadó külföldi lapok kommentárjait itt olvashatja.)