Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszba fordultak az amerikai részvényindexek tegnap a múlt heti esést követően (Dow +2,5%; S&P +2,3%; Nasdaq +1,3%). 1.120 pont körüli szintről pattant az S&P500 és az 1.165-1.167 pont közötti résig emelkedett az értéke. Az európai adósságproblémák és recessziós félelmek állnak szemben a rendkívül alacsony részvényárazottsággal, tegnap pedig az utóbbi győzedelmeskedett.
- A német pénzügyminiszter, Schäuble szerint nincs tervben az EFSF jelenlegi 440 milliárd eurós keretének emelése, de az intézményt hatékony eszközökkel fogják felruházni, hogy megsegítse a bajba jutott országokat. A hétvégi IMF-Világbank ülés után hírforrások szerint felmerült a lehetősége, hogy az EFSF keretét 2-3.000 milliárd euróra emelnék, hogy hatékonyan tudjon segíteni egy komolyabb dél-európai csődhullám esetén is.
- Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter szerint az európai vezetők megértették a világ hétvégi üzenetét, hogy mihamarabb cselekedniük kell az euróövezet adósságválságának megoldása érdekében.
- Az amerikai részvények szépen emelkedtek a bankszektor vezetésével. A Bank of America árfolyama 4,6%-ot, a JP Morgané 7%-ot erősödött. A Dow mind a 30 komponense pluszban zárt.
- Makrofronton nem érkeztek túl jó hírek. Az újlakás-építések további 2,3%-kal, 295 ezerre csökkentek augusztusban. A Dallasi Fed feldolgozóipari indexe pedig mínusz 14,4 pontra esett szeptemberben a várt mínusz 8 pont helyett.
- Ma a Richmondi Fed publikálja a gazdasági aktivitást mérő indexét, a Conference Board pedig a fogyasztói bizalom e havi alakulásáról számol be.
Olaj és arany
- A tegnapi hatalmas esésből visszapattant az arany ára. 7,5% esés után 1.530 dollárnál megérintette a 200 napos mozgóátlagot a nemesfém árfolyama, majd onnan 1.626 dollárig pattant vissza a nap végére. 2009 első fele óta nem járt az árfolyam a 200 napos mozgóátlagnál.
- Ma reggel további 1,3%-os emelkedést követően 1.646 dolláron kereskednek az arany unciájával.
- A WTI olaj ára is megfordult a 77 dolláros tegnapi mélypont után és végül 0,5%-os pluszban járt az árfolyam. Ma további 2%-os emelkedést követően 81,8 dolláron mozog a kőolaj hordónkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Jó hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon, vaskos pluszban tartózkodnak a főbb indexek (Nikkei +2,82%, Hang Seng +3,13%, Sanghai +1,11%).
- Az ausztrál bankpapírok egyenesen szárnyalnak (National Australia Bank +5,1%, Commonwealth Bank of Australia +3,1%), és az ázsiai pénzügyi szektor is talpra állt (Sumitomo Financial +2,7%, Mitshubishi UFJ Financial +3%).
- A jen nem erősödött tovább, így az exportőrök is emelkedni tudtak a hajnali kereskedésben (Canon +4,3%, Nissan +4,5%, Sony +3,7%, Canon +4,3%).
Devizák:
- Korrigált tegnap az EUR/USD, és az 1,336-os mélypontról 1,353-ig emelkedett az árfolyam.
- Az USD/JPY a 76,25-ös támaszhoz tapadt, az árfolyam a 20 és 30 napos mozgóátlagok (76,8) és a 76,25-ös támasz között oldalaz.
- A forint meglehetősen volatilis volt a tegnapi kereskedés során, 288,5-292,5 közötti szinteken mozgott az árfolyam. Enyhe erősödéssel zárt, így végül 290 forint alá került az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Szinte a semmiből jött a tegnapi emelkedés az USA-ban. Pedig csak a támasz szintek környékéről fordultak a piacok. Lehet azzal magyarázni, hogy a CNBC felröppentette a hírt, hogy az EFSF 440 Mrd euróját felhígítják, az EIB-hez beteszik, s egy SPV-n (Special Purpose Vehicle) keresztül felhígítják az EKB garanciájával, s ez szolgál tűzfal gyanánt a görög csőd esetére. Szerintünk kétséges ez a metódus. Ugyanis továbbra is az a kérdés, hogy tényleg meg lenne-e így a szükséges cirka 3 000 Mrd euró. Mindenesetre ha a piac biztosítaná a pénzt, az nem járna hígulással, hiszen a monetáris bázis nem növekedne. Vagyis jogos volt erre az euró-dollár reakció. Megoldás az euró zónában hígítás nélkül. Vagyis erősödött az euró. Szerintünk meg a vége hígítás lesz, vagyis gyengülni fog az euró a dollárhoz képest. A részvénypiacok meg szintekről fordultak, egy fals hírre. Különben a német pénzügyminiszter cáfolta is a fentebb vázolt megoldást. Ennek ellenére az amerikai határidős piacok továbbra is a pozitív tartományban tartózkodnak, vagyis elindult a korrekció. Hogy meddig tart? Talán a sáv tetőig, ha csak nem jönnek addigra jó gazdasági adatok az USAból vagy az EU-ból.
Rövid hírek
- MOL: Magyarország horvátországi nagykövete szerint az uniós testületek nem néznék jó szemmel az INA tulajdonhányad korlátozását, mert az ellentétben lenne az EU belső piacairól szóló alapelvekkel.
- OTP, FHB: Schmitt Pál köztársasági elnök tegnap aláírta a végtörlesztésről szóló törvényt.
- Dr. Bíró Tibor az OTP Igazgatóságának tagja 2011. szeptember 23-án 2.955 forintos átlagáron 2.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt. Ezzel dr. Bíró Tibor tulajdona az OTP által kibocsátott törzsrészvényből 32.681 darabra (0,01%) változott.
- A Rába 2011. szeptember 23-án további 8.000 darab Rába törzsrészvényt vásárolt 528 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a Rába sajátrészvény állománya 943.787 darab.